Naštartujte svoju pamäť týmito jednoduchými trikmi!
1. Robte si prestávky
Či už sa učíte dátumy najdôležitejších bitiek v histórií alebo sa snažíte naučiť štrikovať, hlavnou zásadou je robiť si prestávky medzi jednotlivými krokmi (sekciami). Je potrebné sa pripraviť na to, že vám takéto učenie bude trvať o niečo dlhšie ako keby ste sa snažili si všetky informácie do hlavy natlačiť naraz, no zato bude účinnejšie. Danú činnosť totiž nevykonávate úplne plynule a tým pádom vás to núti lepšie zapájať svoj mozog a zároveň i pamäť.
Niekoľko tipov pre dobrú pamäť
2. Hľadajte prepojenie a urobte si nadväznosť
Príde vám nemožné zapamätať si nové telefónne číslo od kamaráta? Je pravda, že v súčasnosti je jednoduchšie si ho rovno uložiť do svojho mobilu, no čo tak si ho uložiť do svojej pamäti? Trik spočíva v tom, aby ste sa na tie číslice pozreli iným pohľadom – nájdite v nich dátumy narodenín, výročia alebo iné zmysluplné čísla, ktoré pre vás niečo znamenajú.
Nemáte pamäť na ľudí? Takto si môžete ľahko zapamätať meno nového človeka, ktorého stretnete:
- Priraďte si k danej osobe nejakú charakteristickú črtu – Priezvisko slečny, s ktorou ste sa zoznámili, je Topoľská? V hlave si len na okamih predstavte strom topoľ.
- Pozorne si vypočujte jeho meno – Keď prvýkrát počujete meno nového človeka, vyčistite si hlavu a pozorne počúvajte.
- Zopakujte ho – Pri predstavovaní seba samého oslovte danú osobu: „Ahoj Danka, rada ťa spoznávam.“
- Počas konverzácie ho používajte tiež - „Tak, Danka, čo vlastne robíš vo voľnom čase?“
3. Napíšte si to
Chystáte sa na nákupy do obchodu a manžel/manželka vám diktuje, čo treba kúpiť? V takomto prípade je najlepšia siahnuť po pere a papieri a napísať si zoznam. Počas písania sa vám veci navyše ukladajú lepšie do pamäti a vďaka tomu sa budete vedieť v obchode ľahšie orientovať, keď si budete pamätať viac vecí.
4. Buďte viac špecifickí
Pýtate sa, čo máme na mysli? Ak si po robote vždy len poviete: „Po ceste domov sa zastavím v obchode.“, buďte viac špecifickí pri stanovovaní svojho zámeru! Namiesto tejto vety skúste radšej povedať: „Keď vyštartujem z roboty, prejdem po hlavnej ceste k najbližšej svetelnej križovatke, na ktorej zabočím smerom na Vajnorskú a budem pokračovať až na Rožňavskú.“ Výskum ukázal, že aj keď na to nemyslíme, tieto predvídajúce spomienky vždy zostávajú v našom podvedomí a objavia sa vtedy, keď ich potrebujeme. Tak či onak, čím viac podrobností môžeme pridať do našej pamäte, tým dávame našej mysli viac spôsobov ako efektívne využívať pamäť.
5. Urobte si z toho zábavu
Kto povedal, že posilňovanie vašej pamäti musí byť nudné? Presťahovali ste sa do nového mesta? Pred odchodom z domu si naštudujte mapu a skúste sa orientovať podľa toho, čo ste si zapamätali. Až v krajnej núdzi použite GPS alebo pomoc okoloidúceho. Napísali ste si zoznam potravín, čo máte kúpiť v obchode? Nevyberajte si z vrecka papier, ale skúste pohľadať vo svojej mysli, čo ste si naňho písali.
Prečítajte si aj: Niekoľko tipov pre dobrú pamäť