Športovci sa nám spájajú s dokonalým telom i zdravím. No i u nich sa vyskytujú problémy, ktoré im určite ostatní nezávidia. Pozrite sa, čo vás môže postretnúť, ak patríte k dlhodobo a náročne trénujúcim.
Atletická noha (tinea pedis) je hubová infekcia, ktorá zvyčajne začína medzi prstami. Vyskytuje sa u ľudí s veľmi spotenými nohami a uzavretými v tesných topánkach. Príznaky zahŕňajú šupinatú vyrážku, spôsobujúcu svrbenie a pálenie. Atletická noha je nákazlivá a môže sa šíriť prostredníctvom kontaminovaných podláh, uterákov alebo odevu.
Ťahá mu na stovku, no životný štýl Royovi Englertovi môžu závidieť aj tí omnoho mladší. Behá každý deň a stále sa zúčastňuje aj veľkých súťaží. Naposledy sa mu podarilo prelomiť svetový rekord svojej vekovej skupiny na 5 000 metrov. Na americkom šampionáte vylepšil výkon na túto trať o osem minúť časom 42 minút a 30 sekúnd.
Pre deti nie je nič lepšie, ako tráviť čas vonku. Naháňanie sa, behanie za loptou, lozenie, hojdanie, hranie sa v piesku. Pri hraní vonku sa deti učia chápať svet a samy seba. Ak im chcete kúpiť na záhradu či terasu doplnky pre rozvoj aktivity, prinášame vám prehľad zariadení, vhodných pre jednotlivé vekové kategórie.
Letné tábory Summer FitKids Boot Camp 2019 pripravujú pre deti aktívny táborový program na 3 rôznych miestach. Lákadlom pre ne môže byť lezecká stena, jazda na koni či escape room, netradičné športy ako šerm, kinball alebo krása a hravosť bojových športov. Samozrejmosťou je zabezpečená pravidelná strava a zdravé občerstvenie pre ratolesti po celý deň.
Genetika síce predurčuje naše prirodzené krivky, ale vďaka dôkladne a cielene naplánovanému fitness programu vieme dosiahnuť mnoho. Samantha Clayton, viceprezidentka pre vzdelávanie a fitness v spoločnosti Herbalife Nutrition, poradí, ako dostať telo do letnej formy ešte predtým, než siahneme po plavkách a letných outfitoch.
Kratší čas a lepšie výsledky? To znie lákavo. HIIT je vhodný pre tých, ktorí sa neboja poriadnej výzvy.
Pozrite sa s nami, čo presne vysoko intenzívny tréning predstavuje a ako si ho nastaviť takým spôsobom, aby ste zaznamenali výrazné výsledky.
VO2 max je často skloňovaným pojmom v diskusiách o výkonnosti vytrvalostných športovcov. Čo sa teda za týmto číselným údajom skrýva a akú informáciu nesie? Je dôležité aj pre hobby bežcov poznať vlastné hodnoty VO2 max?
Tréning psychických predpokladov pozitívne ovplyvňuje športový výkon. Pomáha športovcom zvládať negatíva a využíva psychiku na dosiahnutie maximálnych výkonov. Na vrcholových športovcov sa kladú značné nároky a zvyšujúci sa tlak je potrebné vedieť zvládať a regulovať. Tréning psychiky si preto zaslúži rovnakú pozornosť ako fyzický tréning.
Výsledky v podobe pozitívnych vonkajších zmien, ktoré so sebou prináša zvýšená fyzická aktivita, sú často najväčšou motiváciou. Je prirodzené, že ľudia chcú výsledky svojho snaženia vidieť na váhe aj v zrkadle. Práve predstava štíhlejšieho pásu alebo chudších nôh dvíha ľudí z gauča a privádza ich do posilňovne. No cvičenie so sebou prináša aj výhody, skryté pod povrchom.
Či už beháte, trénujete tenis, basketbal alebo posilňujete s ťažkými váhami, treba myslieť aj na svoje kolená. Práve tie často neznášajú nárazy a jednostrannú záťaž najľahšie. Dajte si pozor na varovné signály a nepodceňte prevenciu!
Keď pôjdete nabudúce na tréning do posilňovne, pozrite sa, čo majú na nohách ostatní športovci. Niektorí budú mať asi špeciálnu tréningovú obuv, ale mnohí budú mať určite bežecké tenisky, čo je ale zle. Pretože nie na každý šport sú vhodné rovnaké topánky.
Každý bežec sa s touto bolesťou už určite stretol. Príčin je viacero - nárazy, tvrdý povrch, zlé držanie tela, nesprávna technika... Preto, ak chcete, aby bol pre vás beh radosťou a nie utrpením, naučíme vás zopár vecí.
Radi beháte, ale bojíte sa o svoje kolená? Je pre vás strašiakom "Syndróm bežeckého kolena?" Potom je načase dozvedieť sa o tomto probléme v rámci prevencie viac.
Zimná alternatíva behu. Aj tak by sa dalo nazvať bežkovanie. Slovensko má ideálne podmienky na tento šport. Bežky sa dajú zapožičať takmer kdekoľvek a potom hor sa za krásami zimnej prírody!
Keď vonku klesajú teploty často až pod bod mrazu, fúka studený vietor a ešte k tomu aj sneží, máte problém najprv len vôbec vyjsť z domu. No ak sa aj napriek nečasu pravidelne odhodlávate ísť von trénovať, mali by ste svoj organizmus najprv naň pripraviť. Predídete tak možným zdravotným rizikám a navyše budete podávať lepšie výkony.
Bez správneho dýchania to pri behu nejde. Inak je táto kardio aktivita len trápením a premáhaním sa. Pozrite sa, ako dokážete "vycvičiť" svoje dýchanie a maximalizovať svoj výkon.
Tréma je charakterizovaná ako strach z neúspechu na verejnosti, pri ktorom dochádza k emočnému napätiu. Čím je pre nás udalosť dôležitejšia, tým väčšie bývajú prejavy trémy. Rovnako to platí i pri športe. Dá sa jej vôbec vyhnúť?
Schudnete, prevetráte si hlavu, rozhýbete sa, precvičíte svaly. Kolobežka už nie je len pre deti. Čoraz častejšie môžete stretnúť i dospelých, jazdiacich po cestách. A niet sa čomu diviť. Kolobežka má mnoho benefitov.
Kondícia nezávisí len od toho, ako často športujete. Záleží i na tom, aký máte denný režim, jedálniček, spánok a psychické zdravie. Jedine rovnováha vo všetkom môže priniesť výsledky, ktoré vám všetci budú závidieť.