Napriek tomu, že je táto situácia veľmi nepríjemná, nemusí sa hneď jednať o vážnu poruchu očí. Ideálne je váš zdravotný stav sledovať a zaznamenať si, kedy tento jav prichádza.
Až tretina obyvateľstva nevidí dobre do diaľky. Predpovede uvádzajú, že v roku 2050 to bude až polovica Slovákov.
Krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus sú najčastejšími príčinami, ktoré oční špecialisti každoročne diagnostikujú u viac ako polovice Slovákov.
Je to síce mrzuté, ale nie je to žiadnym tajomstvom – ako starneme, časti nášho tela sa opotrebovávajú a nefungujú tak, ako kedysi. A tak každého zastihne deň, kedy si nejakú vec bude musieť oddialiť od očí, aby na ňu lepšie zaostril.
Oči potrebujeme a život so zdravým zrakom je rozhodne krajší a ľahší. Napriek tomu sa často o zrak dostatočne nestaráme. Potvrdzujú to štatistiky, ktoré sú alarmujúce.
Je potrebné deťom chrániť zrak slnečnými okuliarmi? Ak áno, odkedy? Tieto otázky si kladie mnoho rodičov, ktorí váhajú, či deťom zaobstarať slnečné okuliare alebo im postačí šiltovka či klobúčik a pobyt v tieni.
Odborníci sa ešte stále stretávajú s názorom, že oko nosením dioptrií lenivie. Ide pritom o mýtus a o správnu korekciu by sme sa mali postarať hneď, ako začneme vnímať príznaky slabnúceho zraku.
Vedci prišli na to, ako modré svetlo, ktorému sa denne vystavujeme, vplýva na naše starnutie. Nová štúdia odhalila, čo spôsobuje nášmu mozgu, aj očiam.
Zraku, ktorým vnímame zhruba 80 % informácií o svete okolo nás, je potrebné venovať viac pozornosti. Dnes sú naše oči oveľa viac vystavené rôznym typom žiareniu. Neustále pozeráme do obrazoviek mobilných telefónov, tabletov, či monitorov počítačov. Čo všetko ničí naše oči a aká je najlepšia prevencia?
Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) rozšíril možnosti liečby niektorých očných ochorení. Vďaka moderným prístrojom sa liečba pre malých pacientov Kliniky detskej oftalmológie stane hrou.