Pankreas (podžalúdková žľaza) je druhým najväčším žľazovým orgánom tráviacej sústavy človeka. Tvar pankreasu pripomína ležaté písmeno J a jeho hmotnosť sa pohybuje od 60g do 90g. Je uložený v zadnej časti brušnej dutiny a siaha od dvanástnika až k slezine. Skladá sa z dvoch výrazne odlišných typov buniek, ktoré predurčujú i jeho funkciu.
Pyogénna artritída je hnisavý zápal kĺbu, pričom najčastejšie je postihnutý kolenný, bedrový a ramenný kĺb. Pôvodcom býva Staphylococcus aureus, ako aj streptokoky a gramnegatívne baktérie (Pseudomonas, Proteus). U detí medzi 1.-14. rokom taktiež Haemophilus influenzae. Polovica pacientov je mladšia ako 2 roky, ďalšou veľkou skupinou pacientov sú starší ľudia.
Pojem trombózy je odvodený od gréckeho slova thrombosis, ktoré možno preložiť ako zrážanie. Tým, že sa v cieve (žile) vytvorí krvná zrazenina, je vyvolané jej zúženie, resp upchatie. Veľmi potrebná je včasná diagnostika a liečba, pretože inak riskujete svoj vlastný život!
Zlatý stafylokok alebo stafylokokus aureus je baktéria, ktorá môže byť normálnou súčasťou bakteriálnej flóry nosa a ústnej dutiny. Stafylokoky však môžu vyvolať aj prudké, život ohrozujúce infekcie.
Až 20-40% ľudí je bezpríznakovými nosičmi tejto baktérie. Človek sa môže nakaziť kvapôčkovým spôsobom prenosu infekcie alebo priamym kontaktom.
Syndróm suchého oka postihuje takmer 20% populácie a znamená narušenú tvorbu slzného filmu oka. Pacienti sa sťažujú na škriabanie, dráždenie, svrbenie a pocit cudzieho telesa v oku. Ako sa dá táto porucha liečiť?
Trápia aj vás vačky pod očami? Čo je ich príčinou a ako vznikajú?Existuje viacero metód ako im prechádzať, prípadne sa ich natrvalo zbaviť. Či už pomocou prírody alebo chirurgickými zákrokmi.
O cholecystitíde hovoríme, keď je žlčník zapálený, infikovaný. Takýto stav vzniká najčastejšie (90% prípadov) v spojení so žlčovými kameňmi.
Svalová dystrofia je dedičné ochorenie charakterizované postupným zoslabením svalov. Svalová porucha je prítomná už pri narodení a prejavuje sa slabosťou a zníženým napätím svalov (hypotónia).
Downov syndróm nie je choroba ale zdravotné postihnutie. Sú pre ňu typické viditeľné príznaky už od narodenia dieťaťa a sprevádzajú ho celý život.
Syndróm náhleho úmrtia dojčiat, z angl. Sudden Infant Death Syndrome je definovaný ako náhle a neočakávané úmrtie dojčaťa (t.j. dieťaťa do jedného roku života), u ktorého sa nepodarí ani pri pitve určiť príčinu smrti.
Ľahké mozgové poranenie resp. otras mozgu (commotio cerebri) je najčastejšou neurologickou a neurotraumatologickou diagnózou.
Akútna lymfatická leukémia je ochorenie kostnej drene, pri ktorom môžu byť postihnuté aj iné orgány.
Erythema nodosum je typ akútnej zápalovej reakcie podkožného tkaniva, ktorý sa môže vyvinúť samostatne alebo pri rôznych chorobných procesoch ako sú napr. infekcie, reumatologické ochorenia, rôzne črevné zápaly, lieky, ochorenia „vlastnej imunity“, tzv. autoimunitné, malignity, ale aj tehotenstvo.
Histamínová intolerancia (HIT) je pomerne novým pojmom. Často si ju zamieňajú s alergiou. Aj keď má HIT s alergiou veľa spoločných znakov, ich pôvod je celkom odlišný.
Azbest je minerál zaradený medzi hlavných predstaviteľov skupiny priemyselných vláknitých prachov. Všetky priemyselné prachy sú popisované ako škodliviny v životnom aj pracovnom prostredí. Napriek vynikajúcim izolačným vlastnostiam azbestu je jeho využívanie zakázané pre závažné zdravotné dôsledky.
Silikóza je neinfekčné chronické pľúcne ochorenie, ktoré zaraďujeme medzi pneumokoniózy. Silikóza je spôsobená vdychovaním a dlhodobým ukladaním prachu s obsahom oxidu kremičitého. Častice oxidu kremičitého, ktoré sa dostanú do pľúc, vyvolávajú tvorbu väzivových uzlíkov.
Aluminóza je neinfekčné ochorenie dolných dýchacích ciest a pľúc spôsobené hliníkovým prachom a prachom z hliníkových zliatin. Radí sa medzi pneumokoniózy, čo sú ochorenia, ktoré vznikli profesionálnou expozíciou (pri výkone povolania) pľúc minerálnym prachom, ktorý sa dostáva do pľúc, kde sa zdržiava a kumuluje.
Pyoderma gangrenosum je chronická dermatóza neznámej etiológie (príčiny), niekedy nadväzujúca na poranenie kože. Napriek skutočnosti, že ochorenie svojím klinickým vzhľadom pripomína pyodermiu, prítomnosť baktérii je v tomto prípade druhotná.
Keratosis seborrhoica je najčastejší benígny, hnedý kožný nádor, ktorý sa vyskytuje často u starších ľudí, rovnako u mužov i u žien.
Radiodermatitída je ochorenie kože v dôsledku ionizačného žiarenia, ku ktorému môže dôjsť buď pri terapii röntgenovým či gama žiarením, alebo ako pracovný úraz a choroba z povolania pri haváriách a hrubom porušení zásad a predpisov o práci s ionizujúcim žiarením alebo nešťastnou náhodou.