Rôzne poškodenia nechtov, zmeny ich tvaru, konzistencie a farby môžu nastať následkom najrozličnejších vonkajších a vnútorných príčin v organizme. Niekedy sú prejavom miestneho ochorenia nechtov, inokedy bývajú sprievodným alebo následným znakom rôznych vážnych ochorení.
Kurie oká sa tvoria na nohách ako kruhovité, do žlta sfarbené ložiská, ktoré sú mierne vyvýšené. Ich priemer je cca 1 cm. Pri chôdzi spôsobujú výraznú bolesť.
Zaraďujú sa medzi najčastejšie kožné choroby. Pyodermie sú primárne infekcie kože, vlasového folikulu a kožných žliaz. Sú to hnisavé kožné ochorenia, ktoré najčastejšie vznikajú pod vplyvom mikroorganizmov, baktérií – streptokokov a stafylokokov.
Mozoľ vzniká v dôsledku opakovaného trenia a tlaku na kožu. Hlavným príznakom je zhrubnutá tvrdá koža, ktorá sa lieči potieraním rôznymi mastičkami.
Impetigo je infekčné ochorenie kože, ktoré je vysoko nákazlivé. Vyskytuje najmä u detí najčastejšie v letnom období, ale postihuje i dospelých.
Plienková dermatitída patrí k zvláštnej forme chronickej kontaktnej dermatitídy, kedy sa mechanické a chemické dráždenie v danom prostredí kombinuje so superinfekciou.
Psoriáza je dlhodobé ochorenie kože, ktoré postihuje okolo 80 miliónov ľudí na celom svete. Ochorenie nie je život ohrozujúce, ale ľudia so psoriázou môžu byť viac náchylní na diabetes, psoriatickú artritídu, choroby srdca či depresiu.
Erythema nodosum je typ akútnej zápalovej reakcie podkožného tkaniva, ktorý sa môže vyvinúť samostatne alebo pri rôznych chorobných procesoch ako sú napr. infekcie, reumatologické ochorenia, rôzne črevné zápaly, lieky, ochorenia „vlastnej imunity“, tzv. autoimunitné, malignity, ale aj tehotenstvo.
Pyoderma gangrenosum je chronická dermatóza neznámej etiológie (príčiny), niekedy nadväzujúca na poranenie kože. Napriek skutočnosti, že ochorenie svojím klinickým vzhľadom pripomína pyodermiu, prítomnosť baktérii je v tomto prípade druhotná.
Keratosis seborrhoica je najčastejší benígny, hnedý kožný nádor, ktorý sa vyskytuje často u starších ľudí, rovnako u mužov i u žien.
Radiodermatitída je ochorenie kože v dôsledku ionizačného žiarenia, ku ktorému môže dôjsť buď pri terapii röntgenovým či gama žiarením, alebo ako pracovný úraz a choroba z povolania pri haváriách a hrubom porušení zásad a predpisov o práci s ionizujúcim žiarením alebo nešťastnou náhodou.
Koža je najväčší orgán ľudského tela. Tvorí celý jeho vonkajší povrch. Kožu potrebujeme na ochranu vnútorných tkanív pred ultrafialovým žiarením, extrémnymi teplotami, jedmi a baktériami.
Kontaktný ekzém je alergické zápalové kožné ochorenie vyvolané expozíciou, vystavením kože precitliveného jedinca špecifickému kontaktnému alergénu. Je to alergická reakcia organizmu na podnety vonkajšieho a vnútorného prostredia, prejavujúca sa zápalom kože.
Numulárna dermatitída je neinfekčné zápalové ochorenie kože, na vývoji ktorého sa pravdepodobne zúčastňuje komplex imunitného systému a genetická predispozícia pacienta. Toto ochorenie sa vyskytuje najmä u starších pacientov, ale nie je vzácnosťou ani u detí.
Termín dermatitída sa používa na diagnózu zápalu kože. Je odvodený od slova derma. Do tejto skupiny chorôb patria rôzne formy ochorení kože.
Kontaktná dermatitída vzniká v dôsledku dráždivého, toxického pôsobenia rôznych chemikálií na kožu.Jej vývoj nie je podmienený predchádzajúcou precitlivenosťou, senzibilizáciou, závisí len od vlastností, intenzity alebo koncentrácie poškodzujúceho faktora a od individuálnej odolnosti kože.
Dyshidrotický ekzém je neinfekčné zápalové ochorenie kože, pri ktorom sa druhotne vyvíja kontaktný ekzém. Najčastejšie sa vyskytuje počas jarných a letných mesiacov, v teplejších klimatických podmienkach.
Parapsoriáza zahŕňa skupinu ochorení kože, ktoré niektorými vonkajšími prejavmi pripomína psoriázu. V skutočnosti so psoriázou nemajú žiadnu súvislosť.
Herpes gestationis je ďalšie, tretie ochorenie, samostatná nozologická jednotka, ktorá patrí pod spoločný názov Pemfigoid. Na rozdiel od ostatných ochorení Pemfigoidu postihuje podpokožkovými pľuzgiermi gravidné ženy v druhej polovici tehotenstva.
Bulózny pemfigoid je chronické, nezhubné (benigné) kožné ochorenie, ktoré postihuje ľudí vo vyššom veku, nad 60 a viac rokov, rovnako často obe pohlavia a je charakteristické tvorbou typicky veľkých pľuzgierov s čírym obsahom (tzv. buly) na zapálenej koži.