Ako správne regenerovať po behu? - 5. časť
Je dôležité, či chcete chudnúť, alebo vypracovať si svaly
Pokiaľ chcete**chudnúťalebo si hmotnosť udržať,** odporúča sa cvičiť v aeróbnom pásme 3 - 6x týždenne. Naopak pri posilňovaní je dôležité záťaž rozložiť tak, aby žiadna svalová skupina nebola zaťažovaná dva dni po sebe. Začiatočníkom sa preto odporúča posilňovať maximálne 2 - 3x týždenne. Behať môžete teda prakticky denne, ale to neznamená, že čas pre dôkladnú regeneráciu nie je potreba.
Prečítajte si tiež:
Viete, ako správne behať, aby ste aj schudli?
Doprajte si aspoň jeden deň oddychu
Čo sa týka regenerácie, je veľmi ťažké odporučiť nejaké všeobecne platné pravidlá, pretože každý človek je iný a každému trvá inak dlho, než načerpá nové sily na ďalšiu fyzickú aktivitu. Úplne vo všeobecnosti by ale išlo povedať, že je vhodné aspoň jeden deň v týždni tréning vynechať a venovať sa len odpočinku.
Pokiaľ po bežeckom tréningu cítite druhý alebo tretí deň bolesť svalov, je to jasná známka preťaženia a nutnosti regenerácie. Čím viac budete behať, tým trénovanejšie budú vaše svaly a regenerácia bude prebiehať rýchlejšie. Veľkou chybou začiatočníkov v behaní býva to, že sa prepínajú, behajú príliš dlho a príliš rýchlo a následné vyčerpanie a bolesť ich odradia od ďalších behov, čo je veľká škoda. Lepšie je preto začať pozvoľna, nechať si dostatok času na regeneráciu a vybehnúť v momente, kedy už telo nebolí.
Odpočívajte aktívne
Regenerácia a odpočinok nemusí nutne znamenať polohu poležiačky na pohovke - odpočívať môžete tiež aktívne tým, že úplne zmeníte druh záťaže. Miesto behania si zájdite najogualebo do bazéna, nechajte sa namasírovať, alebo sa vydajte do sauny.
Správny jedálniček musí byť
K dôkladnej regenerácii patrí tiež kvalitné stravovanie. Ak vaše svaly nebudú mať odkiaľ čerpať živiny, regenerácia natiahnutých svalových vlákien nebude prebiehať. V prípade, že výhradne beháte, doprajte si komplexné sacharidy a menej tučné bielkoviny. Po behaní pite, jedzte zemiaky, strukoviny, ryžu, šaláty, chudé mäso, ovocie a zeleninu.
Majte vlastný režim
Najlepšie je, keď každý sám na sebe otestuje, aká dlhá doba odpočinku a aká veľká záťaž je optimálna. Neporovnávajte sa s ostatnými bežcami, ale len so svojimi vlastnými výkonmi. Kým niekomu vyhovuje behať denne dlhé trate, iný bude profitovať z krátkych a menej frekventovaných behov. Aby ste bolestiam svalov predchádzali, je vhodné dôkladne sa pretiahnuť pred každým behom aj po jeho skončení.
Viac tipov pre štíhlu postavu a videotéku cvičení nájdete v sekcii Šport a cvičenie a na www.fithall.sk
Pozrite si aj tento článok:
Viete, ako behať, aby ste sa zbavili prebytočných kilogramov?