Vypočítajte si, či máte optimálnu váhu ku svojej výške.
Slovenské budúce mamičky vedia, ze pre ich dieťatko je nebezpečné ak počas prvého trimestra ochorejú na rubeolu alebo chrípku a tiež môže byť nebezpečné pokiaľ v tehotenstve berú rôzne lieky. Problematika možného rizika porúch funkcie štítnej žľazy pre tehotnú ženu a plod nieje až tak rozšírená.
Štítna žľaza je veľmi dôležitý, pre organizmus nevyhnutný orgán. Prostredníctvom svojich hormónov ovplyvňuje mnoho orgánov a systémov organizmu. Má metabolický účinok, stimuluje rast a vývoj, pôsobí na nervový systém, svalstvo, ovplyvňuje činnosť srdca a to nie je všetko.
Vajcia sú bohatým zdrojom bielkovín a viacerých esenciálnych živín. Objavujú sa dôkazy, že konzumácia vajec patrí ku kvalitnej strave a prispieva k lepšiemu pocitu nasýtenia po jedle, pričom sa dáva do súvislosti aj s lepšou reguláciou telesnej hmotnosti.
Každý diabetik sa musí riadiť predovšetkým pokynmi svojho lekára a upraviť si stravovanie podľa zdravotného stavu a individuálnych potrieb. Zaraďovať do jedálneho lístka vhodné potraviny, vyhýbať sa nevhodným a poznať ich energetickú hodnotu.
Štítna žľaza patrí medzi orgány s vnútornou sekréciou. Produkuje hormóny tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3), ktoré regulujú metabolizmus a kalcitonín, ktorý udržiava hladinu vápnika v krvi. Pre tvorbu hormónov je nevyhnutný jód. Tu sa môžu vyskytovať poruchy, konkrétne znížená (hypotyreóza) alebo zvýšená činnosť štítnej žľazy (hypertyreóza).
Pre ľudí, ktorí trpia neznášanlivosťou mliečneho cukru a konzumácia mlieka im spôsobuje problémy, existujú bezlaktózové mlieka. Sú však výrazne drahšie ako tie obyčajné a výber ich druhov je obmedzený.
Ide o dynamickú rovnováhu medzi kyslými a zásaditými látkami v organizme, medzi ich tvorbou a vylučovaním. Aj menšie výkyvy tejto hodnoty majú pre organizmus závažné následky.