Syndrómom suchého oka trpí dnes už takmer každý druhý dospelý človek. Za epidémiou tohto fenoménu je prevažne životný štýl, kancelárska práca, umelé osvetlenie, ale aj hodiny strávené v klimatizovaných či vykurovaných priestoroch.
November je mesiacom boja proti rakovine prostaty. Podľa informácii zverejnených štatistickým úradom Slovenskej republiky je karcinóm prostaty na druhom mieste v mortalite na onkologické ochorenia.1 Včasné štádiá ochorenia prebiehajú veľmi často bezpríznakovo. Preto v tomto prípade platí, že prevencia je nad zlato.
Stúpajúcimi cenami energií je ohrozené aj duševné zdravie ľudí, uviedla ekopsychologička a iniciátorka iniciatívy Psychológia za klímu, Patrícia Gajdošociová.
Nadmerné užívanie antibiotík najmä pri vírusových ochoreniach ako sú chrípka či nachladnutie, môžeme označiť za nezodpovedné. Na vírusy totiž antibiotiká nepôsobia.
Jed austrálskej chobotnice by podľa vedcov mohol pomôcť pacientom s tzv. BRAF mutáciou melanómu, nachádzajúcou sa takmer v polovici všetkých zistených prípadov tohto druhu rakoviny kože, ktorá je mnohokrát odolná voči aktuálne dostupnej liečbe.
Slovenský Červený kríž opäť oslovuje verejnosť s témou bezpríspevkového darcovstva krvi. Kampaň Študentská kvapka krvi je zameraná hlavne na prvodarcov a mladých ľudí.
Najmä ženy poznajú metličky, ktoré zväčša považujú len za kozmetický problém. Avšak, nemusí tomu tak byť. Preto každý človek, u ktorého sa objaví typický pavučinový obrazec na nohách, by mal vyhľadať ambulanciu cievnej chirurgie.
Na základe vývoja na južnej pologuli, vyššej vnímavosti populácie k chrípkovým vírusom, nízkej zaočkovanosti obyvateľov Slovenska proti chrípke, ako aj v dôsledku absencie väčšiny protiepidemických opatrení súvisiacich s COVID-19, možno podľa odborníkov očakávať vyššiu chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia počas nasledujúcej chrípkovej sezóny.
Keď Slovák dostane infarkt myokardu, je veľmi malá pravdepodobnosť, že zomrie počas hospitalizácie v kardiocentre. Za posledné roky sa Slovensko výrazne zlepšilo v manažovaní akútnych stavov – úmrtnosť v nemocnici klesla takmer o dve tretiny. V tomto ukazovateli patríme dokonca medzi špičku v Európe.
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský avizoval, že stacionárov by malo byť v najbližších rokoch otvorených celkovo 15, a to nielen pre deti a adolescentov, ale aj pre dospelých.
Kardiovaskulárne ochorenia, ktoré vo významnej miere vyvolávajú faktory životného štýlu, sú najčastejšou príčinou úmrtí Slovákov a Sloveniek.
Zdravotné poisťovne nesúhlasili so zmluvami, ktoré Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR uzavrelo s výrobcami onkoliekov.
a Slovensku pribúdajú ľudia premýšľajúci nad samovraždou. Upozorňuje na to občianske združenie IPčko, ktoré na svojich linkách a v rámci krízových služieb pomoci v roku 2022 zaznamenalo 22,6-percentný nárast v téme Myšlienky na samovraždu.
21. september je vyhlásený za Svetový deň Alzheimerovej choroby, ktorý poukazuje na potrebu pochopenia a podpory ľudí s týmto ochorením. Pacientom s Alzheimerom sa venuje aj neurologička MUDr. Ronnie Šandorová Traubnerová.
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) bude opäť očkovať proti HPV vírusu, čím chce prispieť k prevencii onkologických ochorení
a tiež poukázať na potrebu prevencie a vakcinácie.
Odborníci sa ešte stále stretávajú s názorom, že oko nosením dioptrií lenivie. Ide pritom o mýtus a o správnu korekciu by sme sa mali postarať hneď, ako začneme vnímať príznaky slabnúceho zraku.
Pacientom v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach bude už čoskoro slúžiť nový špičkový MR prístroj. Magnetická rezonancia MAGNETOM Sola od Siemens Healthineers disponuje najkomplexnejšou technickou výbavou na báze umelej inteligencie na Slovensku. Do prevádzky bude prístroj uvedený už koncom septembra.
Fototyp pokožky je daný už pred narodením a opaľovaním sa nezmení. Je dôležité ho rešpektovať a prispôsobiť mu správanie sa počas pobytu na slnku. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu (NOÚ) Zuzana Zelenayová.
Záchranári pripomínajú, že pri kúpaní a pobyte pri vode je potrebné dbať na prevenciu. Ľudia by sa počas kúpania mali vyhýbať alkoholu, nepreceňovať svoje sily, kúpať by sa mali len v zdravotne vyhovujúcej vode, nevchádzať do nej s otvorenými ranami, infekčným ochorením alebo horúčkou.
Ministerstvo zdravotníctva zaistilo dostatočné zásoby Paxlovidu pre najbližšie obdobie. Antivirotický liek je v súčasnosti jedným z najúčinnejších nástrojov pri liečbe COVID-19.