Zdravý životný štýl znamená trvalé návyky súvisiace so správnou výživou a fyzickou aktivitou vo všetkých aspektoch života. Inými slovami, začnite myslieť, žiť a stravovať sa zdravo. Nemusí to však hneď znamenať veľké a náročné zmeny, musí sa to pre vás stať rutinou. Avšak zdravý životný štýl neznamená len vyvážený jedálniček a dostatok pohybu. Je to aj spôsob prípravy jedla.
Podľa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (Food and Agriculture Organization) sa približne jedna tretina všetkých potravín vyprodukovaných vo svete stratí alebo vyhodí. V absolútnych číslach ide odhadom o 1,3 miliardy ton ročne, čo prispieva k celosvetovej potravinovej neistote.
Asi by sme len veľmi ťažko hľadali surovinu, ktorú možno pripraviť ako prílohu k jedlu na toľko spôsobov ako zemiaky. No sú aj veľmi diskutovanou témou. Raz je strašiakom nárast ich ceny, potom nízka úroda a z nej prameniaca obmedzená dostupnosť a napokon ich údajné nie príliš prospešné vlastnosti pre ľudský organizmus. Ako to teda je?
Malé zmeny vo vašich receptoch môžu viesť k veľkým kalorickým rozdielom. Niekoľko zmien v ingredienciách premení doma varené jedlá na oveľa zdravšie verzie. Susan Bowermanová, riaditeľka pre vzdelávanie v oblasti výživy spoločnosti Herbalife Nutrition, prináša niekoľko rád, ako zmeniť zvyky pri varení.
Čo sa týka varenia, Slováci sú stále tradiční. Nechodia často do reštaurácií, a ak sa dá, radšej sa najedia doma. Viac ako polovica Slovákov vníma varenie ako potešenie, relax či čas strávený s rodinou a priateľmi. Radi by varili viac, avšak najčastejšími dôvodmi, prečo tak nerobia, sú nedostatok času a inšpirácie, no aj chladničková slepota, ktorú pravidelne zažívajú až dve tretiny Slovákov.
Karob alebo “svätojánsky chlieb“ je tmavohnedé ovocie stromu Ceratonia siliqua, pochádzajúce z Blízkeho východu. Jeho plody sa melú na prášok podobný kakau. Tento obľúbený prášok Indiánov mnohí z nás nepoznajú, v čom sú jeho najväčšie výhody?
Zelenina je neoddeliteľnou súčasťou zdravej výživy, no aj napriek tomu je veľa ľudí, ktorí hľadia na zeleninu „cez prsty“. Ako keby sa ju jednoducho nenaučili jesť. Pri správnej príprave a kombináciách jej však odolá len málokto.
Zdravé varenie sa stáva novodobým trendom a záujem o neho z roka na rok narastá. Existuje niekoľko hlavných zásad, ktoré treba pri príprave jedla dodržiavať, aby sme pripravili chutný a zdravý pokrm.
Každé ročné obdobie má svoje čaro, k tomu zimnému patria Vianoce, sneh a mráz. Nie je nič lepšie ako dotvoriť atmosféru a zároveň sa zahriať tradičnými nápojmi ako sú punč, varené víno, grog, alebo aj čaje s aromatickými ingredienciami.
Pripravte si domáce pamlsky, z ktorých nepriberiete a budete sa po nich oblizovať nielen vy, ale aj vyši hostia.