Ľudia častokrát uprednostňujú jedlo z donášky či fast foodov z jednoduchého dôvodu – myslia si, že tým ušetria čas. Aj keď je to samozrejme pochopiteľné, tak jedlá z fast foodov vo všeobecnosti nebývajú tou najzdravšou voľbou. Keď však máte po ruke správne ingrediencie a niekoľko receptov, pripraviť chutné a zdravé jedlo pre seba, či rodinu nemusí byť tak náročné!
Podľa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (Food and Agriculture Organization) sa približne jedna tretina všetkých potravín vyprodukovaných vo svete stratí alebo vyhodí. V absolútnych číslach ide odhadom o 1,3 miliardy ton ročne, čo prispieva k celosvetovej potravinovej neistote.
Odborníčka v oblasti výživy, Susan Bowermanová, prináša sedem tipov, ktoré vám pomôžu „správne sa stravovať“.
Mnohé deti nemajú dostatok vápnika a veľa z nich neje dostatok ovocia, takže smoothies môžu byť vhodným obohatením jedálnička. Sú rýchle a jednoduché na prípravu a sú skvelé, keď sa ráno ponáhľate.
S príchodom Vianoc mnoho ľudí odkladá akékoľvek stravovacie zmeny radšej až do Nového roka. Veď počas sviatkov na nich čakajú samé dobroty a predsa sa nebudú obmedzovať. Avšak zdravé stravovanie počas sviatkov nemusí byť záťažou.
Dobrý obed či večera, to nie je len chutné jedlo a skvelé nápoje, ale najmä príjemná atmosféra, na ktorej sa podieľajú všetci stolovníci. Chvíle strávené s blízkymi pri kvalitnom jedle patria obvykle medzi tie najkrajšie rodinné zážitky.
Zdravé stravovanie je veľmi obšírna téma. Často je človek veľmi zmätený z toho, čo má jesť a čomu sa má naopak vyhnúť. Zdravé stravovanie je preto jedna z najzákladnejších tém, ktoré potrebujeme pochopiť, aby sme sa naučili správne starať o naše telo.
Intuitívne stravovanie nám umožňuje zastaviť sa a premýšľať o tom, čo a aké množstvo jeme. Vďaka uvedomeniu si, kedy a prečo jeme, a schopnosti nerušene si vychutnať jedlo, si konzumovanú stravu viac užijete, lepšie spoznáte svoje stravovacie návyky a váš jedálniček bude výživnejší a zdravší.
Čo je však tým rozhodujúcim faktorom, ktorý vám povie, či máte alebo nemáte jesť? Je to len chuťou na niečo alebo skutočným hladom? Je to o výchove? Je to o peniazoch? Je to o našej pohodlnosti? Pri toľkých faktoroch, ktoré ovplyvňujú výber jedla, je prekvapujúce, že dokážete vôbec niekedy jesť konzistentne.
Po nákupe je nutné sa o potraviny aj náležite postarať, aby sme v čo najväčšej miere predišli ich plytvaniu. Tu je niekoľko užitočných tipov, ako zabrániť plytvaniu potravinami a neprichádzať o živiny v jedle.