Objavila sa u vás cukrovka I. typu alebo s ňou už bojuje dlhší čas? Je dôležité vedieť príčiny vzniku tejto choroby, jej priebeh a metódy liečby, ktorá je pri takomto type ochorenia nevyhnutná.
### Čo to je?
Ide o postupnú deštrukciu beta buniek pankreasu autoimunitným procesom. Pri diabetes mellitus dochádza k znižovniu sekrécie inzulínu až jeho vymiznutiu. V konečnom štádiu je pacient závislí od podávania inzulínu injekčne.
Príčiny vzniku
Cukrovka I. typu vzniká na imunitnom podklade. Dochádza k nápadaniu buniek pankreasu imunitnými bunkami pacienta a v podžalúdkovej žľaze sa vyvíja zápal. Postupne dochádza k zániku buniek nedostatočnej sekrécii inzulínu a v poslednom štádiu k vymiznutiu tvorby inzulínu.
Príznaky
U diabetikov I. typu sú časté prejavy hyperglykémie ako smäd, polydipsia (nadmerný príjem tekutín), polyúria (chorobne zvýšené vylučovanie moču). Príznaky sa vyvýjajú väčšinou u mladých a inak zdravých osôb. Môže sa vyskytovať zvýšená únava, strata výkonosti, pokles hmotnosti, bolesti hlavy a brucha, zvýšený pocit hladu a prechodné poruchy zraku.
Cukrovka - diabetes - strava
Diagnostika
Diabetes mellitus I. typu sa diagnostikuje na základe hyperglykémie ( zvýšenej hladiny cukru v krvi). Dôležité je jeho odlíšenie od iných typov diabetu. Zvýšenie hladín cukru a ketolátok v krvi u mladého štíhleho, doteraz zdravého pacienta v kombinácii s klinickými symptómami je dostačujúca na dôkaz diabetu I. typu. Častá je dehydratácia, zvýšenie hladiny tukov v krvi, tieto príznaky miznú pri úspešnej liečbe. V krvi môžu byť prítomné protilátky proti bunkám langerhansových ostrovčekov. V moči je prítomný cukor a často aj ketolátky.
Podceňované riziká cukrovky?
Liečba
Základom liečby je dodávka inzulínu. Dnes sa odporúča intenzifikovaný režim – viacnásobné podávanie inzulínu tri až päťkrát denne pomocou inzulínovej striekačky, inzulínového pera alebo inzulínovej pumpy. Energetická hodnota potravín sa nelíši od stravy bežnej populácie, zodpovedá princípom racionálnej výživy s obmedzením príjmu voľných cukrov (glukóza, fruktóza, sacharóza, laktóza), ktoré sa vyskytujú napríklad v v mede, sirupoch a ovocných šťavách. Denný pravidelný pohyb znižuje množstvo potrebnej dávky inzulínu. Dávka inzulínu sa upravuje v závislosti od obsahov sacharidov v prijatej potrave .
Prevencia nie je možná, lebo príčiny vzniku cukrovky prvého typu ešte nie sú objasnené.
Neexistuje lepší a horší typ cukrovky
Iné
Pacienti s cukrovkou II. typu častejšie trpia na autoimunitné ochorenia, napr. štítnej žlazy alebo celiakiu. Hormóny štítnej žľazy by sa mali u pacientov preventívne stanovovať v krvi jedenkrát ročne.
Hypoglykémia je častá komplikácia liečby inzulínom. Vyskytuje sa pri nadmernej dávke inzulínu k pomeru prijatých sacharidov alebo pri nadmernej fyzickej aktivite. Prvá pomoc je podanie cukru. Pacienti si často sami všimnú príznaky ako tachykardia (zvýšená srdcová frekvencia), hlad, tras, nervozita, potenie a včas môžu predchádzať závažnejším prejavom akým môže byť až kóma.