Slnko je dôležitým faktorom pre naše zdravie. No musíme sa mu vystavovať primerane a bezpečne. Kľúčovú rolu zohráva napríklad pri syntéze vitamínu D, zvyšuje hladinu serotonínu – prispieva k dobrej nálade.
Aktuálne extrémne horúčavy okrem pôžitku z leta, tepla a oddychu hrozia aj nebezpečenstvom úpalu. Špeciálne u staršej generácie a seniorov je prehriatie organizmu mimoriadne nebezpečné.
Nevedeli ste sa dočkať prvého dňa dovolenky, a keď konečne nadišiel ten čas, začal sa kolotoč bolesti a nepríjemného pálenia v ústach? Pravdepodobne citlivo reagujete na zmenu prostredia, stres a spoločné stravovanie, čo môže viesť k oslabeniu imunity slizníc. Tá sa môže prejaviť aj v ústach a jej následkom sú afty, ktoré vám z ochutnávania dovolenkových špecialít spravia hotové peklo. Na dobrodružstvá treba byť však dobre pripravený a v momente, keď vám skríži plány nečakaná nepríjemnosť, treba vytiahnuť tento produkt.
Vyhnúť sa prechladnutiu počas nestáleho počasia môže byť výzvou, pretože teploty a poveternostné podmienky sa môžu rýchlo meniť, najmä ak príde chladnejší a vlhký vzduch, napríklad po daždi. Nie je to však nemožné.
Horúce letné dni sú neodmysliteľne spojené s kúpaním. Kým niekto dáva prednosť bazénu v pohodlí domova, iní si radi zájdu na kúpalisko, do wellnesu či schladiť sa k jazeru. Neraz si však odtiaľ odnesú aj nechcený suvenír v podobe urologických či gynekologických ťažkostí.
Zvýšený výskyt siníc zaznamenávame najmä po dlhotrvajúcom slnečnom a teplom počasí a ich premnoženie predstavuje zdravotné riziko.
Je bezpečné, ak sa natriete opaľovacím krémom, ktorý vám zostal z minulého roka? Koľko by ste ho mali minúť na jedno natretie a po akom čase krém prirodzene prestáva pôsobiť?
Počty utopených sa každý rok pohybujú v desiatkach osôb, výnimkou nie sú roky, kedy počet úmrtí spôsobených utopením presiahne stovku.
Pediater z detského oddelenia Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra Kežmarok, MUDr. Jozef Serafín, hovorí o základných princípoch zdravotnej prevencie detí počas letného obdobia. Vďaka jednoduchým pravidlám sa vaše ratolesti môžu vyhnúť zdravotným nepríjemnostiam.
Záchranári pripomínajú, že pri kúpaní a pobyte pri vode je potrebné dbať na prevenciu. Ľudia by sa počas kúpania mali vyhýbať alkoholu, nepreceňovať svoje sily, kúpať by sa mali len v zdravotne vyhovujúcej vode, nevchádzať do nej s otvorenými ranami, infekčným ochorením alebo horúčkou.