Pojem syndróm X znie ako názov akejsi zákernej choroby spojenej s mimozemšťanmi a filmami z oblasti sci-fi, táto porucha zdravia sa však prejavuje u vzrastajúceho počtu Európanov...
V oblasti výživy a zdravia je hlavná pozornosť zameraná na zloženie našej stravy a na to, ako potrava ovplyvňuje nebezpečie vzniku rôznych chorôb. Oveľa menšia pozornosť je oproti tomu tradične zameraná na našu telesnú aktivitu.
Výsledky štúdie najväčšieho a najmodernejšieho laboratória v strednej Európe, Medirex, a.s., upozorňujú na výrazný nedostatok vitamínu D v slovenskej populácii.
Telesná aktivita súvisí so zdravotným stavom a životným štýlom, pričom by sa mala stať každodennou samozrejmosťou pre každého. S nárastom obezity a súvisiacimi ochoreniami je dnes telesná aktivita dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.
Ľudské telo je predurčené k pohybu; telesná aktivita poskytuje celý rad telesných, spoločenských a psychologických výhod. Pripravili sa nové návody, ktoré majú Európanom dopomôcť k lepšej kvalite života prostredníctvom zvýšenej aktivity.
Každý človek má svoju vlastnú pamäť, ktorá funguje jedinečným a odlišným spôsobom. Niekomu môže slúžiť dobre, no iní s ňou môžu mať problémy. Ak aj vy patríte medzi tých, ktorí veľmi často zabúdajú a bez zapísania si nedokážu nič zapamätať, tieto tipy vám môžu len pomôcť.
Sedenie sa stáva najvyužívanejšou polohou v práci, na cestách a aj pri odpočinku. Neprirodzená poloha pri sedení spôsobuje preťaženie, zvýšené napätie tkanív a vedie k fyzickému a psychickému nepohodliu, ktoré sa negatívne odráža na človeku. Ako správne sedieť, na čo si dávať pozor a ďalšie informácie, môžu byť pre vás práve z týchto dôvodov neoceniteľné.
Technický pokrok nám umožňuje moderný spôsob života, ktorý prináša zmenu spôsobu práce a pohybovej životosprávy. Dnes trávi väčšina ľudí 6-9 hodín denne v neekonomickom sede. Po práci nasadneme do auta a doma oddychujeme na sedačke. Málo zdravého pohybu a obrovské staticko-stabilizačné nároky na pohybový aparát pri sede negatívne ovplyvňujú zdravie človeka.
(ZDRAVIE.sk z INFOPACIENT magazínu) Aj keď sú onkologické ochorenia v poslednom období doslova strašiakom ľudstva, pravdou ostáva, že na slovensku na ne zomiera o polovicu menej ľudí ako na kardiovaskulárne. Povedzme si niečo o rizikových faktoroch najčastejších ochorení u nás.
Z každej strany počúvate o ochrane kože pred UV žiarením a ja Vám chcem poradiť: nechráňte sa hystericky. Je pravda, že nadmerné pôsobenie UV žiarenia na pokožku, zvyšuje riziko jej zhubného ochorenia. Na strane druhej je UV žiarenie takmer nenahraditeľným faktorom, ktorý podporuje tvorbu vitamínu D.
Naučte svoju bielizeň hovoriť rečou vášho tela.
Prišla jar a môžete sa začať lopotiť na záhrade a v sade, hnať sa lesom v teniskách alebo na bicykli po hrádzi, upratovať garáž a pivnicu a vyhadzovať staré veci – ale buďte pri tom všetkom opatrní. Experti z Americkej ortopedickej spoločnosti upozorňujú, že jarné aktivity spôsobujú veľký podiel na všetkých úrazoch.
Príchod jesenných dní spojený so zmenou počasia prekvapí mnohé z nás. Hrejivé lúče slnka cez deň doslova zvádzajú k ľahkovážnosti a my zabúdame na chladné večery a rána, ktoré sú pred prichádzajúcou zimou prvou zaťažkávajúcou skúškou pre ľudský organizmus.
Ak sa rozhodnete „ochutnať“ a hlavne neskôr „vychutnať“ si snowboarding, pokúste sa získať čo najviac informácií od odborníka, ktorý určí presne, aký typ výstroja budete potrebovať.
Radi si dáte poobedňajšieho šlofíka? Dobre robíte! Siesta počas dňa vraj znižuje riziko infarktu. Vo firmách, kde je spánok poobede povolený dokonca stúpla miera koncentrácie u zamestnancov.
Ľudia používajú alkoholické nápoje už oddávna ako symbol. Alkohol hrá dôležitú rolu i počas osláv konca roka. Aj pri týchto najbujarejších oslavách sa však dá alkoholu vyhnúť. A ak nie, dá sa piť tak, aby ste Nový rok nemuseli tráviť s ľadom na hlave a vymýšľaním receptov, aby ste vykročenie do nového roka „prežili“.
Séria článkov od MUDr. Júliusa Kazimíra z rehabilitačného centra MOON sa každý mesiac venuje pohybovým aktivitám tematicky zaradeným podľa aktuálneho znamenia zverokruhu.
Čo robiť, keď sa rozhodnete zbaviť tohto zlozvyku? V prvom rade je potrebné znížiť denné dávky prijímaného nikotínu, zmeniť jedálniček a pravidelne cvičiť...no úplne najdôležitejšie je mať motiváciu a skutočne chcieť zavesiť fajčenie na klinec.