Rodičia, nepodceňujte rečové vady detí, skomplikujete im vzdelávanie!

Poruchy reči má na Slovensku viac ako 70 percent detí v predškolskom veku, odhadujú klinickí logopédi. Odbornú pomoc v tomto období však vyhľadajú rodičia len necelej polovice z nich.

Poruchy reči má na Slovensku viac ako 70 percent detí v predškolskom veku, odhadujú klinickí logopédi. Odbornú pomoc v tomto období však vyhľadajú rodičia len necelej polovice z nich. Do prvého ročníka základnej školy tak nastupuje mnoho detí s poruchou reči, čo im výrazne skomplikuje vzdelávanie.

„​Deti v predškolskom veku s poruchami výslovnosti tvoria približne 80 percent všetkých logopedických pacientov,” hovorí klinická logopedička, hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre logopédiu Anna Hrnčiarová.

Pozor na cmúľanie prstov

Deti majú podľa Hrnčiarovej problémy najmä s výslovnosťou sykaviek a hlások l, r. „Najčastejšou príčinou býva zanedbanie rečovej výchovy, slabá komunikácia v rodine, nesprávne rečové vzory rodičov či kamarátov,” vysvetľuje logopedička a dodáva, že k poruchám reči dochádza napríklad aj pri cmúľaní prstov, či tvrdých cumľov, ktoré môže spôsobiť rôzne deformity rečových orgánov.


Čítajte viac:


Preventívna prehliadka u logopéda

Poruchy reči mávajú aj deti s genetickou predispozíciou, rizikové deti, deti s veľkou nosnou mandľou, s alergiami, s neurologickým ochorením či s poruchami sluchu. Prvú preventívnu návštevu klinického logopéda odporúčajú odborníci najneskôr v treťom roku života dieťaťa.Prísť o dva, či tri roky neskôr, už znamená premeškať najdôležitejšie obdobie pre správny vývin reči,” zdôrazňuje Hrnčiarová.