Reakcia organizmu na chlad závisí od ochladenia tela. Už teploty nižšie ako 15 °C môžu mať nepriaznivé účinky na zdravie.
Ak si púšťate naplno kúrenie, keď sa ostatní potia, mali by ste si pohovoriť s lekárom. Stály pocit chladu môže byť totiž niekedy signálom toho, že s vaším telom nie je niečo v poriadku.
Poznatky o pozitívnom pôsobení tepla alebo chladu na organizmus človeka siahajú až do starovekého Grécka. Dnes mnohé výskumy poukazujú na priaznivé liečebné, regeneračné a preventívne účinky chladu na ľudský organizmus.
Keď vonku klesajú teploty často až pod bod mrazu, fúka studený vietor a ešte k tomu aj sneží, máte problém najprv len vôbec vyjsť z domu. No ak sa aj napriek nečasu pravidelne odhodlávate ísť von trénovať, mali by ste svoj organizmus najprv naň pripraviť. Predídete tak možným zdravotným rizikám a navyše budete podávať lepšie výkony.
Mávate studené či stŕpnuté ruky alebo nohy? Neskúšali ste ešte nič a dúfali ste, že to nejako prejde? Máte problém so studenými chodidlami a rukami aj počas letných mesiacov? Môže sa za tým skrývať nedostatočné prekrvenie končatín.
Kryoterapia je metóda, pri ktorej je organizmus krátkodobo vystavený extrémne nízkej teplote: od –110°C do –130°C. Aplikácia hlbokého suchého mrazu na vonkajší povrch ľudského tela vyvolá fyziologickú reakciu organizmu na chlad.
Každé ročné obdobie má svoje čaro, k tomu zimnému patria Vianoce, sneh a mráz. Nie je nič lepšie ako dotvoriť atmosféru a zároveň sa zahriať tradičnými nápojmi ako sú punč, varené víno, grog, alebo aj čaje s aromatickými ingredienciami.
Vyznáte sa v materiáloch? Viete, ktoré vás príjemne zahrejú v zime, vetre či daždi? Ktoré sa hodia do mesta a ktoré do hôr? Pripravili sme pre vás sprievodcu etiketami na oblečení. Teraz už budete vedieť, čo na seba, aby ste zostali v teple.
Končiaca peľová situácia na Slovensku je stabilizovaná a denné koncentrácie peľu sa budú udržiavať už len vo veľmi nízkych – alergologicky nevýznamných hladinách. Jediný problém by mohla spôsobiť alergia na chlad.
Neoficiálne dôkazy o konzervovaní potravín formou sušenia výmrazom pochádzajú od dávnych Inkov. Dnes sa táto technológia využíva komerčne na predĺženie trvanlivosti, pričom sa zachováva chuť, vôňa a výživová kvalita celého radu výrobkov, ako je káva, koreniny či pokrmy určené na dlhodobé cesty.