Tí čo maju bylinky v zasklennom balkone- nemaju v laske tých čo maju otvorené balkoný- kde je viac-a priamy vzduch- a su krajšie.lepšie sa oddychuje.
Myslia si že na otvorenom vzduchu je viac mravcov,čo nie je pravda-.
Treba hladať na luke.(:
Čo ste o bylinkách nevedeli?
To znamená, že niekedy stačí lyžička – dve a už ste prijali odporúčanú dennú dávku. Čerstvé si ich môžete pestovať i doma a okrem toho, že ozvláštnite svoje recepty, do tela dostanete aj antioxidanty či dôležité minerály. Tiež vám prezradíme, ku ktorým potravinám sa každá z byliniek hodí.
Petržlen
Iba dve lyžičky čerstvého petržlenu vám zabezpečia až 150 percentodporúčanej dennej dávky vitamínu K, ktorý je nevyhnutný pre správnu zrážanlivosť krvi, tvorbu kostí a fungovanie pečene. Okrem toho je účinným bojovníkom proti zápachu z úst a dokonca sa považuje za afrodiziakum. Hodí sa do polievok či do šalátov.
Tymián
Táto rastlinka má skutočne všestranné využitie – zvládne napríklad zničiť baktérie a lieči nádchu. Ak vám chýba železo, na 20 percent odporúčanej dennej dávky vám postačia dve čajové lyžičky. Obsahuje tiež množstvo mangánu, ktorý posilňuje funkciu mozgu a napomáha k zdravým kostiam, pokožke a chrupavkám. Najlepšie chutí v omáčkach na pizzu či k cestovinám, v dresingoch na šaláty, dusených jedlách a hodí sa k hydine, rybám či vajíčkam.
Tymián využijete aj tu :
Recept na marinované kuracie prsia na grile
Oregano
Oregano je rovnako chutné sušené ako čerstvé a obsahuje v priemere až 20-krát viac antioxidantov ako ostatné bylinky. Jediná lyžička oregana ich má v sebe toľko, ako celé jablko. Je skvelým doplnkom paradajkových omáčok, hydiny a darov mora.
Citrónová tráva
Rastlinka s citrusovou vôňou zvaná citrónová tráva sa používa predovšetkým v ázijskej kuchyni. Nielenže dokáže ozvláštniť jedlá, ale je i prírodným liekom – zmierňuje horúčku, kŕče a bolesť brucha či migrénu. Obsahuje dôležité antioxidanty, ktoré sú prevenciou pred ochoreniami srdca a rakovinou. Skúste ju použiť pri príprave kuracieho a hovädzieho mäsa a rýb.
Mäta
Mäta nepatrí len do mojita, pochutnáte si na nej i so zeleninou, jahňacím a kuraťom. Okrem toho, že zabezpečí svieži dych, je tretia (za oreganom a šalviou) čo sa týka množstva antioxidantov a tiež pomáha v boji s nadbytočnými kilami. Stačí si privoňať a chuť na jedlo sa zmenší.
Rozmarín
Ak nechcete, aby sa pri tepelnej úprave v mäse tvorili látky zvané heterocyklické amíny, ktoré sú karcinogénne, stačí pridať rozmarín. Ako totiž zistili vedci vo svojom výskume, týmto spôsobom znížite ich množstvo o 60 až 80 percent. Jeho využitie pri varení je rozmanité – pridajte ho k zelenine, zemiakom, vajciam či jahňaciemu, bravčovému a kuraciemu mäsu.
Levanduľa
Je síce známa predovšetkým vďaka svojim relaxačným účinkom a ako pomocník pri zaspávaní, má však aj ďalšie plusy pre vaše zdravie, ktoré dosiahnete len pri jej konzumácii. Levanduľa je totiž skvelý zdroj vápnika a vitamínu A a nájde sa v nej i železo a vitamín C. Výborne chutí s kuracím a bravčovým mäsom.
Čítajte viac:
Širokospektrálne liečivé účinky levandule
Šalvia
Táto mimoriadne aromatická bylinka je bohatá na antioxidanty, obsahuje ich len o čosi menej ako oregano. Tiež zlepšuje funkciu mozgu. Ukázalo sa to napríklad v štúdii, kde zdravým mladým dobrovoľníkom podávali buď placebo alebo rôzne množstvo esenciálnych olejov zo šalvie. Dokonca i tí, ktorí konzumovali minimálne množstvo olejov, v testoch preukázali lepšiu pamäť ako tí, ktorí jedli placebo. Vyskúšajte ju s bravčovým a kuracím mäsom, rybami, paradajkovými omáčkami alebo si zalejte cestoviny omáčkou pripravenou z masla, parmezánu a šalvie.
Buďte informovaní o všetkom, čo Vás zaujíma. Čítajte novinky a zaujímavosti z oblasti zdravia, krásy a životného štýlu.
Tí čo maju bylinky v zasklennom balkone- nemaju v laske tých čo maju otvorené balkoný- kde je viac-a priamy vzduch- a su krajšie.lepšie sa oddychuje.
Myslia si že na otvorenom vzduchu je viac mravcov,čo nie je pravda-.
Treba hladať na luke.(: