Blíži sa veľký deň, keď oslavujeme lásku a oddanosť našich mamičiek. Vážime si ich za všetko, čo pre nás robia, a často hľadáme spôsoby, ako im vyjadriť našu vďačnosť. Jedným z najkrajších spôsobov, ako to urobiť, je prichystať im prekvapenie, a preto sme sa rozhodli zdieľať niekoľko jednoduchých, ale lahodných receptov, ktoré môžu pripraviť aj staršie deti, alebo aj mladšie za pomoci otecka. Tieto recepty majú za hlavnú surovinu sliepku, morčacie prsia a kuracie rezne, takže sa tešíme na to, ako potešia vaše matky a urobíme ich deň ešte špeciálnejším.
Máte radi jedlá z hydiny, netradičné kávové nápoje s exotickou vôňou a domáce múčne dobroty? Tak potom zamerajte svoju pozornosť na tri nové recepty na prípravu chutného obeda, luxusného nápoja a skvelého dezertu. Nech sa páči, vyskúšajte!
Vodný kefír čiže fermentovaná limonáda je zdraviu prospešná a jej prípravu zvládnete ľahko doma. Vzniká s pomocou tibi kryštálov, ktoré získate vo forme huby alebo prášku. Nápoj je populárny predovšetkým pre svoje zdravotné účinky, pretože obsahuje veľa baktérií prospešných pre náš mikrobióm. Limonády navyše po fermentácii neobsahujú takmer žiadny cukor!
Čo môže byť počas sychravej jesene lepšie ako si otvoriť pohár zaváranej zeleniny, lekváru alebo ovocia a ucítiť závan leta? Využite letné mesiace k tomu, aby ste si zavarili čo najviac prázdninových plodov. Tieto recepty sú navyše bez chemických konzervantov, teda sa nemusíte báť, že by ste svojmu telu dopriali niečo nezdravé.
Kým niektorí využívajú viac voľného času a učia sa variť, iní naplno pracujú z domu, a preto vyhľadávajú rýchle a jednoduché obedy. Dobrou správou je, že množstvo jedál nenáročných na prípravu môže byť zároveň aj zdravých.
Kombucha posilňuje imunitu, prečisťuje organizmus, znižuje cholesterol, regeneruje nervový systém. Počuli ste už o účinkoch kombuchy, ale nevyskúšali ste ju? Nápoj si môžeme kúpiť alebo pripraviť doma. Ja som volila druhú alternatívu a tento zdravý nápoj som si urobila doma. Ak máte chuť a čas, môžeme to skúsiť spolu.
Hovorí sa: „Kým bryndzu neochutnáte neviete, o čo prichádzate, keď ju ochutnáte už jej neodoláte.“ Týka sa to rovnako domácich, ale aj turistov zo zahraničia. Dnes, nie len na salašoch, ale dokonca aj v niektorých hoteloch reagujú na záujem zahraničných turistov a ponúkajú tradičné slovenské jedla z bryndze, najmä halušky.
Recept kopíruje zvyky z okolia Detvy, takto demikát varil aj môj dedko. Prečo práve z Detvy? A prečo nie! Veď prvá bryndziareň na Slovensku bola založená Jánom Vagačom v roku 1787 práve v Detve.
Bryndzové pagáčiky boli odjakživa srdcovou záležitosťou starých mám. Také nekúpite! Inšpirujte sa a vyčarujte si vôňu a chuť kuchyne starej mamy.
Nátierky nie sú vôbec náročné na čas, a pri troche snahy dokážeme vyčarovať zdravé raňajky, desiatu, či rýchle občerstvenie pre návštevy. Klasickou nátierkou je nátierka bryndzová známa tiež ako šmirkas. Pôvod slova pochádza z nemeckého slova Schmirkäse, čo v preklade znamená roztierateľný syr.
Tvaroh biela pochúťka plná bielkovín, výborný v každej podobe. Ide o nezrejúci syr získaný kyslým zrážaním z kravského, prípadne z kozieho mlieka. Tvaroch je zdravý. Najvýznamnejšie zastúpenie má pre naše zdravie vápnik. Z vitamínov sú zastúpené vitamíny A, E a vitamíny skupiny B. Rovnako i droždie obsahuje vitamíny skupiny B. Tvaroch a droždie = výborná nátierka.
Pomazánka, hovorovo vraj nátierka. Neviem, neviem, ja som to vedela tak, že slovensky je správne nátierka (natiera sa), pomazánka je česky. Z hľadiska nášho receptu nie je dôležitý názov, dôležitejšie je, aké použijeme suroviny. Slovákom vraj najviac chutia bryndzové, oškvarkové a vajíčkové nátierky. Nátierka by mala byť chutná a zdravá. Ja ponúkam recept trochu netradičný, vhodný do práce i pre nečakanú návštevu.
Sladké pečivo nám pomôže pripraviť a ozdobiť misy vianočný stôl. Mnohí to možno máme tak, že bez drobného sladkého pečiva si Vianoce nevieme predstaviť. Vlastná výroba určite poteší. Aj v minulosti, keď som mala oveľa menej času, pečenie bolo mojim osobným vkladom k vytvoreniu vianočnej atmosféry.
Nič nepatrí k vianočnému obdobiu viac, ako medovníky a perníky. Voňavé dobroty, ktoré každá gazdinka pečie s predstihom, aby boli na sviatky úplne dokonalé. Mäkučké, voňavé, prehrejú naše domovy.
Slané pečivo k vínu alebo k čaju. Vlastná výroba určite poteší členov rodiny, návštevy, najmä počas vianočných sviatkov. Z jedného cesta môžeme vytvoriť a ozdobiť rôzne tvary. Upečme si chutné „ozdoby zjedenie“.
Beháte a často si lámete hlavu nad tým, čo je vhodné zjesť pred tréningom alebo pretekom? Tieto ryžové guličky zabalené do morskej riasy pochádzajú z kuchyne jedného japonského bežca. Biela ryža dokáže fajn schladiť v teple a morské riasy sú skvelým zdrojom iontov a soli.
Špargľa je zdravá, ľahko stráviteľná a plná vitamínov. Preto je výbornou voľbou aj pri grilovačke, kde popri množstve mäsa isto padne vhod. Vyskúšajte si ju pripraviť so šunkou, syrom i kaparami.
Marhule sú jedným z najbohatších prírodných zdrojov vitamínu A a beta-karoténu. Hrsť marhúľ poskytuje 100 % dennej odporúčanej dávky beta-karoténu a obsah karotenoidov len v troch marhuliach môže presiahnuť až 16 000 mikrogramov. Pripravte si z tohto zdravého ovocia takúto letnú pochúťku.
Zdravý letný dezert? Pripravte si toto chutné čokoládové brownie s broskyňami, v ktorom sú použité len zdravé ingrediencie.
Broskyne obsahujú veľké množstvo draslíka, vápnika, sodíka, železa, zinku, horčíka a niacínu, ktoré pozitívne pôsobia na duševnú pohodu človeka. No a ak si z nich pripravíte nejaký chutný a zdravý dezert, účinok bude dvojnásobný.