Hladovky, rýchle chudnutie či prísne odtučňovacie kúry sa po vianočných sviatkoch stali už akýmsi trendom. Môžu za to aj senzačné reklamy, ktoré sľubujú zázraky na počkanie. Gastroenterológ doc. MUDr. Peter Minárik, PhD. , MSc. upozorňuje, že drastické redukčné diéty nikdy nefungovali a fungovať ani nebudú, lebo nevedú k dlhodobo udržateľným pozitívnym výsledkom.
Aj vďaka ereceptu je možné sledovať dlhodobí trend regulácie a znižovania počtu pacientov v ambulanciách, a tak šetriť čas každému, kto by si inak potreboval ísť k lekárovi len pre recept.
Vírus Epstein-Barrovej je najznámejší tým, že spôsobuje infekčnú mononukleózu u dospievajúcich a mladých dospelých – veľmi často sa ale tiež vyskytuje úplne bez príznakov. Vírus, ktorý po prvej infekcii zostáva v tele neaktívny, je tiež spájaný s neskorším rozvojom niektorých autoimunitných ochorení a vzácnych druhov rakoviny.
Význam inzulínu sa nezmenil ani po sto rokoch od prvého podania tohto hormónu, ktorý znižuje koncentráciu cukru v krvi. Počet osôb trpiacich cukrovkou vo svete stále rastie.
Podľa lekárov operácia dokázala, že srdce z geneticky upravenej ošípanej môže fungovať v ľudskom tele bez toho, aby bolo organizmom okamžite odmietnuté.
Vedci upozorňujú, že antibiotiká sú nenahraditeľné, a pokiaľ prestanú účinkovať, nebude na niektoré ochorenia účinná liečba.
Počas Vianoc ostávajú v nemocniciach deti, ktorým ich zdravotný stav neumožňuje stráviť sviatky s najbližšími. Zahnať smútok a zlepšiť náladu hospitalizovaným deťom pomáhajú celoročne profesionálni zdravotní klauni z Červeného nosa. Už sa stalo tradíciou, že sú v službe aj počas Vianočných sviatkov a inak to nebude ani tento rok.
Aktuálne máme na Slovensku iba 181 ambulantných pneumológov, ktorí z roka na rok ubúdajú, ďalší sú v dôchodkovom veku a budúci lekári o odbor pneumológia a ftizeológia nemajú záujem.
Odborníci zo Slovenskej obezitologickej asociácie (SOA) v spolupráci so Slovenskou asociáciou dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED upozorňujú na širokú škálu ochorení pridružených k obezite, riziko ťažkého priebehu COVID-19 a možnosti liečby a manažmentu obéznych pacientov na Slovensku.
Organizmus seniora je špecifický, a preto jeho imunita potrebuje iné stimuly, aby sa udržala pri sile. Bude inak rovnako krehká ako kosti ľudí vo vyššom veku a jej ochranný val dokáže s masívnymi následkami prelomiť aj vírus, ktorý by človeku v produktívnom veku spôsobil, povedzme, iba dočasné a nevýrazné zhoršenie zdravotného stavu.
Fajčenie tínedžerov je jedna z kľúčových tém, na ktorú chcú iniciatíva Na veku záleží, Úrad verejného zdravotníctva SR a Slovenská obchodná inšpekcia pri príležitosti Medzinárodného dňa bez fajčenia (20. novembra 2021) ešte viac upriamiť pozornosť.
Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií tvorí rakovina prostaty približne 12 % z celkového počtu novodiagnostikovaných zhubných nádorov u mužského pohlavia.
Odhaduje sa, že infekcie spôsobené streptokokom skupiny B, boli v minulom roku celosvetovo spojené so 46-tisíc mŕtvo narodenými deťmi, 91- tisíc úmrtiami novorodencov a viac ako pol miliónom predčasných pôrodov. Tieto čísla sú podľa odborníkov natoľko hrozivé, že WHO a jej partneri vyzývajú na vytvorenie vakcíny pre matky, ktorá by u nich tomuto bakteriálnemu ochoreniu zabránila.
Tohtoročná chrípková sezóna bude podľa odborníkov nepredvídateľná. Vzhľadom na pomerne nízky výskyt ochorenia v uplynulej sezóne však môžeme predpokladať, že populácia bude k chrípkovým vírusom vnímavejšia a zvýšený výskyt chrípky by mohol vyústiť aj do chrípkových epidémií.
Svetový deň osteoporózy, ktorý si každoročne pripomíname 20. októbra, upozorňuje na dôležitosť včasnej diagnostiky a zahájenia liečby tohto ochorenia. Celosvetový trend starnutia populácie predpokladá nárast pacientov s osteoporózou. Počet tých liečených však naopak za uplynulé roky klesol.
Pravidelné mamografické vyšetrenie je jedinou efektívnou metódou, ako zachytiť rakovinu prsníka vo včasnom štádiu. Štatistiky však ukazujú, že mamografické vyšetrenie absolvuje pravidelne iba 30 % slovenských žien.
Elektronické zariadenia sú nevyhnutnou súčasťou moderného života. Podľa odborníkov môžu spôsobiť viaceré problémy. Narušiť môžu spánok a negatívne vplývať na psychiku. Deti, ktoré majú menej ako dva roky, by mali pred obrazovkami stráviť len minimum času. Koľko detí je závislých a potrebuje odbornú pomoc, je otázne.
Zdravé stravovanie je veľmi obšírna téma. Často je človek veľmi zmätený z toho, čo má jesť a čomu sa má naopak vyhnúť. Zdravé stravovanie je preto jedna z najzákladnejších tém, ktoré potrebujeme pochopiť, aby sme sa naučili správne starať o naše telo.
Elektronický recept bol do praxe zavedený v roku 2018 ako prvá funkcionalita elektronického zdravotníctva, teda systému ezdravie. Okrem toho, že pacient nemusí nosiť papierové recepty so sebou, spočíva výhoda aj v úspore, keďže erecept je bezplatný.
V roku 2020 bolo na diabetes mellitus 2. typu prvýkrát diagnostikovaných 18 520 osôb, 9 565 mužov a 8 955 žien. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to o 2 228 novovzniknutých prípadov menej. Pokles počtu diabetických pacientov v roku 2020 môže súvisieť s opatreniami proti šíreniu infekcie COVID-19.