Za posledných 20 rokov výskumu sa ukázalo, ako vedia efektívne zvieratá pôsobiť na človeka. Sme s nimi šťastnejší a zdravší. Ľudia s domácimi miláčikmi navštevujú aj lekára menej často, majú viac zábavy a cítia sa aj bezpečnejšie než ľudia, ktorí sú bez nich.
Myšlienkou Svetového dňa prvej pomoci, ktorý tento rok pripadol na 14. septembra, je zvýšenie povedomia verejnosti o dôležitosti prvej pomoci. Projekt Krajina záchrancov sleduje rovnaký cieľ na Slovensku od februára tohto roka.
Svrbenie je bežné, keď vám pokožku omračuje studený, suchý vzduch a berie jej vlhkosť. Našťastie suchá koža, ktorá vzniká v súvislosti s počasím nie je zvyčajne nič vážne, a dá sa ľahko liečiť. Prečítajte si naše tipy, čo sa nabudúce odnaučiť.
Depresia je závažné ochorenie, ktoré postihuje milióny ľudí na celom svete. Mnoho z nás stále verí, že depresia je "všetko v hlave" a že sa dá ovládať bez dohľadu lekára. Depresia je spôsobená narušením chemických látok v mozgu, najviac však serotonínu.
V súčasnosti je na našej krásnej Zemi znečistená nielen pôda, voda a vzduch, ale aj rastlinná aj živočíšna ríša, ako aj údajný najvyšší produkt evolúcie, sám človek. Ľudský organizmus, rovnako ako celá príroda, je komplikovaný a s nekonečnou presnosťou vyvážený systém.
Osobná čistota a správna hygienická prax sú nevyhnutné pre zdravie. Ľudia, ktorých vnímame ako špinavých a zapáchajúcich, sú často zo spoločnosti a osobných kontaktov vylúčení.
Ľadové kúpele sú veľmi populárna liečba, človeku sa síce pri ponorení do takejto vody skracuje dych od zimy, ale či sú skutočne také prospešné, z toho už majú vedci zmiešané pocity. Pokiaľ to nefunguje, na čo strácať čas
Piercing je forma zdobenia tela, ktorá existuje už tisíce rokov. Už ženy v staroegyptskej civilizácii boli známe tým, že si nechávali prepichovať bradavky a pupočné jamky a spájali ich retiazkami. V dnešnej modernej dobe sa prepichovanie bradaviek označuje ako určitá forma sebavyjadrenia.
Niektoré prvky v našej strave sú kyslého pôvodu, ale väčšina z nich by mala byť alkalická. To znamená, že sa jej pH pohybuje v rozsahu niekde medzi 7,35 a 7,45. Na dosiahnutie tohto cieľa budete musieť sledovať, koľko kyseliny vložíte do vášho tela.
Na Slovensku bolo v minulom roku zaznamenaných 344 prípadov chorôb z povolania a profesionálnych otráv, čo je o 29 prípadov menej ako rok predtým. Ide o historicky najnižší počet hlásených chorôb z povolania.
Čím všetkým kŕmite vaše domáce zvieratká ako sú psy a mačky? Pokiaľ je to aj ľudská strava, mali by ste dávať pozor na to, čo vášmu domácemu miláčikovi ponúkate. Najbezpečnejšia potrava pre zviera, a to hlavne v lete, sú granule a chrumky.
Hoci je slnečné obdobie, pozitívna nálada na nás dýcha z každého kúta, vy máte dôvody na to neusmievať sa. Pokiaľ sa sužujete negatívnymi myšlienkami už dlhší čas a stávate sa pre okolie nevrlým, odsledujte si ďalšie príznaky stavu, ktorým možno trpíte – depresia.
Cítite bodavú bolesť zakaždým, keď si odhryznete z chleba alebo sa napijete ľadového nápoja? Vaše zuby sú zrejme precitlivené. Zuby takto extrémne bolestivo reagujú, keď je prístup k jeho nervom, napríklad pri prasknutom zube, alebo pri paradentóze. Aj niektoré druhy potravín môžu zhoršiť citlivosť vašich zubov.
Zacvičiť si v posilňovni je ideálny spôsob, ako sa dostať do formy a byť zdravší na celom tele. To posledné, čo by človek očakával je, niečím sa tam nakaziť. Bohužiaľ, nie je to nič neobvyklé. Vo fitnes centrách často dochádza ku kontaktu s baktériami.
Pre mnohých sú letné mesiace v znamení bezstarostného života. A prečo aj nie! To správne leto má do svojho konca ešte ďaleko a grilovačiek pri bazéne utešene pribúda. Bohužiaľ, aj hodiny strávené pred televízorom pri obľúbených seriáloch.
Krásne tetovanie často krát preváži riziko infekcie, prípadne iných zdravotných komplikácii, o čom svedčí široké spektrum ľudí s trvalým zdobením tela, ktorí ochoreli. Šikovný ťah je preskúmať si svoje potenciálne tetovacie štúdio, aby ste vedeli, či dodržiavajú všetky bezpečnostné opatrenia a boli ste chránení pred infekciou a inými patogénmi a chorobami.
Krásne počasie nás ťahá von za športom, no nie všetci sa staráme o to, čo naše telo pri fyzickej záťaži na slnku potrebuje. Nie je to iba pokrievka hlavy, dobre odvetrané oblečenie, ale hlavne voda. Vlastne, veľa vody. Nestačí sa napiť pred športovaním len doma. Aj niekoľko aktívnych minút strávených pohybom „s pieckou“ nad hlavou vám vie poriadne zavariť.
Po daždivom a sychravom období tu odrazu máme tropické horúčavy. Ďalší extrém počasia, ktorý je navyše nebezpečný pre naše zdravie. Ako horúčavy zvládať? Ako sa pred nimi chrániť? To všetko a ešte oveľa viac vám prinášame v našej mimoriadnej téme týždňa ZDRAVIE.sk
Aj keď sa to v konkurencii hypercholesterolémie, hypertenzie a fajčenia na prvý pohľad nezdá, sedavý spôsob života predstavuje silný rizikový faktor ochorení srdca a ciev, podľa určitých údajov dokonca najsilnejší.
Ako predísť príznakom z prepracovanosti a pálenia očí pri celodennom sústredení? Aké sú ideálne vzdialenosti tváre od obrazovky počítača? To všetko sú podstatné detaily, na ktorých záleží.