Asi žiadne slovo nemá v sebe toľko smrti a bolesti ako rakovina. Každý tretí Európan trpí onkologickou chorobou, každý štvrtý jej aj podľahne. Aj preto vedci spolu s odborníkmi zaoberajúcimi sa onkologickými ochoreniami vyzývajú vládu na podporu výskumu rakoviny. Zároveň vyhlásili 7. marec za Deň výskumu rakoviny, ktorý má upozorniť, že využitím nových poznatkov molekulovej onkológie možno zlepšiť včasnú diagnostiku a liečbu nádorov. Nadácia Výskum rakoviny verí, že k tomuto dňu iniciovanému zo Slovenska, sa pripoja aj zahraničné inštitúcie. Posolstvo dňa vyjadruje výzva: Podporte výskum rakoviny, podporíte šancu na včasné zistenie ochorenia i jeho lepšiu liečbu pre nás všetkých!
Medzinárodná únia proti rakovine (UICC) vyhlásila 4. február za Svetový deň proti rakovine – tento rok sa s mottom Deti dneška sú budúcnosťou sveta zameriava na prevenciu nádorových ochorení u detí a mládeže. Svetové organizácie, vrátane slovenskej Ligy proti rakovine, sa počas dvoch rokov (2007-2008) budú zameriavať na prevenciu rakovinových ochorení medzi deťmi a mládežou vzhľadom na to, že nádorovým ochoreniam sa dá úspešne predísť osvojením si zdravého životného štýlu. Začať so zdravým životným štýlom treba už v ranom detstve.
Dnes, 1. decembra, si pripomíname Svetový deň AIDS. V roku 2006 eviduje Svetová zdravotnícka organizácia zhruba 39,5 milióna ľudí infikovanými vírusom HIV (deti do 15 rokov z toho tvoria asi 2,3 milióna), 2,9 milióna ľudí na AIDS v tomto roku zomrelo. Vírus HIV sa prenáša najmä pohlavným stykom, krvou a z HIV pozitívnej matky na dieťa. Slovensko sa zaraďuje medzi krajiny s najnižším počtom ochorenia HIV/AIDS. <strong>K </strong><strong>30. septembru na Slovensku zistili anti-HIV pozitivitu u 183 občanov Slovenska. </strong>Počet novovzniknutých prípadov HIV pozitívnych bol podľa údajov Národného referenčného centra ku koncu novembra tohto roka 35, čo je v porovnaní s minulým rokom nárast o 6 nových prípadov.
Pri príležitosti medzinárodného boja proti ochoreniu AIDS a Svetového dňa boja AIDS (1. decembra) organizuje Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS <strong>vo štvrtok 30. novembra od 9. do 15.h deň otvorených dverí. </strong> V rámci dňa otvorených dverí sa ľudia môžu dať <strong> anonymne a bezplatne otestovať na HIV a syfilis </strong>. Národné referenčné centrum sídli v Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave na Limbovej ulici 12.
Osteoporóza je závažná chronická choroba kostí, ktorou trpí 6 až 8 % populácie. Osteoporóza (riedke kosti) je choroba látkovej výmeny kostného tkaniva, ktoré sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikroštruktúry kosti. Tým sa oslabuje pevnosť kostí, čo znamená ich zvýšenú lámavosť.
Na duševne chorých si v spoločnosti stále nevieme zvyknúť a sociálne ich vylučujeme. Problémy s duševným zdravím má pritom na Slovensku každá štvrtá rodina. Ľudia, ktorí duševnými chorobami trpia, sa stále stretávajú so strachom a predsudkami ostatných. Niektorým sa problémy podarí vyriešiť, iní však môžu skončiť tragicky. Týždeň duševného zdravia, ktorí sa začína dnes, 9. októbra, by v nás mal prebudiť viac pozornosti k duševne chorým a duševným chorobám. Zajtra, 10. októbra, si zároveň pripomíname Svetový deň duševného zdravia. S Týždňom duševného zdravia sú spojené Dni nezábudiek.
Deti sú najohrozenejšou vekovou skupinou z hľadiska príjmu primeraného množstva vápnika. V posledných rokoch sme na Slovensku zaznamenali prudký pokles spotreby mlieka a mliečnych výrobkov, ktoré vápnik obsahujú. Okrem toho mlieko obsahuje stopové prvky ako magnézium, fosfor, draslík, zinok, selén a jód.
Päť pracovných dní – od 25. do 29. septembra – trvá v 353 slovenských lekárňach kampaň Týždeň srdca. Týždeň srdca v lekárňach je osvetová lekárnická kampaň, ktorú organizuje Slovenská lekárnická komora spolu s Kanceláriou WHO na Slovensku pri príležitosti Svetového dňa srdca (24. septembra). Kampaňou chcú lekárnici prispieť k výraznejšej prevencii srdcovocievnych chorôb.