Betakarotén - -odkaz odstránený-
Beta karotén - pripraví pokožku na slnečné lúče
Zdroj foto: Shutterstock.com
Už známa fráza „sme to, čo jeme“ nám napovedá, že potravinami ovplyvňujeme ako budeme vyzerať dnes i o niekoľko rokov. Dostatočným a vyváženým príjmom zdravých potravín dokážeme vyriešiť množstvo zdravotných ťažkostí a tým ochrániť naše telo pred škodlivými vplyvmi.
Vystavenie ulrafialovému žiareniu zo slnka a pôsobením voľných radikálov z prostredia prispieva k poškodeniu kože (vrásky, pigmentové škvrny, dehydrovaná pleť, predčasné starnutie, rakovina kože). Aj príjmom beta-karoténov môžeme spomaliť tieto procesy.
Aké sú hlavné prínosy beta-karoténu?
- Beta-karotén je vynikajúcim zdrojom antioxidantov, ktoré napomáhajú neutralizovať voľné radikály z biologických procesov v tele i z vonkajšieho prostredia. Voľné radikály môžu poškodiť tuky (lipidy) v bunkových membránach, rovnako ako genetický materiál v bunkách, čo môže byť výsledkom rozvoju rakovinových buniek.
- Tento významný karotenoid napomáha predchádzať (redukovať) začerveniam, zápalom spojený s úpalom a vzniku pigmetových škvŕn, vďaka jeho silným antioxidačným vlastnostiam. Upratuje v tele voľné radikály, ktoré môžu poškodzovať bunky a zneškodňuje ich.
- Zlepšuje komunikáciu medzi bunkami, bráni tvorbe rakovinových buniek.
- Vitamín A nahromadený v koži poskytuje 24-hodinovú ochranu proti poškodeniu kože slnkom.
- Približne 20 – 50% z celkového spotrebovaného beta-karoténu sa vstrebáva v zažívacom trakte.
- Vitamín A je výborným zdrojom výživy pre zdravú kožu. Je dôležitou živinou pre rast a obnovu buniek, spomaľuje procesy starnutia.
- Odporúčaná denná dávka na vitamín A je pre mužov 5000 IU (800RE) a pre ženy 4000 IU (200 RE). Označenie RE je medzinárodné značenie retinolových jednotiek (1 RE zodpovedá 1 µg retinolu alebo 6 µg beta-karoténu alebo karotén je premeniteľný na 12 µg vitamínu A). Približne jeden hrnček prevarenej nastrúhanej mrkvy obsahuje 15 000 IU vitamínu A.
Aké sú najlepšie zdroje beta-karoténov?
Žlté, oranžové a červené ovocie a zelenina a tmavo zelená listová zelenina. Obsah karoténov v ovocí a zelenie sa môže líšiť v závislosti na ročnom období a stupňa dozrievania. Karotenoidy môžu stratiť niektoré ich účinky počas skladovania v dôsledku pôsobenia enzýmov, svetla a kyslíka. Dehydratácia ovocia a zeleniny môže výrazne znížiť biologickú aktivitu beta-karoténu.
- Mrkva
- Sladké zemiaky
- Paradajky
- Paprika
- Jahody
- Melón
- Papája
- Brokolica
- Špenát
- Marhule
- Broskyne
- Vajcia
- Rybí tuk
- Mango
- Pomaranče
- Jablká
- Tekvica
- Ananás
- Nektarinky
- Čankanka
- Kel
- Žerucha
- Červená repa
- Špargľa
- Hrášok
- Višne
- Slivky
Prečítajte si aj: Prečo jesť mrkvu?