Výživové doplnky zaplavili svet. Sme však vďaka nim naozaj aj zdravší? To ako k nim správne pristupovať, sa dozviete z pohľadu odborníka v oblasti genetickej toxikológie a prevencie rakoviny.
Naši predkovia, ktorí kočovali ako zberači a lovci, prešli pešo denne 20 až 30 kilometrov. Pritom nešlo o prechádzky, ale relatívne rýchly pohyb. Alebo utekali za niečím jedlým, alebo utekali pred niečím čo by ich chcelo zjesť. V každom prípade boli veľmi aktívny a to počas celého života.
Viete, z čoho sa skladá cigaretový dym? Ak nie ste fajčiar a máte pocit, že sa vás táto téma netýka, ste na omyle. Pasívne fajčenie, teda dýchanie cigaretového dymu, môže byť niekedy omnoho škodlivejšie, ako samotné fajčenie.
Slnečné žiarenie je hlavnou súčasťou vonkajšieho prostredia človeka a ovplyvňuje priamo aj nepriamo väčšinu živých foriem na Zemi. Ako prvá bola zistená zdraviu pozitívna vlastnosť slnečného žiarenia v prevencii nedostatku vitamínu D a pri liečbe detského ochorenia krivica – rachitída.
Redakcia zdravie.sk Vám prináša odborne spracované aktuálne informácie ohľadne črevnej epidémie známej pod názvom E.coli.
Vírus spôsobujúci tvorbu nepríjemných bradavíc sa množí v bunke. Tú si potom možno predstaviť ako vrecko naplnené infekčnými časticami. Z každého takéhoto vrecka sa vysypú tisícky vírusov, infekcia postupuje ďalej a bradavica sa zväčšuje. Prípadne sa môže nakaziť koža na inom mieste a vznikajú tak nové bradavice. Poslednou možnosťou je nakazenie niekoho iného.
Genotoxické faktory poškodzujú chromozómy a vytvárajú zvýšené riziko vzniku rakoviny u ľudí. Obsah arzénu a antimónu a iných ťažkých kovov (železo, ortuť, meď) v pôde a vode v Slovenskom Rudohorí, v oblasti niektorých obcí pri Košiciach, vytvára možnosť ich kolobehu vo vode, ovzduší a potravinovom reťazci. Teoreticky tu existuje možnosť zdravotného rizika pre obyvateľov vzhľadom na toxické a genotoxické vlastnosti niektorých ťažkých kovov.
Meteorológovia predpovedajú opäť horúčavy a aj keď už nebudú mať tropické parametre, stále budú v hodnotách, kedy je prostredie optimálne pre množenie sa baktérií, ktoré sú vyvolávateľmi mnohých chorôb.
Téma, ktorá rozhodne dominuje v týchto dňoch v súvislosti s ohrozeným komfortom prázdninujúcich detí a dovolenkujúcich občanov, sú rozhodne komáre a kliešte. Nielen pre svoju dotieravosť a následné nepríjemné príznaky uštipnutia, ale predovšetkým pre skutočnosť, že sú aj prenášačmi rôznych - často veľmi vážnych, ochorení.
V období letných dovoleniek, detských táborov a pobytov pri vode sa zvyšuje riziko črevných ochorení. Nechutenstvo, zvracanie, bolesti brucha a hnačka, niekedy navyše aj zvýšená teplota sú príznaky ochorenia tráviaceho ústrojenstva – žalúdka a čriev.
Komáre, ako vysoko obťažujúci hmyz, nám znepríjemňujú život každý rok, hlavne však v teple a vlhku a aj po takej povodňovej katastrofe, akú Slovensko zažilo v máji tohto roku. Štát vyčlenil na ich likvidáciu postrekmi predovšetkým ich liahnísk, 650 tisíc euro.
U zamestnancov môže záťaž teplom viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únavnosti a môže spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním.
Záplavy na náš číhajú každý rok a vždy majú katastrofický scenár. Tentokrát sa počasie vybúrilo na Severnom Slovensku, vo Vrátnej a Terchovej. Záplavy so sebou neprinášajú len škodu, ale aj zdravotné riziko vzniku chorôb.
V Európe sa choroba považuje za ojedinelú, ak postihuje menej ako 5 osôb z každých 10000. Až 75% ojedinelých chorôb sa objavuje už v detskom veku. Ojedinelé choroby sa líšia svojou závažnosťou, ale vo všeobecnosti je priemerná dĺžka života postihnutých osôb výrazne znížená.
Podobne ako salmonelóza sa pôvodca ochorenia vyskytuje u mnohých zvierat, domácich ako aj divých i hydiny. K infekcii môže dôjsť aj po konzumácii nepasterizovaného mlieka, nedostatočne tepelne upravených mäsitých pokrmov.
Termínom „materské znamienko“ sa bežne označuje pigmentovaná, alebo aj akákoľvek zmena na koži. Odstránenie znamienka vyhľadávajú pacienti hlavne z estetických príčin, zriedkavejšie z obavy o povahu znamienka
Chystáte sa v lete na dovolenku k moru alebo do exotických krajín, kde pouliční umelci bežne ponúkajú dočasné tetovanie "black" hennou? Potom neprehliadnite, že dočasné tetovanie "black" hennou môže spôsobiť zdravotné problémy.
Domáce násilie je významným sociálnym fenoménom rozšíreným po celom svete. Všeobecne sa násilie stotožňuje najmä s fyzickým násilím. Násilím je však každá forma ubližovania, prejavu nadvlády, zneužívania moci, vyhrážania, fyzického, sexuálneho a psychického nátlaku.
Hoci dospelý človek potrebuje denne prijať 2-4 g soli v závislosti od stupňa fyzickej aktivity počas dňa, v súčasnosti prijíma 10-15 g soli denne. Pritom vzťah medzi príjmom sodíka a výškou krvného tlaku je priamy a progresívny. 75% konzumovanej soli pochádza zo spracovaných potravín, preto obmedzenie prisáľania pri konzumácii je menej dôležitým faktorom ako znižovanie obsahu soli resp. sodíka pri technologickej príprave potravín. Sodík je tým faktorom, ktorý spôsobuje zvyšovanie krvného tlaku, pretože viaže vodu, nie chlór, preto aj iné zlúčeniny v potrave s obsahom sodíka takto pôsobia, ale rozhodujúcou zložkou potravy je sodík obsiahnutý v soli.
Ortuť používaná ako pracovné médium teplomerov, či iných meracích prístrojov, je vysoko jedovatý a toxický kov. Ide o neurotoxín, ktorého kumulácia sa v tele človeka prejavuje narušením vegetatívnej a centrálnej nervovej sústavy.