Koronavírus – je aktuálne horúcou témou a rizikom, ktorý z globálneho sveta v roku 2020 smutne dorazil aj na Slovensko. Ambíciou nasledovného textu je apelovať na kritické myslenie, zdravý sedliacky rozum a pragmatický postoj MÚDREHO človeka ako uvedené riziko čo najlepšie zvládnuť. Ponúkame vám 11 spôsobov, ako uvažovať o koronavíruse z filozofického hľadiska.
Koronavírus – je aktuálne horúcou témou a rizikom, ktorý z globálneho sveta v roku 2020 smutne dorazil aj na Slovensko. Nakoľko je to nemilá novinka, odráža sa to aj na extrémnosti informovanosti k nemu – buď je informácií primálo alebo priveľa. Podľa hesla – menej niekedy znamená oveľa viac, ambíciou nasledovného textu je apelovať na kritické myslenie, zdravý sedliacky rozum a pragmatický postoj MÚDREHO človeka ako uvedené riziko čo najlepšie zvládnuť.
Naši predkovia nám odkázali múdre a nadčasové posolstvo: v zdravom tele je zdravý duch. Ale platí to zaručene aj opačne. Keď je duša chorá, celé telo bolí a človeka nič nebaví. Ničí sa jeho zdravotná aura a každé trápenie, zlosť, závisť, nepokoj, negatívny stres a nepohoda uľahčujú vznik chorobám. Pripomeňme si, že pokoj v duši je najlepšou prevenciou k predpokladu zdravia človeka.
Človek v ťažkej životnej situácii sa musí vedieť vzchopiť a prekonať. Nedá sa to vždy a často to nie je ľahké. Ale dokázať sa prekonať pomáha najmä húževnatosť (pevná vôľa) a schopnosť (majstrovstvo). Možno pre niekoho netradične uchopiteľné know-how. Pomáha však človeku v náročných chvíľach a využíva sa aj pri podpore zdravia.
Pretlak doby a hektika informačných technológií veľmi často ničia zdravie človeka. Rôznymi spôsobmi i dôvodmi, kde dominuje jednoduchý fakt odskúšaný tritisíc rokov starou evolúciou ľudstva. Ak preferujeme neživé veci namiesto živých, tak postupne chorieme až ochorieme.
Komunikácia a zdravie spolu veľkolepo súvisia. Uvedomujete si to? Veď napríklad aj priebeh akejkoľvek liečby je oveľa lepší, ak máte šťastie na múdreho a vhodne komunikujúceho lekára, ktorý vám aj pri chorobe dokáže dať podporu a povzbudenie nielen lekárskym výkonom, ale i hovoreným slovom.
Jedným z atribútov lepšieho zdravia je mať sviežu mentálnu mapu. Správne vnútorné nastavenie, ktoré často v praxi odvíjame aj od najlepších životných rád, alebo od motta a zmyslu života úspešných ľudí z ich životopisov. Najmúdrejší ľudia sveta potvrdili pocit, že čím viac človek vie, tým viac si uvedomuje, koľko toho ešte nevie. Preto múdrou a osvedčenou cestou k mentálnemu zdraviu, a tým aj k fyzickému, je neustály tréning.
Napriek obrovskému rozmachu ľudstva i raketovému vedecko-technickému pokroku je veľká časť ľudí so svojím životom nespokojná. Neustále hľadajú najvhodnejší existenčný model a spôsob života. Jedným z riešení je aj evolúcia nových medicínsko-ekonomických odborov. Medzi nimi dominujú priemysel šťastia a biopsychiatria.
Pojem „sebarozvoj“ sa dotýka tréningu osobnosti človeka a nájdeme ho v odbornej literatúre najmä v súvislosti s pojmami ako osobný rozvoj, úspech a šťastie, životný rast, životná rovnováha, kaučing, mentoring, emocionálny tréning, rozvoj osobnosti, zmena postoja, carpe diem, sebarealizácia.
Veľa zdravotných rizík a následných ochorení má svoje korene v tom, že ľudia nedokážu a nevedia správne odmietnuť. Príkazy, rozkazy, manipulácie a ďalšie spôsoby nátlaku majú značný vplyv na naše zdravie.
Veľakrát jedinou prekážkou lepšieho zdravia človeka je človek sám. Plnokrvnosť prevahy materiálnej hlúposti, kde mať znamená oveľa viac ako byť, v dnešnej dobe ľuďom nielen berie pokoj v duši, ale aj ničí zdravie. Preto stojí za to podčiarknuť význam osobnej kultúry ako šance zadarmo alebo veľmi lacno dosiahnuť dlhovekosť.
Symbol trojice používajú Slováci radi a často. Napríklad v náboženstve – otec, syn i duch svätý alebo v známej rozprávke – dlhý, široký a bystrozraký, či v prísloví hazardérov „Do tretice všetko dobré“. Jeden z vynikajúcich mikropríbehov, ktoré sa ľahko zapamätajú a dajú interpretovať i blízkemu okoliu (rodine, deťom, priateľom), je aj nasledujúci o troch múdrych starcoch.
Viera a nádej pomáhajú človeku prekonávať najťažšie životné peripetie. Lebo život nie je len o slasti, ale aj o strasti. Najmúdrejšou z kníh je pomazané dielo náboženských učebníc. Najväčšia a najsilnejšia zbierka rozumných rád a východísk v histórii ľudstva. Pre kresťanov je to napríklad biblia, pre moslimov korán. A čo ateisti?
Máte nejaké kilá nadváhu? Neholdujete športu, ale chceli by ste schudnúť? Sprobujte poopraviť svoj postoj a kombinujte smiech so športom. Chcete žiť zdravšie a čo najdlhšie? Naučte sa veľa a srdečne smiať.
Každý človek má aj zlozvyky. Niektoré si však tak zamiluje, že nie je od nich ochotný upustiť celý život. Je však vhodné z času na čas sa nimi zaoberať aj z hľadiska vážneho rizika poškodzovania zdravia a skracovania priemernej dĺžky života.
Inteligencia ľudí fascinuje, ale i zraňuje. Jedným prináša šťastie a uspokojenie, iným nešťastie a trápenie. Inteligentní ľuda vidia skratky a riešenia, ktoré iní nevnímajú. Aj preto vedia ihneď pochopiť podstatu a idenfitikovať pointu v štýle „prejdime k veci“.
Máte svoj životný plán alebo ciele aspoň na rok? Kde chcete byť o 5 alebo 10 rokov? Ako si predstavujete svoju ideálnu budúcnosť? Pýtajú sa pri pracovnom pohovore na trhu personalisti. Pokiaľ chcete patriť medzi elitu, tak vedzte, že podľa vedeckých výskumov si len 3 percentá ľudí stanovujú písomne svoje životné ciele a plány.
Jedno motto hovorí, že mnohí z nás by chodili úplne nahí, keby sa mali obliecť len do šiat utkaných z vlastnej pokory. Zamyslime sa nad tým spoločne: čo je na tom pravdy?
Keď človek rozmýšľa o zmysle svojho bytia a žitia, rád porovnáva rôzne recepty víťazov života alebo „kuchárky“ najúspešnejších. Niektoré rady fungujú aj u neho, iné nie. Dôležité je hľadať a nájsť si vlastnú osobnú cestu.
Príroda je doteraz najmúdrejšou a neprekonanou učiteľkou človeka. Aj v oblasti zdravia a medicíny. Jednou z možností pre zdravší životný štýl, oveľa lepšiu kondíciu a vyššiu spokojnosť so životom je zdravý life manažment. A v rámci neho aj uvedomenie si toho, že prílišné okysličenie tela ničí zdravie i skracuje život človeka. Preto sa oplatí zamerať sa na tzv. omladzujúce odkyslenie.