Mne kožná lekárka predpísala -je to robená voda so sírou a zinkom-pomohla mi,už sa tak neškriabem,ani sa mi už netvoria ďaľšie vyrážky,ktroré boleli a strašne svrbeli..............škrabaním som si to len zhoršovala a rozširovala ďalej.
Vyrážky na zadku: Ako sa zbaviť tejto chúlostivej záležitosti?
Zdroj foto: Shutterstock.com
1. Vhodné oblečenie
Pokožka je v neustálom kontakte s oblečením, je preto veľmi dôležité, z akých je materiálov. Na pokožku je najlepšie bavlnené oblečenie a platí to dvojnásobne najmä vtedy, keď máme akýkoľvek kožný problém. Vyrážky na zadku totiž môžu byť pokojne spôsobené nosením spodnej bielizne z nevhodného materiálu. Zabudnite na čipky, elastické syntetické materiály a noste čisto bavlnenú spodnú bielizeň, ale aj nohavice. Aby koža lepšie dýchala.
2. Pohyb
Pri prevencii a liečbe vyrážok je dôležité, aby sme sa viac hýbali. Sedenie na zadku totiž vznik vyrážok len podporuje a zhoršuje ich hojenie. Koža vtedy nedýcha a nie je ani prekrvená. Prekrvenie urýchľuje liečbu a pôsobí ako prevencia vyrážok. Preto, ak máte sedavé zamestnanie, pravidelne sa hýbte. Čo môžete, robte v stoji, často si doprajte prechádzky, výborný je aj beh.
3. Hygiena
Mala by byť samozrejmosťou. Sprcha intímnych partií s vhodným prípravkom neobsahujúcim mydlo sa odporúča v prípade postihnutej kože dvakrát denne. Nepoužívajte horúcu vodu, ale skôr vlažnú. Po hygiene dbajte, aby ste si citlivé partie dostatočne vysušili bavlneným uterákom. O pokožku na zadku sa treba starať rovnako, ako o pleť na tvári. Pravidelné čistenie a ošetrovanie si zaslúži aj váš zadok.
Dokedy ešte budete veriť mýtom o umývaní rúk?
4. Strava
Vyhýbajte sa ťažkým a mastným jedlám, jedzte stravu bohatú na vitamíny a vlákninu. Ak máte s vyrážkami dlhodobý problém, zadovážte si vitamíny. Vynikajúco na pokožku pôsobí zinok, preto si ho pravidelne dopĺňajte.
5. Píling a holenie
Vyrážku môžu spôsobovať aj zarastajúce chĺpky. Ak sa nechávate pravidelne depilovať v intímnych oblastiach, odporúčame siahnuť skôr po žiletke. Tá by mala byť ostrá a použiť by ste ju mali nanajvýš dvakrát. Hoľte sa vždy v smere rastu chĺpkov. Vynikajúco pôsobí proti zarastaniu aj píling. Najlepšie prírodný. Doprajte si ho vždy deň až dva pred holením, pozor ale na postihnuté miesta. Tým sa určite vyhnite.
6. Ošetrenie postihnutej kože
Prevencia je jedna vec, ošetrenie a liečba druhá. Na postihnuté miesta pomáha detský púder, prípadne iný krom určený na zapareniny. Najlepšie taký, ktorý obsahuje zinok. Dôležité je, aby postihnuté miesta boli čo najviac v suchu. Vyrážky si nikdy nevytláčajte, aby ste si nerozšírili infekciu. Výborne pôsobia aj repíkové sedacie kúpele.
Mne tiež, ale nepomohla mi... a nemá mi kto natierať chrbat
Jefitto, v kt. časti chrbta ich máš?