Trombóza
Zdroj foto: Shutterstock.com
Definícia trombózy
Krv neustále prúdi cievami. Pritom sa formujú mikroskopické zrazeniny, ktoré sú vzápätí rozkladané. Proces zrážania a rozkladu zrazenín by mal byť v rovnováhe.
Normálna fyziologická odpoveď organizmu, ktorá bráni výrazným stratám krvi, po poranení cievneho systému, sa nazýva hemostáza. Zrážanie krvi je teda nevyhnutnou funkciou hemostázy. Za istých podmienok však dochádza k zvýšenej koagulácii (zrážaniu krvi), a tým k následnej tvorbe zrazenín (trombov), upchávajúcich cievy, ktoré môžu brániť prietoku krvi a tak ohrozujú život pacientov – trombóze. Tým, že sa v cieve (žile) vytvorí krvná zrazenina, je vyvolané jej zúženie, resp upchatie. Pojem trombózy je odvodený od gréckeho slova thrombosis, ktoré možno preložiť ako zrážanie.
Koagulácia (zrážanie krvi) – zahŕňa komplexný súbor enzymatických reakcií. Ich konečným výsledkom je zmena fibrinogénu (rozpustnej bielkoviny) na nerozpustné vlákna fibrínu. Tento, spolu s krvnými doštičkami (trombocytmi), vytvára stabilnú krvnú zrazeninu. Funguje to za pomoci trombínu, ktorý aktivuje aj faktor XIII (jeden z faktorov koagulačnej kaskády). Tento stabilizuje zrazeninu krížovým pospájaním fibrínových vlákien. Po zhojení by malo fyziologicky dôjsť k fibrinolýze (rozpusteniu fibrínu) a obnoveniu prietoku krvi.
Fibrínovú zrazeninu rozpúšťa plazmín, ktorého prekurzorom (východisková látka, z ktorej chemickou premenou vzniká výsledný produkt) je plazminogén. To znamená, že akonáhle je obnovená celistvosť poškodeného miesta, začnú bunky endotelu (vnútorná výstielka ciev) vylučovať tkanivové aktivátory plazminogénu a začína sa rozpúšťanie koagula.
Hemostáza je pre život nevyhnutná. Preto patologická tvorba krvných zrazenín (trombóza) predstavuje veľké zdravotné riziko.
Najčastejšie sa trombózy nachádzajú v žilách (flebotrombóza). Sú to hlavne žily v dolnej časti tela (panvové žily a žily dolných končatín). Tromby však môžu vznikať aj v srdcových dutinách.
Kým pri venóznej trombóze (flebotrombóze) je v popredí spomalenie toku krvi a zvýšený sklon k zrážanlivosti krvi, pri vzniku zriedkavej arteriálnej trombózy má rozhodujúci význam poškodenie cievnej steny – väčšinou následok artériosklerózy, s usadzovaním trombocytov (krvných doštičiek).
Príčiny vzniku trombózy
U mnohých pacientov sa nedá nájsť žiadna aktuálna príčina. V zriedkavých prípadoch je základom recidivujúcich (opakujúcich sa) flebotrombóz, dovtedy neznáme, ochorenie na rakovinu. Kým pri venóznej (žilovej) trombóze je v popredí spomalenie toku krvi a zvýšený sklon k jej zrážanlivosti, pri vzniku zriedkavej arteriálnej trombózy má rozhodujúci význam poškodenie cievnej steny – následok artériosklerózy s usadzovaním trombocytov (krvných doštičiek).
Hlavné príčiny trombózy:
- zvýšená zrážanlivosť krvi,
- znížená cirkulácia (prietok),
- mikrozápal cievnej steny (jeho mechanizmy umožňujú usadzovanie zrazenín na stene cievy a jej postupné upchávanie).
Príznaky trombózy
Hlboká žilová trombóza
Ťažkosti sú v počiatočnej fáze ochorenia často netypické. Medzi jasné príznaky žilovej trombózy dolných končatín patria i bolesti ako:
- tlaková bolesť na vnútornej strane chodidla
- bolesti v lýtku, pri ohnutí chodidla
- bolesti v lýtku, pri tlaku
- rastúci edém (opuch) s nárastom obvodu nohy
- zosilnené vyrysovanie povrchových žíl
Trombózy na pažiach sú často veľmi bolestivé, paža je opuchnutá a na povrchu vykazuje zosilnenú žilovú kresbu.
Pľúcna embólia
Pľúcna embólia je stupňujúca sa bolesť v oblasti hrudníka (hlavne pri hlbokom dýchaní a kašli)
- dýchavičnosť
- vykašliavanie krvavej tekutiny
- zrýchlený pulz
- úzkosť
- potenie
- v najťažších prípadoch dychová tieseň a smrť, v dôsledku zlyhania srdca a dýchania
Akútny koronárny syndróm
Akútny koronárny syndróm je akútna (rýchle prebiehajúca) bolesť v hrudníku (za hrudnou kosťou ) alebo krížom cez prednú časť hrudníka, vyžarujúca do ľavého alebo oboch ramien. U žien aj dýchavičnosť, nevoľnosť, vracanie, poruchy trávenia, potenie, bolesť ramena alebo pleca.
Atriálna fibrilácia (arytmia)
- palpitácia (búšenie srdca)
- bolesti na hrudníku
- dýchavičnosť
- závraty
- synkopa (mdloby)
Diagnostika trombózy
Základné vyšetrenia
- anamnéza (rozhovor lekára s pacientom alebo rodinným príslušníkom pri ktorom pacient opisuje svoje ťažkosti, zahrňujúca všetky údaje o zdravotnom stave chorého od jeho narodenia, až do času rozhovoru, aj údaje o jeho pokrvných príbuzných)
- fyzikálne vyšetrenie
- krvné testy
Špeciálne vyšetrenia
Hlboká žilová trombóza
- žilová ultrasonografia (USG)
- venografia (vyhradená pre prípady, že HŽT nie je podložená USG nálezom)
- stanovenie D-diméru (fragment bielkoviny vznikajúci pri odbúravaní zrazeniny)
Pľúcna embólia
- ventilačno perfúzny sken (scintigrafia pľúc) - po podaní malého množstva rádioaktívnej látky sa sleduje prietok krvi pľúcami
- špirálová počítačová tomografia (CT)
- angiografia (rádiologická zobrazovacia metóda, využívajúca k zobrazeniu cievneho riečišťa techniku magnetickej rezonancie MRA)
Atriálna fibrilácia
- transezofageálna echokardiografia (TEE) – umiestnenie ultrazvukovej sondy do ezofágu (pažeráka) priamo za srdce
Akútny koronárny syndróm
- elektrokardiogarfia
- stanovenie sérových hladín markerov ischémie (miestna nedokrvenosť orgánu alebo tkaniva) myokardu a troponínu
- echokardiografia
- koronárna angiografia
- CT angiografia
- MR angiografia
Čítajte viac:
Základné diagnostické metódy v medicíne
Liečba trombózy
Cieľom terapie je v prvom rade obnovenie toku krvi či už pomocou medikamentózneho (liekového) rozpustenia trombu (podávajú sa látky pôsobiace proti zráženiu krvi- antikoagulanciá, anfybrinolytiká, antiagreanciá ),chirurgickým odstránením zrazeniny (trombu)alebo premostenia uzatvoreného úseku cievy, pomocou cievnej protézy (bypass). Pomôcť môže i angioplastika -špeciálnym katétrom sa rozširujú a spriechodňujú cievy.Táto liečba závisí od "veku trombu" a je úspešná počas prvých desať dní, po vzniku trombu.
Ďalej treba zabrániť ďalšiemu rastu trombu a komplikáciám. Liečba začína intravenóznym (vnútrožilovým) podávaním heparínu, neskôr sa može meniť na orálne (ústami) podávaný prípravok. Aby sa zabránilo recidíve trombózy, liečba by mala trvať minimálne 6 mesiacov. Je nutné nosenie kompresívnych pančúch.
Komplikácie
- Vytvorenie embólie uvoľnením a odplavením trombu, ktorý sa krvou môže dostať do pľúc (pľúcna embólia PE) alebo do mozgu (mozgová porážka) a viesť až k smrti.
- Osídlenie trombu baktériami a rozšírenie zápalu krvnou cestou (sepsa) – vážna, život ohrozujúca komplikácia.
- Vytvorenie kŕčových žíl – cieva s trombom ostane uzavretá a vytvoria sa "obchvatné" cesty, povrchovými žilami. Trvalé bránenie toku krvi z nôh, môže dospieť do vytvorenia vredov (ulcus cruris), so zlými vyhliadkami na liečbu.
Prognóza
Každý pacient, ktorý prekonal trombózu je ohrozený jej opätovaním (recidívou). V mnohých prípadoch sa vyvíja posttrombotický syndróm. Je to trvalá slabosť žíl, s následkami:
- ukladanie vody do tkaniva (edém)
- vznik kŕčových žíl (varixy)
- zápal kože (dermatitída)
- tvorba vredov (ulcera)
Rizikové faktory trombózy
- vrodený trombofilný stav (zvýšená náchylnosť na zrážanie krvi, podmienená geneticky)
- tehotenstvo a klimaktérium
- vyšší vek, nadváha a závažné akútne alebo chronické ochorenia ( infarkt myokardu, srdcová nedostatočnosť, akútny zápal priedušiek, zápalové ochorenie čreva, akútne infekčné ochorenie)
- častejší výskyt trombózy u pacientov s nádorovými ochoreniami
- operačný zákrok a pooperačné obdobie (znížená pohyblivosť pacienta)
- úraz vedúci k zníženej pohyblivosti, prípadne hospitalizácii
Prevencia trombózy
Hlavné body prevencie trombózy
- dostatok pravidelného pohybu
- kalorická primeranosť potravy
- zmena alebo dočasné vysadenie antikoncepcie
- doliečenie akéhokoľvek infektu
- upraviť výživu, aby obsahovala viac omega-3 nenasýtných mastných kyselín
Faktory zvyšujúce riziko trombózy
- imobilita – nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie, dlhotrvajúce operačné výkony, hospitalizácia na lôžku
- obezita a metabolické poruchy (cukrovka – diabetes)
- zvýšená zrážanlivosť krvi (tehotenstvo, antikoncepcia, fajčenie)
- prítomnosť zápalového procesu (infekčného, poúrazového, autoimunitného)
- nevhodná výživa podporujúca zápaly ciev (prevaha omega-6 nasýtených mastných kyselín sprevádzaná vysokým obsahom cholesterolu)
Životný štýl trombózy
Primárnym cieľom vlastnej, plánovanej starostlivosti, by mala byť prevencia vzniku trombózy. V záujme zabránenia jej vzniku je potrebné pravidelne byť v kontakte s ošetrujúcim lekárom.
- sledovať príjem vitamínu K (ak beriete lieky na riedenie krvi, vitamín K môže ovplyvniť ich účinky) – obsahujú ho zelená listová zelenina, repkový a sójový olej
- cvičiť dolné lýtkové svaly (dvíhanie a spúšťanie päty a prstov na nohách)
- zmeniť životný štýl (schudnúť, prestať fajčiť, kontrolovať krvný tlak)
- nosiť kompresívne pančuchy
- sledovať nadmerné krvácanie po poranení (vedľajší účinok prípravkov na riedenie krvi)
Prvá pomoc pri trombóze
Ak pacient pociťuje nepríjemné pocity v dolných končatinách, napätie, opuch, je dôležité ihneď informovať ošetrujúceho lekára.
Ak ten vysloví podozrenie na žilovú trombózu, je nutné zabezpečiť neodkladné ultrasonografické vyšetrenie žíl a stanoveniť D-diméry vo vzorke krvi (fragment bielkoviny vznikajúci pri odbúravaní zrazeniny).
Pri pľúcnej embólii je potrebné ihneď vyhľadať lekársku pomoc a je nutná hospitalizácia. Okamžite volajte rýchlu záchrannú službu. Zachovajte však kľud a rozvahu. Pri zástave srdca neodkladne začite nepriamu masáž srdca a dýchanie z úst do úst.
Mali by ste ovládať: