Chrípková sezóna opäť prichádza. TAKTO sa účinne ochránite!
Prečítajte si tiež:
Aj takto môžete bojovať proti chrípke!
Porozmýšľajte nad zaočkovaním
Záujem ľudí o očkovanie proti chrípke na Slovensku už niekoľko rokov klesá. Podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva, v uplynulej chrípkovej sezóne klesla na úroveň 4,6 %, odporúčaná zaočkovanosť populácie je ale vyššia ako 30 %. Očkovanie je pritom najefektívnejší spôsob prevencie - výrazne znižuje množstvo závažných prípadov i cirkuláciu vírusov tohto ochorenia.
Najvhodnejším časom na očkovanie sú mesiace október a november. Očkovanie je možné aj v ďalších zimných mesiacoch, dokonca aj v čase zvýšenej aktivity chrípky. Je tu však riziko, že očkovaná osoba ochorie skôr, ako si stihne vytvoriť protilátky (10 až 14 dní).
- tehotné ženy bez ohľadu na mesiac tehotenstva
- deti vo veku od šesť mesiacov do päť rokov
- osoby nad 65 rokov
- osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho systému, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami
- osoby pracujúce v zdravotníctve
Chcete sa vyhnúť chrípke? Dodržujte aj tieto zásady!
Nechytajte si pričasto tvár - na rukách máte toľko baktérii a je najväčšia možnosť, že práve nimi ste prišli do kontaktu s vírusom.
Dbajte na dostatočnú hygienu - nezabúdajte na častejšie umývanie rúk, najmä ak cestujete v preplnenej MHD alebo vlakom, taktiež po návšteve lekára či obchodu.
Dýchajte radšej nosom - dýchanie ústami vysušuje sliznicu v hrdle, ktorá je obrannou líniou proti chrípke a nádche.
V chladnejších dňoch zvýšte svoju fyzickú aktivitu - chodievajte cvičiť,behať alebo na bicykel aj 4-5 dní v týždni. Podporíte tak váš imunitný systém, pretože počas cvičenia sa zvýši prietok krvi teplota tela, čím aktivizujete aj bunky v lymfatických tknivách.
Pite dostatočné množstvo tekutín - ak je telo dostatočne hydratované, dokáže ľahšie bojovať s vírusmi.
Zahrňte do vášho jedálnička - cesnak, citrusové plody, potraviny bohaté na vitamín C, zázvor, strukoviny a ryby.
Doprajte si oddych a relax - aspoň raz za týždeň si zájdite zaplávať alebo do sauny, doprajte si masáž alebo si len tak vyjdite von s priateľmi (zbavíte sa stresu, čo je tiež jeden zo spúšťačov ochorení).
Dožičte si dostatok spánku - ľudia, ktorí dlhodobo spia menej ako 6 hodín sú náchylnejší na infekcie a vírusy. Množstvo spánku totiž ovplyvňuje našu imunitu.
Prečítajte si aj tento článok: