Ktoré 4 látky by mali užívať všetci Slováci bez výnimky? Mladí či starší, deti, seniori i budúce mamičky? Čo by ste mali pravidelne zaradiť do svojho denného príjmu v podobe doplnkov výživy? Ako už samotný názov napovedá – výživové doplnky slúžia na doplnenie látok, ktorých máme v strave nedostatok.
Hmyz a ďalšie zvieratá, ktoré pomáhajú opeľovať kvety sa nazývajú opeľovače. Na svete ich existuje s najväčšou pravdepodobnosťou až 200 000 druhov. Asi desatinu z nich tvoria rôzne druhy včiel. Medonosné patria medzi najefektívnejšie a najviac závislé od človeka.
Na Slovensku trpí depresiou viac ako 300 000 ľudí. Ročne pribúda takmer 15 000 nových pacientov. Znamená to, že každý rok zažije depresívnu epizódu 1 z 15 ľudí. Napriek tomu je depresia na Slovensku podceňovaná a ekonomické dopady ochorenia neboli doteraz nikdy vyčíslené. Analýza Ústavu zdravotníckych disciplín Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety zistila, že celkové náklady na komplexnú starostlivosť o pacientov s depresiou na Slovensku prevyšujú 71 miliónov eur. Stále to však nestačí – investovať by sme potrebovali viac.
Tras rúk, zahmlené videnie či extrémna únava. Takto mnohokrát začína ‘príbeh‘ s desivým názvom, zvaným SKLERÓZA MULTIPLEX. Postihuje najmä ženy, a ak nehovoríme o úrazoch, je najčastejším dôvodom invalidizácie mladých ľudí. Toto chronické autoimunitné ochorenie poškodzuje centrálny nervový systém, a celosvetovo sa na neho lieči viac ako 2,5 milióna ľudí.
Máte pocit, že pamäť už nie je to, čo bývala? Zabúdate, kam ste čo položili, v kuse hľadáte kľúče alebo telefón? Zachovajte si dobrú pamäť aj vo vyššom veku, buďte bystrí a sústredení. Pomôže vám šalvia!
Železo je základný minerál, ktorý v našom organizme zohráva významnú úlohu. Pomáha pri krvotvorbe, únave, prispieva k správnemu fungovaniu imunity. Keďže si ho náš organizmus nevie sám vytvoriť, získavame ho z potravy alebo dopĺňame vo forme výživových doplnkov. K ľahko stráviteľným a účinným formám patrí tzv. mikroenkapsulované železo.
Kedy ste boli naposledy na preventívnej prehliadke? V Košiciach si už 26. októbra môžete dopriať na jednom mieste celý rad vyšetrení, testov, prednášok a cvičenia.
Na tému bolesti hrdla sme sa porozprávali s MUDr. Irinou Šebovou, CSc., MPH, prednostkou DORLK LF UK a NÚDCH v Bratislave.
Horčík, známy aj pod názvom magnézium, sa zúčastňuje mnohých biologických reakcií v našom tele. Pritom až tretina Slovenskej populácie trpí nedostatkom tejto dôležitej minerálnej látky! Na vine je rýchly životný štýl, nesprávne stravovanie a nadmerná psychická záťaž.
Pečeň je pre život nenahraditeľný orgán, ktorý v dnešnej dobe až príliš zaťažujeme nevhodnou stravou, nesprávnym životným štýlom či užívaním rôznych liekov. Na stave pečene sa podpisuje aj konzumácia alkoholu a znečistené životné prostredie. V súvislosti s pečeňou často hovoríme o liečivých rastlinách, medzi nimi je najmä pestrec. Porozprávali sme sa s hepatológom MUDr. Editou Kadlubiakovou, PhD. z hepatologickej ambulancie v Trnave.
Ako môžeme pomôcť deťom, ktoré zažívajú stres? Radí MUDr. Alena Kadlíčková z Ambulancie detského a dorastového lekárstva v Trnave.
Spoločnosť Coca-Cola prináša na slovenský a český trh novú značku rastlinných nápojov AdeZ. Ucelený rad nápojov na báze obilnín, kokosu a mandlí je k dispozícii v piatich variantoch a ponúkne pestrý mix chutí pre všetkých milovníkov nápojov z rastlinných surovín. Zabalené budú do ekologicky šetrných plastových fliaš, tzv. Plant Bottle.
Táto baktéria spôsobuje až 90 percent zápalov močových ciest a močového mechúra. Patrí im druhé miesto medzi bakteriálnymi infekciami. Kvôli nim lekári predpíšu 15 až 20 percent všetkých antibiotík! Trpia nimi viac ženy než muži a najväčším problémom je opakovaný zápal. Ako mu zabrániť?
Našej najúspešnejšej lyžiarke Peti Vlhovej síce už skončila jej zatiaľ najúspešnejšia zimná sezóna, lyže však neodložila ani po jej ukončení. Aj tento rok po sezóne lyžovala na Chopku so svojimi fanúšikmi. Prezradila, aké prípravy ju čakajú v lete, na aké momenty tejto sezóny spomína najradšej, ale aj to, či si niekedy neželá lyže odložiť.
Na Slovensku trpí schizofréniou približne 50-tisíc ľudí. Dlhodobo o nej koluje množstvo mýtov. Napríklad, že takíto jedinci sú agresívni, nebezpeční a majú rozdvojenú osobnosť. Aj preto vznikla z iniciatívy farmaceutickej spoločnosti Janssen v spolupráci so Slovenskou psychiatrickou spoločnosťou kampaň "Neprežívaj. Ži.", ktorá sa ich snaží odbúrať a upozorňovať na význam vhodnej liečby.
Skleróza multiplex je chronické zápalové ochorenie, poškodzujúce centrálny nervový systém. Ide o najčastejšiu neúrazovú príčinu invalidizácie mladých ľudí vo veku 20-40 rokov a celosvetovo postihuje viac ako 2,5 milióna ľudí. 30. mája si pripomíname svetový deň tohto ochorenia.
Druhá májová nedeľa už tradične patrí všetkým mamám či starým mamám. Nielen v tento deň si zaslúžia, aby ste im urobili radosť, napríklad aj kvalitnou rastlinnou kozmetikou.
Na marcovej konferencii Európskeho parlamentu mládeže (EYP) v Plzni študenti odpovedali na neľahké otázky. Napríklad, koľko by byli ochotní zaplatiť za rok života navyše. Ďalej, ktoré oblasti budú v najbližších 30 rokoch zaťažovať zdravotníctvo najviac alebo čo je najpálčivejším problémom zdravotníckeho systému.
Športuj Slovensko je názov nového projektu Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV). Jeho cieľom je podporovať deti, mládež a celé rodiny v športových aktivitách. Ide o sériu štyroch letných a dvoch zimných športových podujatí, „Olympijských dní“. Uskutočnia sa počas roka na rôznych miestach Slovenska - od Bratislavy cez Vysoké Tatry až po Prešov.
Pacientske organizácie vznikajú z iniciatívy občanov - pacientov, prípadne ich rodinných príslušníkov. Na Slovensku pôsobí viac ako 200 organizácii, ktoré majú formu občianskych združení či neziskových organizácii. Jednou z nich je aj OZ Šanca pre pečeň.