V Česku aj na Slovensku budú niektoré potraviny zodpovedajúce medzinárodným výživovým štandardom na prednej strane obalu označované logom Viem, čo jem. Kritériom pre umiestnenie loga Viem, čo jem bude znížený obsah cukru, soli a nezdravých tukov – nasýtených a transmastných kyselín.
Úsporu až 1,5 mld Sk má priniesť zníženie cien hromadne vyrábaných liekov s výnimkou voľnopredajných liekov a homeopatík, uvedených v kategorizácii liečiv. Cena liekov sa zníži zhruba o 6,6 %. Uvádza sa to v návrhu opatrenia Ministerstva zdravotníctva SR, ktorým sa stanovuje rozsah regulácie cien v oblasti zdravotníctva. Išlo by o prvé administratívne zníženie cien liekov od roku 1990. Opatrenie, na ktorého pripomienkovanie je 5 dní, má nadobudnúť účinnosť 15. marca 2007. To znamená, že od 15. marca budú môcť lekárnici nakupovať lieky od dovozcov a výrobcov lacnejšie.
Témy v súvislosti anorexiou, bulímiou a ostatnými poruchami príjmu potravy patria v diskusnom fóre ZDRAVIE.sk k suverénne najdiskutovanejším. O poruchách príjmu potravy sa hovorí nahlas veľmi málo, rovnako o možnostiach, ako ľuďom trpiacim poruchami príjmu potravy pomôcť. Sme radi, že našim spolupracovníčkam sa konečne podarilo založiť svojpomocnú skupinu, ktorá bude fungovať pri Lige za duševné zdravie. Prvé stretnutie bude v piatok 16. februára od 17. do 19. h v centre Ligy za duševné zdravie, v Bratislave-Petržalke na Ševčenkovej 21 a potom každý utorok od 18,00 až 20,00.
Úrad verejného zdravotníctva SR potvrdil nebezpečné množstvo baktérie Listeria monocytogenes v plesnivom syre Niva – Pilos, 115 g, s dátumom spotreby 12. február 2007, dovezeného z Česka. Testy potvrdili zdraviu škodlivé množstvo baktérie (viac ako 100 KTJ/g Listerie monocytogenes) v piatich z desiatich skúmaných vzoriek. Pre ZDRAVIE.sk to potvrdil hovorca hlavného hygienika Ivan Bielik. Konzumácia syra mohla spôsobiť vážne zdravotné problémy. O výsledku testov Úrad verejného zdravotníctva okamžite informoval aj zodpovedné orgány Európskej únie, aby sprísnili kontrolu nebezpečného výrobku s uvedenou šaržou aj v ostatných krajinách.
Od 1. januára 2007 spätne zvýšila ceny kapitačných platieb a platieb za preventívne prehliadky aj Spoločná zdravotná poisťovňa. Ceny kapitácie u praktických lekárov pre dospelých vzrástli o 2,5 Sk, u praktických lekárov pre deti a dorast v priemere o 4 Sk. K zvýšeniu cien došlo aj u gynekológov – pri kapitácii o 1,50 Sk, pri preventívnej prehliadke sa navýšila cena bodu o 0,20 Sk. Cena bodu u stomatológa je po zvýšení 1,50 Sk. ZDRAVIE.sk o tom informoval Marek Brezničan, hovorca Spoločnej zdravotnej poisťovne.
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) po dohode so stavovskými organizáciami zvýšila objem prostriedkov pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Celkovo sa zvýšila cena kapitácie všeobecným lekárom a gynekológom a cena bodu pre stomatológov a špecialistov. Zvýšil sa aj objem prostriedkov pre lôžkovú zdravotnú starostlivosť. Ceny platia pre 1. štvrťrok 2007 za predpokladu, že systém zdravotného poistenia nedostane ďalšie zdroje. Preventívne prehliadky u stomatológov bude VšZP uhrádzať nad dohodnutý rozsah objednanej zdravotnej starostlivosti.
Hepatitídu spôsobuje vírus, ktorý napadá pečeň a spôsobuje zápal pečene. Existuje množstvo vírusov – niektoré sú potenciálne smrteľné, iné spôsobujú len ľahšie formy hepatitídy. Spoločnou vlastnosťou vírusov hepatitídy je, že ich jediným hostiteľom v prírode je človek. Existuje päť najčastejších hepatitíd A, B, C, D a E. Typy D + E sa prenášajú rovnako ako hepatitídy B a C, preto hovoríme len o hepatitídach typu A, B, C. Proti hepatitíde A, B sa možno dať zaočkovať, proti hepatitíde typu C, ktorej sa hovorí tichý zabijak, vakcína neexistuje.
Liga za duševné zdravie zriadila internetové poradenstvo na mailovej adrese psycholog@dusevnez.sk. Ako ZDRAVIE.sk informovala manažérka Ligy za duševné zdravie Dagmar Krepopová, z tejto adresy odpovedá na problémy týkajúce sa duševného zdravia tím odborníkov – psychológov a psychiatrov, spolupracovníkov Ligy za duševné zdravie a v prípade potreby poskytnú kontakt na ďalších špecialistov.
Chrípka a chrípke podobné ochorenia na Slovensku vzrástli o 60 %. V rámci akútnych respiračných ochorení v 4. kalendárnom týždni 2007 hlásili lekári 101 010 akútnych respiračných ochorení, čo je chorobnosť 3004,4/100 000 osôb. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom je to nárast o 28,9 %. Najvyššia chorobnosť je u detí predškolského veku a u školákov od 6 do 14 rokov. V rámci krajov hlásil najvyššiu chorobnosť Banskobystrický kraj – chorobnosť tu stúpla o 230,5 % (5 937 ochorení, chorobnosť 1162,5/100 000). V Bratislavskom kraji chorobnosť stúpla o 111 % – v Bratislave jazdí počas víkendu špeciálna chrípková sanitka.
Preukazy poistencov bývalej zdravotnej poisťovne Sideria, ktorá zlúčením so zdravotnou poisťovňou Dôvera začiatkom roku 2007 zanikla, sú platné do konca roku 2007. ZDRAVIE.sk o tom informovala Andrea Devánová z tlačového oddelenia zdravotnej poisťovne Dôvera. Poisťovňa o platnosti preukazov informovala aj poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a lekárnikov. Bývalí poistenci Siderie, ktorí sa stali automaticky poistencami Dôvery, sa tak nemusia obávať, že ich lekári neošetria.
Od 1. do 14. februára sa aj tento rok koná kampaň Valentínska kvapka krvi. Akcia – dobrovoľné darovanie krvi – bude v 40 územných spolkoch Slovenského Červeného kríža a zúčastňujú sa jej všetky hematologicko-transfúzne oddelenia (HTO) a národné transfúzne stanice (NTS) na Slovensku. „Cieľom Valentínskej kvapky krvi je osloviť čo najviac mladých ľudí a prvodarcov. Na Valentína sa koná najmä preto, lebo tento deň je v znamení zaľúbených a evokuje okrem lásky darovať aj krv, darovať život,“ objasňuje Mária Mišovičová z tlačového oddelenia Slovenského Červeného kríža.
Ministerstvo zdravotníctva SR pripravuje cenové opatrenie, ktorým sa znížia ceny liekov o päť až sedem percent. Uviedol minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Opatrením sa podľa ministra zdravotníctva ušetrí asi 1 mld Sk, ktorá zostane v systéme a použije sa na inú zdravotnícku starostlivosť. Cenové opatrenie je výsledkom rokovaní všetkých zainteresovaných strán – majiteľov lekární, výrobcov aj distributérov liekov.
V súvislosti s výskytom vtáčej chrípky v Maďarsku minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa nariadil slovenským orgánom veteriny pohotovosť. V tejto chvíli nie je žiaden dôvod na paniku. Zodpovedné subjekty si konajú svoju povinnosť a pravidelne poskytujú informácie ministrovi o monitoringu vírusu v zahraničí a o situácii na Slovensku. Uvádza sa v stanovisku Ministerstva pôdohospodárstva SR.
Do 28. januára 2007 si možno v priestoroch bratislavského Auparku pozrieť medzinárodnú výstavu fotografií známeho fotografa Iana Rankina. Výstava je súčasťou medzinárodnej informačnej kampane Breast friends na pomoc ženám s rakovinou prsníka.
Podľa údajov Národného referenčného centra pre chrípku Úradu verejného zdravotníctva SR z jednotlivých krajov hlásili v minulom týždni 70 844 akútnych respiračných ochorení. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom to je o 4 660 akútnych respiračných ochorení viac. Najvyššia chorobnosť je u detí predškolského veku a u školákov. V Národnom referenčnom laboratóriu pre chrípku minulý týždeň izolovali prvé kmene vírusu chrípky na Slovensku.
Výrazné oteplenie spôsobilo, že na Slovensku sa v predstihu začala peľová sezóna. Pre ZDRAVIE.sk to potvrdila Ing. Jana Chrenová z Katedry botaniky UK v Bratislave. „Pre sezónnych alergikov to znamená, že začnú mať prvé klinické prejavy alergie – alergickú nádchu spojenú so zápalom spojiviek,“ uviedol pre ZDRAVIE.sk doc. MUDr. Peter Pružinec, CSc., alergológ.
Ak zdravotné poisťovne nútia poistenca hradiť priamo u lekára, s ktorým nemajú uzatvorenú zmluvu zdravotnú starostlivosť a až následne mu ju preplatia, postupujú protizákonne. Zdravotné poisťovne takýmto spôsobom kompenzujú fakt, že neuzatvorili dostatočný počet zmlúv s poskytovateľmi a nezabezpečili tak pre svojich poistencov zdravotnú starostlivosť. Uviedla to pre ZDRAVIE.sk Radoslava Miklášová, hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Od 1. januára 2007 majú niektorí pacienti s onkologickými chorobami pri výbere svojho lieku v lekárni problém – lekáreň ich recept neakceptuje pre chybu ministerstva zdravotníctva. Do apríla 2007 sa ministerstvo zdravotníctva zaviazalo problém vyriešiť. V súvislosti s novými kódmi lekárov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nastal problém v predpisovaní onkologických liečiv, pretože v kategorizácii liečiv (Opatrenie Ministerstva zdravotníctva SR OPL 0406-26177/2006-OL z 13. decembra 2006, ktorým sa vydáva zoznam liečiv a liekov plne uhrádzaných alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia) v časti H zoznam skratiek odborností lekárov sú uvedené pod skratkou ONK (onkológia) len odbornosti klinická onkológia (019), radiačná onkológia (043) a slovne detský onkológ s certifikáciou pre chemoterapiu.
Na Slovensku po prvýkrát použili v noci z 8. na 9. na januára pečeňovú dialýzu – umelú náhradu pečene prístrojom Prometheus. Metódu použili na Jednotke intenzívnej hepatologickej a metabolickej starostlivosti I. internej kliniky v Bratislave na Kramároch – výučbovej základne Slovenskej zdravotníckej univerzity. „Pacientka operáciu zvládla výborne a všetky životne dôležité funkcie organizmu sú zachované,“ uviedol pre ZDRAVIE.sk prof. MUDr. Štefan Hrušovský, CSc., prednosta I. Internej kliniky v Bratislave na Kramároch.
Už aj na Slovensku sa možno zaočkovať proti rakovine kŕčka maternice. Vakcína je od 9. januára dostupná v lekárňach. Na zaradenie do kategorizácie liečiv vakcína proti rakovine kŕčka maternice zatiaľ čaká.