Od 1. januára 2007 nadobúda účinnosť zákon o DPH, podľa ktorého sa znižuje pre lieky a zdravotnícke pomôcky doterajšia 19-percentná DPH na 10 %. Znamená to, že lieky budú lacnejšie. Zároveň však začína platiť nová kategorizácia liekov, takže zníženie cien nemusí byť pri všetkých liekoch. Doplatky na lieky sa zvyšujú približne pri 270 liekoch. Od 1. januára sa mení minimálna výška odvodov na zdravotné poistenie. Do platnosti vstupujú od 1. januára 2007 aj nové kódy lekárov.
Linka dôvery je akousi telefonickou prvou pomocou pre ľudí s pocitom beznádeje, pričom pracuje nepretržite. Hovory sú úplne anonymné – nenahrávajú sa, ani sa pri nich neukazuje telefónne číslo volajúceho.
Všetci, ktorí zmenili v tomto roku zdravotnú poisťovňu, musia do 8. januára 2007 starý preukaz vrátiť pôvodnej zdravotnej poisťovni. V opačnom prípade im hrozí z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pokuta až 5 000 Sk. Zdravotnú poisťovňu zmenilo v tomto roku 716 467 poistencov. Od 1. januára 2007 musia poistenci používať výlučne preukaz novej zdravotnej poisťovne.
Hermelínový salát od výrobcu Lahůdky Palma, spol. s r.o., dátum spotreby do 15. 12. 2006 a Pochoutkový salát od výrobcu Nové lahůdky Sixta, spol. s r.o., dátum spotreby do 21. 12. 2006 obsahujú trojnásobné množstvo povolenej prípustnej hodnoty 100 KTJ/g mikroorganizmu Listeria monocytogenes. Podľa informácie českého ministerstva zdravotníctva ide preto o nebezpečné potraviny, ktoré sa vyskytujú na českom trhu.
Ak ste sa ešte nestihli dať zaočkovať proti chrípke, stále tak môžete urobiť. Podľa vývoja chrípkovej epidémie za posledné roky, Úrad verejného zdravotníctva SR izoluje prvý chrípkový vírus koncom decembra, začiatkom januára. „Chrípková epidémia prepukáva s najväčšou intenzitou posledný januárový a prvý februárový týždeň. Stále je teda čas na zaočkovanie, ktoré je jedinou účinnou prevenciou proti chrípke. Dostatočná ochranná hladina protilátok po očkovaní sa vytvorí za 10 až 14 dní,“ uviedol pre ZDRAVIE.sk hovorca Úradu verejného zdravotníctva Ivan Bielik.
Časopis Cardio magazín, ktorého nulté číslo práve vychádza, vypĺňa prázdne miesto na trhu s medicínsky korektnými informáciami o srdcovocievnych chorobách určených pre laickú verejnosť. Cardio magazín vydáva spoločnosť Svetlonos, s.r.o., ktorá má dlhoročné skúsenosti v oblasti komunikácie s pacientmi a lekármi. Hlavnou úlohou časopisu Cardio magazín je doplniť chýbajúce miesto na trhu informácií o srdcovocievnych chorobách určených laickej verejnosti spolu s prevenciou – spôsobmi, ako sa pred nimi chrániť. Spolu s tlačenou verziou bude časopis zhromažďovať informácie aj na informačnom portáli www.cardiomagazin.sk. Texty v časopise bude preverovať tím lekárov z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, a.s., aby sa dosiahla medicínska korektnosť poskytovaných informácií.
Od 20. novembra otvorila Liga za duševné zdravie opäť poradňu Nezábudka v bratislavskom nákupnom centre Aupark na Einsteinovej ulici. Poradňa Nezábudka poskytuje možnosť nadviazania prvého kontaktu s odbornou psychologickou pomocou a bezplatné odborné poradenstvo.
Ročne zomrie na následky chrípky vo svete približne pol milióna ľudí. Ročne sa použije 250 miliónov vakcín proti chrípke. SZO organizuje programy, ako zvýšiť očkovanosť proti chrípke.
Občianske združenie Klub cystickej fibrózy v spolupráci s Fakultnou nemocnicou s poliklinikou v Bratislave, sídlo Ružinov organizujú Pracovné stretnutie lekárov a odborníkov na cystickú fibrózu.
Príďte si vypočuť viac o tomto geneticky závažnom nevyliečiteľnom ochorení.
Na Slovensku fajčí približne 35 až 40% dospelej populácie (vo svete asi 1,1 mld ľudí). Ročne u nás zomrie na následky fajčenia približne 11 000 ľudí, z toho zhruba 1 000 na priame poškodenie pľúc chronickým, dlhodobým inhalovaním cigaretového dymu – chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP). CHOPCHP postihuje 25 – 30 % fajčiarov a je dôsledkom prehnanej zápalovej reakcie najdrobnejších a najzraniteľnejších dýchacích ciest s ich následnou prestavbou a rozpadom pľúcneho tkaniva. Jedinou a najúčinnejšou prevenciou pri CHOCHP je nezačať fajčiť alebo včas prestať. 15. novembra si pripomíname Svetový deň CHOCHP.
Na Slovensku sa už po štvrtý raz organizuje pri príležitosti Svetového dňa diabetu podujatie DIA DAY. Cieľom DIA DAY, ktorý sa koná v sobotu 11. novembra v Bratislavskom kultúrnom a informačnom stredisku (bývalé PKO), je poskytnúť čo najviac dôležitých informácií ľuďom, ktorým záleží na vlastnom zdraví a zdraví ich blízkych. Víkendový termín dáva príležitosť prísť na DIA DAY aj mimobratislavským záujemcom. „Podujatie nie je určené výlučne diabetikom – samotný <strong>DIA DAY sa totiž zameriava aj na prevenciu pred civilizačnými ochoreniami</strong>. Diabetikom poskytneme na DIA DAY užitočné informácie a rady odborníkov ako cukrovku liečiť a predchádzať komplikáciám, ostatní sa dozvedia, ako ochoreniu predísť, eliminovať možné riziká a ako viesť zdravý, alebo aspoň zdravší život,“ zdôrazňuje význam podujatia riaditeľ DIA DAY Ing. Ladislav Biath.
V rámci zbierky počas celoslovenských Dní nezábudiek (12., 13. a 14. októbra) sa vyzbieralo na Slovensku 2 621 187 Sk. „Z tejto sumy Liga za duševné zdravie 30 % poukáže spolupracujúcim organizáciám na podporu ich činností v oblasti rozvoja duševného zdravia, 25 % sa použije na uhradenie časti nákladov spojených s organizáciou zbierky, zhruba 1,2 mil. Sk je určených na podporu existujúcich a zriadenie nových denných stacionárov a chránených dielní a na podporu organizácií, ktoré sa zaoberajú chránenou prácou a chráneným bývaním,“ uviedla pre ZDRAVIE.sk Dagmar Krepopová, PR manažérka Ligy za duševné zdravie.
Anorexia, bulímia a ostatné poruchy príjmu potravy (PPP) sú vážnymi psychickými chorobami, o ktorých sa však stále veľmi málo vie. Diskusné fóra týkajúce sa PPP sú na zdravie.sk najdiskutovanejšie. Pre tých, ktorí sa chcú o PPP dozvedieť viac, sme pripravili špeciálnu podstránku <a href="http://ppp.zdravie.sk">ppp.zdravie.sk</a> – komunitu PPP.
Viac ako základný úspech zdravej ústnej dutiny vrátane zdravých zubov je prevencia. Jeden z výrobcov zubných pást spolu so Slovenskou komorou zubných lekárov preto organizuje už 8. ročník preventívnej akcie Október – mesiac zdravých zubov. „Hlavným cieľom akcie je informovať verejnosť o nutnosti prevencie ústnej dutiny a nalákať pacientov do ambulancií,“ vysvetľuje pre ZDRAVIE.sk Eva Halíková, zástupkyňa organizátorov.
Podľa prieskumu zameraného na spotrebu alkoholu u ľudí v produktívnom a postproduktívnom veku, ktorí vypracovali odborníčky Úradu verejného zdravotníctva SR, na Slovensku najčastejšie konzumujú alkohol muži vo veku okolo 40 rokov.
Rezistencia voči antibiotikám je jeden z najnaliehavejších celosvetových problémov v oblasti verejného zdravia – a to z pohľadu závažných zdravotných dôsledkov, ako aj vysokých výdavkov zo zdravotného poistenia aj zdrojov pacientov.
Fajčenie, obezita a nízka hustota očného pigmentu, to sú len niektoré z faktorov, ktoré môžu viesť k strate zraku a dokonca k slepote spôsobenej makulárnou degeneráciou. Chorobe sa dá predchádzať len zdravým životným štýlom podporeným doplnkami stravy ako Ocuvite Lutein.