Pyonefróza je hnisavý zápal obličkovej panvičky. Diagnóza patrí do skupiny chorôb močovej a pohlavnej sústavy. Pri tejto infekcii sa hnis väčšinou hromadí v obličkovej panvičke a spôsobuje roztiahnutie obličiek, čo môže viesť až k ich zlyhaniu.
Súbor príznakov u novorodenca, ktorý sa narodí matke užívajúcej v ťarchavosti lieky a drogy sa nazýva novorodenecký abstinenčný syndróm. Lieky a drogy (psychoaktívne látky) užívané počas tehotenstva prestupujú cez placentu a ovplyvňujú plod a novorodenca.
Erózia zubov je strata tvrdých zubných tkanív (skloviny a zuboviny) spôsobená chemickým pôsobením rôznych činiteľov na povrch zuba. Príčiny vzniku sú napr. endogénne, keď sa kyselina, ktorá sa dostáva do úst pri zažívacích ťažkostiach alebo pri anorexii a bulímii.
Abrázia zubov je nerovnomerná strata tvrdých zubných tkanív (skloviny a zuboviny), ide o nadmerné opotrebovanie len určitých skupín zubov. Abrázia je pomalý proces, zubná dreň sa bráni tvorbou terciárneho dentínu.
Nadmerné obrusovanie zubov je mechanické poškodenie niekoľkých alebo všetkých zubov z rôznych príčin. Hlboký zhryz pri chýbajúcich zadných zuboch, pri žuvaní dochádza k nadmernému opotrebovaniu predných zubov
pri menšom počte zubov zlyháva správnosť zhryzu.
Cholesteatóm má charakter pseudonádoru, tj. nejde o pravý nádor, ale svojimi vlastnosťami ho napodobňuje. Ide o svetlý cystický útvar v strednom uchu, ktorý je tvorený navrstvenými odumretými bunkami dlaždicového epitelu (výstelky), ktoré sa olupujú zo základnej (bazálnej) vrstvy cholesteatómu – tzv. matrix.
Trachóm je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Chlamydia trachomatis, ktoré postihuje rohovku a spojovku oka. Trachóm je jednou z najstarších infekčných chorôb, ktorá je najrozšírenejšia v rozvojových krajinách, v oblastiach trópov a subtrópov s obmedzenými zdrojmi.
Na Slovensku je už k dispozícii prístroj, ktorý pacientom s rakovinou umožňuje zachovať si počas chemoterapie svoje vlasy. Ide o špeciálnu chladiacu čiapku, ktorú majú pacienti nasadenú pred, počas aj po podaní chemoterapie.
Legionárska choroba získala pomenovanie podľa spôsobu prepuknutia na stretnutí bývalých legionárov v roku 1977 v meste Filadelfia. Pôvodne bol u postihnutých diagnostikovaný zápal pľúc a nasadili im penicilín. Mylnou diagnózu zomrelo z 221 pacientov až 34. Príčina bola odhalená neskôr, na ďalší rok sa zistilo, že pôvodcom ochorenia je nová baktéria Legionella pneumophila.
Jedná sa o nebezpečné vírusové ochorenie patriace do skupiny hemoragických horúčok. Vírus Marburg bol prvý raz diagnostikovaný v roku 1967 u laboratórnych pracovníkov továrne na očkovacie látky v Nemecku, v blízkosti Frankfurtu, v meste Marburg.
Jedná sa o nebezpečné vírusové ochorenie patriace do skupiny krvácavých - hemoragických horúčok. Ebola je podobná Marburgskej horúčke, vykazuje vysokú mieru smrtnosti, 60 - 90 %. Nesie meno podľa rieky v štáte Kongo, pri ktorej sa prvý raz objavila.
Horúčka Lassa patrí medzi takzvané hemoragické horúčky, ktoré spôsobujú systémové krvácanie vnútorných orgánov. Pôvodcom ochorenia je vírus Lassa zo skupiny Arenavírusov. Prvé potvrdenie výskytu bolo zaznamenané v Nigérii, v misijnej stanici Lassa v roku 1969.
Kontaktný ekzém je alergické zápalové kožné ochorenie vyvolané expozíciou, vystavením kože precitliveného jedinca špecifickému kontaktnému alergénu. Je to alergická reakcia organizmu na podnety vonkajšieho a vnútorného prostredia, prejavujúca sa zápalom kože.
Numulárna dermatitída je neinfekčné zápalové ochorenie kože, na vývoji ktorého sa pravdepodobne zúčastňuje komplex imunitného systému a genetická predispozícia pacienta. Toto ochorenie sa vyskytuje najmä u starších pacientov, ale nie je vzácnosťou ani u detí.
Termín dermatitída sa používa na diagnózu zápalu kože. Je odvodený od slova derma. Do tejto skupiny chorôb patria rôzne formy ochorení kože.
Kontaktná dermatitída vzniká v dôsledku dráždivého, toxického pôsobenia rôznych chemikálií na kožu.Jej vývoj nie je podmienený predchádzajúcou precitlivenosťou, senzibilizáciou, závisí len od vlastností, intenzity alebo koncentrácie poškodzujúceho faktora a od individuálnej odolnosti kože.
Dyshidrotický ekzém je neinfekčné zápalové ochorenie kože, pri ktorom sa druhotne vyvíja kontaktný ekzém. Najčastejšie sa vyskytuje počas jarných a letných mesiacov, v teplejších klimatických podmienkach.
Chronický zápal ďasien predstavuje jedno z najčastejších ľudských ochorení. Žiaľ, nevenuje sa mu taká pozornosť, akú by si zaslúžil. Príznaky sú často slabo badateľné a považujú sa za bežné a normálne.
Strata jedného alebo viacerých zubov nie je iba estetickým problémom, prináša aj celý rad ďalších problémov. Aby chrup ako celok mohol plniť svoje funkcie, je potrebné chýbajúce zuby včas nahradiť.
Nadmerné potenie je ochorenie, charakterizované nadmernou stratou telesnej vlhkosti potením, nezávisle od okolitej teploty alebo telesnej námahy. Pre ľudí, ktorí trpia týmto ochorením, predstavuje zvýšené potenie vážny spoločenský a psychický, ale aj zdravotný problém.