V predchádzajúcom článku sme hovorili o dôležitosti tréningového plánu. Frekvencia tréningov je rovnako veľmi dôležitým faktorom úspechu. Mnoho ľudí chodí cvičiť iba občas a nepravidelne, čím netrénujú efektívne. Na druhej strane sú aj takí, ktorí cvičia až príliš často a ich telo nestíha regenerovať - sú pretrénovaní.
Posilňovanie je určite jedna z najbezpečnejších a najúčinnejších aktivít pre podporu telesného a určite aj psychického zdravia. Dá sa vykonávať v každom veku a má mnoho variácií. Od jednoduchých, základných cvikov s vlastným telom, cez posilňovanie na strojoch alebo rôznych pomôckach, až po zdvíhanie veľmi ťažkých závaží - vzpieranie.
Ak chcete cvičením schudnúť, spevniť telo alebo nabrať v určitých partiách svalovú hmotu, mali by ste tréning vykonávať premyslene. Zbytočne sa nepreťažujte a dbajte na správnu cvičebnú techniku.
Neexistuje snáď problematickejšia partia ľudského tela, ako je práve bruško. Tuk v oblasti pásu je neľútostný k ženám aj mužom a je veľmi odolný voči cvičeniu aj diétam.
Vo svojom úsilí vylepšiť zdravie a telo vytrvajú len tí najodolnejší. Nedostatok vôle však nie je dôvodom k poľaveniu. Existuje ešte motivácia, ktorá ženie naše správanie a konanie určitým smerom.
Známe príslovie hovorí, že všetkého veľa škodí, a presne to platí aj o cvičení. Ľudia si často v snahe schudnúť, spevniť postavu alebo nabrať svaly myslia, že nadmerná aktivita im prinesie rýchlejšie výsledky. Nič však nebráni pokroku v tréningu toľko ako pretrénovanie.
Udržiavať sa v kondícii a fit je pre vyťažených ľudí výzva, ktorá je ťažko dosiahnuteľná. Pokiaľ sa vízie krásnej a pevnej postavy nechcete vzdať, skúste vysoko intenzívny intervalový tréning. Nezaberie vám viac ako 20 minút a výsledky sú úžasné!
Všetci to poznáme. Celý deň sa chystáme cvičiť a nakoniec dobrý úmysel zostane iba úmyslom. To, čo nazývame lenivosťou, je v skutočnosti súbor faktorov, ktoré ovplyvňujú naše správanie. Ako si s nimi poradiť?
Cvičenie formou kruhového tréningu sa v posledných rokoch teší vo fitness centrách veľkej popularite. V posilňovniach vyzerá spravidla tak, že počas lekcie vystriedate viacero strojov, ktoré sú zamerané na rôzne časti tela. Niekde Vás vedie inštruktor, inde môžete cvičiť sami. Aby ste si zacvičili kruhový tréning, vôbec nemusíte vytiahnuť päty z domu.
Tvar pozadia je do istej miery daný geneticky, ale pomocou dobre zostaveného jedálnička a posilňovania možno robiť zázraky. Aby cvičenie bolo zmysluplné a efektívne, je dobré vedieť, ktorý sval zadku posilňovať a ako ho posilňovať.
Tréning svalov paží nie je medzi ženami príliš obľúbený. Dámy sa často boja, že ak budú svaly precvičovať, narastú im do nevzhľadnej a mužsky vyzerajúcej podoby. Takéto obavy sú však zbytočné - posilňovaním sa totiž paže krásne vytvarujú a doladia celkový vzhľad postavy.
Aby bol váš tréning naozaj efektívny a zmysluplný, je nutné zorientovať sa aspoň v základnej anatómii svalových skupín, ktoré precvičujete. Brucho je zložené z mnohých snopcov svalových vlákien a každý z nich má svoj špecifický význam.
Ruky nebývajú zvyčajne problémovou partiou číslo jedna, ale ich nedostatky môžu potrápiť mnoho žien aj mužov. Muži sa často sťažujú na malú silu a na nedostatočne veľké a tvarované svaly, ženy naopak na prebytok tuku v pažiach a ich ochabnutosť.
Popri celkovej starostlivosti o telo častokrát zabúdame na jednu dôležitú oblasť tela - bradu a krk. Cvičenie brady pritom tonizuje svaly dolnej časti tváre, vašu čeľuste a krk, ktorej dáva mladistvejší vzhľad. Cvičenie na dennej báze môžu mať prospech na výsledky prirodzeného faceliftingu. Týmto spôsobom sa môžete ľahko a rýchlo zbaviť dvojitej brady.
Tvar nášho pozadia ovplyvňuje niekoľko faktorov. Prvým faktorom je genetika. Tá určuje predovšetkým to, do akých telesných partií sa tuk ukladá prednostne, ale tiež má vplyv na šírku panvy a bokov.
Ženy sú vo veľkom omyle, ak si myslia, že návštevou fitnes centra, kde budú zdvíhať závažia, sa im vytvoria nevzhľadné mužské bicepsy. Namiesto práce s činkami preto trávia celé hodiny iba na kardio strojoch. Tie im však nikdy postavu nevytónujú, ako silový tréning.
Močový systém sa skladá z obličiek a močového mechúra, spoločne s močovodom a močovou trubicou. K jeho funkciám patrí vylučovanie toxínov, vedľajších metabolických produktov a hormónov, udržiavanie telesných tekutín a acidobázickej rovnováhy či regulovanie hladiny elektrolytov. Cvičenie má vplyv na močový systém v niekoľkých dôležitých ohľadoch.
Tukové zásoby v oblasti brucha sú problémom mnohých žien i mužov. Nie sú však len záležitosťou estetiky. Obvod pása sa dá využiť aj ako kritérium na posúdenie zdravotného stavu. Ak si ženy namerajú okolo pása 80 centimetrov a viac a muži cez 94 centimetrov, je potrebné spozornieť, pretože tieto miery značia nadváhu.
Každý z nás je občas vystavený veľkému stresu. Že nám to škodí, to vieme. Taký je jednoducho dnešný život. Otázka ale znie, čo s tým? Dá sa s tým bojovať? Podľa nás áno! Liekom môže byť napríklad obyčajný pohyb a jednoduché cvičenie. Inšpirujte sa našim videom.
Svaly sú dôležitou súčasťou pohybového aparátu. Čím ste trénovanejší, tým pevnejšie máte telo. Aby ste si mohli svaly vybudovať, mali by ste o nich aj niečo vedieť.