V poslednom období neustále stúpa počet celiatikov pre ktorých je zatiaľ jedinou liečbou prísne dodržiavanie bezlepkovej diéty a stúpa aj záujem o bezlepkové výrobky. Posledné sčítavanie celiatikov na Slovensku k 31.12.2019, hovorí o počte 22 735 pacientov. Jedná sa o pacientov, ktorí sú dispenzarizovaní v gastroenterologických ambulanciách. Skutočný počet pacientov s týmto ochorením je podstatne vyšší a mnohí z nich o svojej diagnóze ešte stále nevedia. Bezlepková diéta predstavuje liečebnú alternatívu aj pacientom s neceliakálnou gluténovou senzitivitou (NCGS), ktorej výskyt je podstatne vyšší ako u samotnej celiakie.
Každoročne si dňa 1. 12. 2016 v Slovenskej republike aj vo svete pripomíname Svetový deň AIDS. Práve v tento deň silnejú aktivity odborníkov aj laikov zamerané na informovanie verejnosti o tomto ochorení, predovšetkým o možnostiach jeho prevencie.
Obličky sú čističkou nášho tela a plnia viac funkcií, ako by ste si mohli myslieť. Nepodceňujte teda prevenciu a uistite sa, že tie vaše sú v poriadku. Druhý marcový štvrtok už tradične patrí práve im. Jeho úlohou je upozorniť na prípadné ochorenia a podporiť prevenciu.
1. decembra sme si opätovne pripomenuli Svetový deň AIDS. Ide o celosvetový problém týkajúci sa všetkých štátov a občanov, vrátane Slovenskej republiky. Aký je trend výskytu HIV na Slovensku? Máme sa čoho obávať?
Svetový deň duševného zdravia ustanovený Svetovou federáciou za duševné zdravie si pripomíname 10. októbra každý rok. Tento krát je venovaný téme „Život so schizofréniou“, chorobe, ktorá patrí medzi jedno z najzávažnejších duševných ochorení.
Duševná bolesť je často krát horšia, než tá telesná. Neexistuje žiadna čarovná náplasť, ktorá by akoby švihnutím prútika vyriešila ťažkosti, ktoré nás trápia. Utrpenie je niekedy neznesiteľné, a sami sa s ním jednoducho nedokážeme vyrovnať. Tiché volanie o pomoc naše okolie nepočuje a to hlasné sa bojíme vysloviť.
Dnes 28. septembra si verejnosť opäť pripomína Svetový deň srdca. Ide o každoročné celosvetové podujatie, ktoré vyhlasuje Svetová zdravotnícka organizácia spolu so Svetovou federáciou srdca.
Snom každého z nás je prežiť krásny, dlhý a bezstarostný život. Keď sa nám to však nedarí, upadáme do depresií, z ktorých často nevidíme iné východisko, ako skoncovanie so zdanlivo zbytočným životom.
Ľudia na celom svete si poslednú májovú stredu pripomínajú medzinárodný deň sklerózy multiplex (SM). Medzinárodná federácia sklerózy multiplex tento deň po prvý raz vyhlásila v roku 2009 s cieľom informovať verejnosť o tomto závažnom ochorení.
Svetový deň smiechu, ktorý tento rok pripadá na 4. máj. Tí, čo sa vedome smejú, udržiavajú svoj organizmus v stave veselosti a lepšie dokážu vtip a zábavu zaradiť do každodenného života.
Celý týždeň sa venujeme zdravému spánku a nemohli sme si predstaviť krajšie ukončenie tejto témy ako SVETOVÝM DŇOM ZDRAVÉHO SPÁNKU. Spravte si dnes, v prvý jarný deň, čas na seba a svoj relax a privítajte nové ročné obdobie oddýchnutí a svieži.
Viete si predstaviť, že niekoľko rokov chodíte od jedného lekára k druhému a nikto z nich vám nevie stanoviť diagnózu? Že vašim bolestiam nikto neverí a vaše problémy berú na ľahkú váhu? Pacienti trpiaci zriedkavými chorobami áno.
Veľa z nás berie dobré zdravie ako samozrejmosť. Až zdravotné komplikácie nás prinútia zmeniť uhol pohľadu a tešiť sa z prekonania choroby. Existujú však ľudia, ktorých ochorenie je beh na dlhú trať a šťastím nazývajú udržiavanie svojej diagnózy v znesiteľných medziach.
Na základe úspešného minuloročného posolstva sa aj tohtoročný Svetový deň proti rakovine zameriava na 5. bod Svetovej deklarácie, vydanej UICC: Odstránenie škodlivých mýtov a mylných predstáv o rakovine.
Stovky Slovákov sa stále musia spoľahnúť na pomoc slepeckej palice a vodiaceho psa. Slepota pritom nie je vždy vrodená, ale je častým dôsledkom úrazov, nesprávnej životosprávy alebo chorôb. Na význam prevencie a zdravých očí upozorňuje Svetový deň zraku, ktorý tento rok pripadá na štvrtok 10. októbra.
Svetový deň populácie je každoročné podujatie, ktoré si pripomíname 11 júla. Tento deň bol určený v roku 1987, keď populácia na planéte Zem dosiahla číslo 5 miliárd obyvateľov. Tento svetový deň upozorňuje na rýchly rast svetovej populácie.
Svetový deň darcov krvi - 14. jún - je celosvetovou akciou. Jeho organizátorom sú 4 významné inštitúcie s globálnou pôsobnosťou: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC), Medzinárodná federácia organizácií darcovstva krvi (IFBDO/FIODS) a Medzinárodná transfuziologická spoločnosť.
Posledný májový deň – 31. máj stanovila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) za Svetový deň bez tabaku (World No Tobacco Day). Cieľom je poukázať na zdravotné riziká spojené so spotrebou tabakových výrobkov a na význam opatrení, ktoré sa ju snažia znížiť.
Každý rok si 4. júna pripomíname Medzinárodný deň nevinných detských obetí agresie. Cieľom tohto dňa je pripomenúť si bolesť a utrpenie, ktoré prežívajú deti po celom svete ako obete fyzického, mentálneho a sociálneho zneužívania.
Svetový deň sklerózy multiplex (SM) bol zavedený Medzinárodnou federáciou pre sklerózu multiplex (MSIF) a jej členskými organizáciami pre všetkých, ktorí pracujú na zvyšovaní povedomia o tejto chorobe.