I keď v detstve asi väčšina z vás neobľubovala túto zeleninu, v dospelosti iste oceníte všetky jej zdravotné benefity. Navyše ste už určite dávno zistili, že sa z nej dajú pripraviť naozaj chutné jedlá. Vyskúšajte aj túto špenátovú polievku od slovenského šéfkuchára.
Hlavnou prísadou tohoto receptu sú ovsené krúpy a konopné mlieko. Namočením krúpy uvoľnia enzýmy, ktoré zlepšia stráviteľnosť. Konopné semienka obsahujú veľké množstvo omega-3 mastných kyselín a jemné krémové konopné mlieko sa ku chrumkavému müsli perfektne hodí. Je to vhodné a výživné jedlo pred ranným tréningom či náročnou prácou.
Táto rastlina sa pestovala už v praveku. Pôvod má pravdepodobne v Strednej Amerike - od Mexika po Andy v Peru. Dnes je rozšírená po celom svete v tropickej a subtropickej oblasti. Plody sa podobajú hruške, sú veľmi zdravé a využiteľné v kuchyni na desiatky spôsobov.
Rastlina banánovník bol domestikovaný v juhovýchodnej Ázii. Podľa archeologických nálezov to mohlo byť pravdepodobne na území dnešnej Papuy-Novej Guinei, možno už 8000 rokov pred naším letopočtom. Prešli tisícky rokov a patrí medzi najobľúbenejšie ovocie, pre svoju chuť i zdravotné účinky. Skúste s nami aj tento banánový tento recept.
Aj placky môžu byť zdravé. Stačí, ak obmeníte niektoré tradičné ingrediencie. Kapusta, vajcia, špaldová múka, soľ a koreniny. Viac vám netreba a zdravý obed alebo večera je na stole.
Možno vám znie bravčová panenka chutne, ale nie diétne. Záleží však, ako ju pripravíte a s čím ju podávate. V nasledujúcom recepte vás presvedčíme, že aj toto jedlo môže byť ľahšie a zdravšie.
Liečivá bylinka je údajne pomenovaná podľa medveďov - keď sa vyslabnuté prebudili zo zimného spánku, vrhli sa práve na túto bylinku. Použiť ju môžete pri príprave rôznych chutných jedál. Skúste napríklad nasledujúce pesto k cestovinám či na toasty.
Máte už pre rodinu a šibačov napečené? Najlepšie aj nejaké zdravšie dobrotky? Ak ešte stále rozmýšľate nad tým, že by ste tento rok vyskúšali niečo nové, stavte na tohto veľkonočného mrkvového barančeka.
Dodržiavate na Veľký piatok prísny pôst alebo si len chcete upokojiť žalúdok pred nastávajúcim hodovaním? Potom stavte na túto zdravú a chutnú hráškovú polievku s feniklom. Pripravenú ju máte raz-dva.
Medvedí cesnak rastie najmä v strednej a západnej Európe. V listnatých a lužných lesoch ho nájdeme od marca do mája. Objaviť ho nie je vôbec zložité, pretože väčšinou sa vyskytuje húfne a tvorí veľké zelené koberce. Prezradí ho aj jeho typická cesnaková vôňa, ktorá sa šíri celým lesom. Rozmýšľate, ako túto bylinku využiť v kuchyni? Máme pre vás tip.
Veľká noc klope na dvere a s ňou i pečenie koláčikov. Vyskúšajte tieto netradičné, no zdravé a chutné muffiny. Sú bez múky, s pudingom, medom a červenou fazuľou.
Vlašské orechy sú u nás najznámejším a najobľúbenejším druhom. Svojim tvarom pripomínajú ľudský mozog. Tento druh orecha je veľmi výživný. Jeho výživná hodnota je vyššia ako pri hovädzom mäse. Veľmi obľúbený je aj v stredomorskej kuchyni. A samozrejme pri pečení rôznych sladkých dobrôt.
Treska je veľmi významná pre zdravie vďaka svojmu zloženiu, keďže je veľmi bohatá na tryptofán, serotín (hormón šťastia) a omega-3 mastné kyseliny. Pokiaľ chcete schudnúť, určite sa obráťte na tento druh ryby, pretože má nízku kalorickú hodnotu. Pozrite sa, ako si ju chutne pripraviť.
Ide o ukážku jednoduchej a zdravej indonézskej kuchyne, ktorá ničím nezaostáva za ostatnými ázijskými krajinami. Základom býva ryža, tofu, kuracie mäso, pripadne krevety či zelenina. Charakteristickým rysom tohto pokrmu je dohneda sfarbená ryža.
Konzumuje sa surová, varená, pečená aj smažená. Ťažko sa bez nej zaobíde nejaká kuchyňa. Cibuľa tvorí základ väčšiny jedál. To je však len jedna časť jej využitia. Vo veľkom sa používa ako prírodný liek, ktorý funguje už po stáročia.
Reďkovka má pôvod vo východnej Ázii. Ľudstvo ju pozná od staroveku, už vtedy ju vraj pestovali vo veľkom. V 16. storočí sa podarilo záhradníkom skultivovať a vyšľachtiť veľmi chutné odrody. Reďkovka je rýchly zdroj vitamínu C, skupiny vitamínov B, minerálnych látok a silíc. Takisto sa z nej dajú pripraviť nielen zdravé, ale i chutné jedlá.
Králičie mäso patrí medzi najkvalitnejšie druhy. Králik je zásobárňou kvalitných proteínov, vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Obsahuje minimum tuku, cholesterolu a kalórií. Disponuje jedinečnou chuťou a existujú desiatky spôsobov, ako králika chutne pripraviť.
Baklažány sa zvyknú pestovať v rôznych tvaroch a farbách - od bielych až k fialovým odtieňom. Bez ohľadu na tvar či farbu obsahujú mnoho prospešných živín a fytochemických zlúčenín, vďaka čomu sa zaraďujú medzi významné potraviny. Dajú sa z nich pripraviť rôzne dobrôtky, ktoré ulahodia zdraviu i chuťovým bunkám.
Hoci špenát pochádza až z juhozápadnej Ázie, dnes tvorí neodmysliteľnú súčasť nášho zdravého jedálnička. Obsahuje kvantum výživných látok a vitamínov. Je len minimálne kalorický a dajú sa z neho pripraviť ozajstné lahôdky. Spestrí napríklad aj tieto chutné cestoviny s ricottou.
Nasledujúca nátierka je vynikajúcim zdrojom sacharidov a rastlinných bielkovín. Najviac vynikne jej výživná hodnota, keď ju natriete na celozrnný chlieb. Sezamová pasta tahini jej dodá chuť podobnú syru a navyše obsahuje zdraviu prospešné mastné kyseliny.