Detoxikácia organizmu sa stala čoraz populárnejšou tematikou v oblasti zdravia. Čo presne to znamená a aké sú jej výhody? Detoxikácia je proces, ktorý má za cieľ odstrániť toxíny a nečistoty z tela, aby sa zlepšilo celkové zdravie organizmu. Existuje mnoho spôsobov, ako dosiahnuť tento stav, pričom jeden z najbežnejších a najefektívnejších je detoxikácia prírodnými prostriedkami.
Jednou z tzv. zelených potravín, s ktorou sa stretávame v rôznych prírodných prípravkoch, je spirulina. Dôležité je upozorniť, že spirulina nie je riasa, ako niektorí mylne predpokladajú, ale sinica (cyanobaktéria). Aké sú jej preukázané účinky na naše zdravie?
Slovo detox sa ako bumerang raz ročne vracia do slovníka práve na jar. Niekto ho považuje za atraktívnu mediálnu tému, niekto za marketingový ťah či za módny trend, skupina zodpovedne zmýšľajúcich ľudí však verí, že práve jar je obdobím, kedy môžeme pre svoje zdravie po vyčerpávajúcej zime spraviť naozaj viac.
Hladovky, rýchle chudnutie či prísne odtučňovacie kúry sa po vianočných sviatkoch stali už akýmsi trendom. Môžu za to aj senzačné reklamy, ktoré sľubujú zázraky na počkanie. Gastroenterológ doc. MUDr. Peter Minárik, PhD. , MSc. upozorňuje, že drastické redukčné diéty nikdy nefungovali a fungovať ani nebudú, lebo nevedú k dlhodobo udržateľným pozitívnym výsledkom.
V januári po sviatkoch ľudia najčastejšie začnú podnikať kroky k zmene životného štýlu a teda jedným z predsavzatí je aj detox tela. Je naozaj telu prospešný a je vhodný pre každého? Aj na to nám odpovedal obezitológ a kardiológ MUDr. Ivan Majerčák.
Naša pečeň trpí nielen konzumáciou alkoholu a ťažkých jedál, ale aj pravidelným užívaním množstva liekov. Doprajme jej preto čas na prečistenie. Okrem odľahčenia jedálnička a vypustenie niektorých potravín ocení aj pomoc z prírody.
Záujem o sezónne ovocie a zeleninu stále rastie. Čerstvé ovocie a zelenina zaručujú vysoký obsah minerálov a vitamínov. Na našich poliach sa teraz žne napríklad špenát, reďkovky, špargľa alebo lahôdková cibuľka. Pre niekoho ide o bežné a všedné potraviny. Málokto ale vie, že v obsahu prospešných látok pre naše telo hravo predčia aj veľmi obľúbené avokádo, ktoré sa v posledných rokoch prezentuje ako superpotravina.
Vyznať sa v bylinkách a dochucovadlách je hotové umenie. Aj keď všetci ľudia všetko vedia, spravidla si každý vyberá a hľadá informácie „podľa seba“, čo jeho organizmus najviac potrebuje. Tak je tomu i s nenápadnou, ale zdraviu prospešnou pažítkou. Nemusíme mať záhradu, postačí aj kvetináč. Mini záhradku ocení každý kuchár, navyše, má ju vždy poruke.
Indická ajurvéda a tradičná čínska medicína stále patria medzi rozšírené metódy liečby aj v dnešnom svete. Nazývajú sa aj alternatívne alebo tradičné medicíny. Slovo alternatívne môže u niekoho vzbudzovať nedôveru. V Číne a Indii však vôbec nepovažujú svoje metódy liečby za „alternatívne“. Sú neoddeliteľnou súčasťou ich liečebného systému a rozhodne sa oplatí nechať sa nimi inšpirovať. Prečítajte si zopár užitočných tipov ako na to.
Ľudský organizmus je tým najväčším zázrakom. Dokáže sa sám čistiť, no pokiaľ je nahromadenie odpadových látok priveľké, možno mu pomôcť. Povedzme si úprimne, dnešný životný štýl nie je tým najzdravším, a tak je pravidelná detoxikácia jedným z krokov pre zdravšie telo.