Najmä dievčatá sú podľa skúsenej pediatričky ohrozené novou formou poruchy príjmu potravy tzv. drunkorexiou – kedy sa strava nahrádza nadmerným pitím alkoholu aj v kombinácii s energetickým nápojom.
Mamičky, ktoré sa čerstvo vžívajú do rodičovskej role, sa denne boria s desiatkami otázok a pochybností. Hlavne ak dojčíte svoje prvé bábätko, chcete urobiť všetko na 100 %. Preto určite premýšľate, či sa musíte stopercentne vzdať aj svojej obľúbenej šálky kávy. Mamičky majú počas tehotenstva zakázané mnohé potraviny. Od sushi cez syry, ktoré nie sú pasterizované, až po kávu, čaj, zázvor či sladené kolové nápoje. Ako to s kávou počas dojčenia naozaj je?
Účinnosť a bezpečnosť lieku môžu ovplyvniť aj interakcie s potravinami, upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).
Neviete si bez kávy predstaviť ani jeden deň? Pijete šálku, dve alebo viac? Rozmýšľali ste nad tým, aké množstvo je pre telo prospešné a aký má na človeka vlastne vplyv?
Leto sa blíži míľovými krokmi a pomaly prichádza obdobie, keď sa väčšina z nás bude urputne snažiť, aby v plavkách tento rok vyzerali o niečo lepšie ako teraz. Niekomu možno chýba tá správna motivácia, niekto to zase rád vzdá predčasne. Čo tak si trošičku pomôcť? Trebárs spaľovačom? Ruky hore, kto by to vyskúšal! Pre tých z vás, ktorí pre istotu zdvihli obe ruky, je tento článok.
Len málo vecí vyvolá tak príjemný pocit, ako keď sa zobudíte oddýchnutý a plný energie po dobrom spánku. Avšak pre mnohých ľudí je pokojný nočný spánok ťažko dosiahnuteľný – a môže to mať súvis aj s tým, čo jedia počas dňa.
Zostať hydratovaný je dôležité pre vaše zdravie. Najlepším spôsobom, ako si zaručiť správny pitný režim, je pravidelne piť vodu. Ako je to ale s kávou? Prečítajte si, či sa ráta ako súčasť pitného režimu, alebo vás dehydruje.
Vyvážená strava, dostatok pohybu, čo najmenej stresu a kvalitný spánok. To sú niektoré zo zásad zdravého životného štýlu. Práve s posledným menovaným bodom má podľa inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) problémy až 40 % populácie. Niektorí spia málo, iní zase nekvalitne.
Pri skúmaní vodných tokov po celom svete sa v nich našli vysoké koncentrácie paracetamolu, nikotínu, kofeínu, ale aj liekov proti epilepsii a cukrovke.
Na to, či si človek rád dopraje šálku kávy, má vplyv jeho genetický kód. Poukázala na to nová štúdia, ktorú zverejnil American Journal of Clinical Nutrition.