Predtým, ako prišiel Google a iné internetové nástroje, chodili sme si po rady k našim starým materiam, ktoré boli neoceniteľnými zdrojmi múdrosti. Tieto babské rady pochádzali z dlhoročných skúseností a vlastných experimentov, ktoré sa odovzdávali z generácie na generáciu. A niektoré z nich využívame dodnes.
Výživové doplnky sú súčasťou modernej starostlivosti o zdravie, ale nie všetky produkty sú rovnaké. Technológia postupného uvoľňovania zabezpečuje, že účinné látky sa uvoľňujú vtedy, keď ich telo potrebuje. Ide o svetový trend v liečivách a doplnkoch, ktorý vychádza z obmedzenej absorpčnej kapacity čriev. To znamená, že naše telo väčšinou dávky vitamínov nedokáže využiť naraz a má hranicu, koľko vitamínov dokáže vstrebať počas určitého času.
Správny športový outfit môže byť tým, čo nás motivuje k zmene životného štýlu. Prečo teda nezačať nový rok (a možno aj niektoré naše predsavzatia) s novými kúskami v šatníku?
Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. Dajú sa upravovať do rôznych účesov, ktoré dotvárajú náš vzhľad. Platí to ale iba do momentu, než sa ich objem rapídne zmenší a bujná hriva na hlave už začína byť len dávnou spomienkou. Príčiny môžu byť rôzne, to ale neznamená, že sa musíte s touto nepríjemnou situáciou zmieriť.
Vy aj váš partner sa cítite zdraví. Nemáte v rodine žiadne dedičné ochorenie. Napriek tomu máte obavy o zdravie vášho bábätka. Genetické vyšetrenie pred tehotenstvom vám môže priniesť pokoj a poskytnúť užitočné informácie. Predstavuje preventívne testy, ktoré identifikujú prípadné genetické mutácie či poruchy, ktoré by mohli ohroziť zdravie dieťaťa.
Cestovanie môže byť nezabudnuteľným zážitkom, no s tými správnymi aplikáciami vo vašom iPhone si ho ešte viac spríjemníte
Do zmesového komunálneho odpadu, čierneho kontajnera, možno vyhodiť výživové doplnky po záruke.
Týka sa len 36 % ľudí z celého sveta, stojí za viac ako 60 % osobných a profesionálnych úspechov a formuje sa od útleho detstva. Čo je vlastne emocionálna inteligencia a ako na nej pracovať?
Cholesterol trápi až deväť z desiatich Slovákov. Aj napriek tomu, že ide o civilizačné ochorenie, ktoré je na Slovensku dnes už bežné, mnohí v ňom stále nemajú jasno. Toto je 5 mýtov, vďaka ktorým zistíte pravdu o cholesterole.
Zima nemusí znamenať koniec turistických dobrodružstiev. Naopak, slovenské hory sa v bielom rúchu premenia na zasneženú rozprávku, ktorá láka všetkých, ktorí hľadajú jedinečné zážitky. Ak patríte medzi nich, pripravili sme si pre vás prehľad tých najkrajších zimných túr, ktoré stoja za to.
Všeobecná zdravotná poisťovňa upravila od 1. októbra 2024 podmienky úhrady za poskytovanie zdravotnej starostlivosti formou zavedenia zmluvného objemu pre jednodňovú zdravotnú starostlivosť. V praxi to bude znamenať pre pacientov horšiu dostupnosť k poskytovanej zdravotnej starostlivosti v gastroenterologických ambulanciách a dlhšie čakacie lehoty na vyšetrenie hrubého čreva či žalúdka.
Ochorenia srdca a ciev patria medzi hlavné príčiny úmrtí, pričom štatistiky ukazujú, že až 40 % všetkých úmrtí súvisí nielen so samotnými ochoreniami, ale aj so zanedbanou prevenciou.
Prírodné katastrofy, ako sú záplavy, môžu mať devastujúci vplyv aj na psychické zdravie zasiahnutých ľudí.
Každoročne objavia Regionálne úrady verejného zdravotníctva po celom Slovensku vo vodovodných potrubiach nebezpečnú baktériu legionela. Pre ľudí s oslabenou imunitou alebo pridruženými ochoreniami môže mať fatálne následky. Ktoré sú najčastejšie mýty o tejto baktérii?
Slnko je dôležitým faktorom pre naše zdravie. No musíme sa mu vystavovať primerane a bezpečne. Kľúčovú rolu zohráva napríklad pri syntéze vitamínu D, zvyšuje hladinu serotonínu – prispieva k dobrej nálade.
Aktivita kliešťov začína pri teplote päť stupňov Celzia, vplyvom teplého počasia môžu byť aktívne kedykoľvek, teda aj počas zimných mesiacov. Kliešte sa vyskytujú v trávnatých porastoch s výškou od dvadsať centimetrov do jedného metra. Striehnu na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov.
Čím je človek mladší, tým väčší podiel v jeho tele predstavuje voda. Kým u dospelých tvorí voda okolo 60 %, u detí je to až 85 %. Preto je potrebné dôsledne sledovať ich pitný režim a ponúkať im vhodné tekutiny, najmä počas horúcich dní.
Aktuálne extrémne horúčavy okrem pôžitku z leta, tepla a oddychu hrozia aj nebezpečenstvom úpalu. Špeciálne u staršej generácie a seniorov je prehriatie organizmu mimoriadne nebezpečné.
Pred cestou na zaslúženú dovolenku niekoľkokrát skontrolujeme platnosť pasu, stav bŕzd a nádrže, pozornosť venujeme množstvu opaľovacích krémov aj dostatočnej hotovosti. Myslíme na toľko vecí, no preventívnu prehliadku u zubára pred vycestovaním do zahraničia absolvuje len málokto. A všetci vieme, že zuby bolia najviac práve tam.
Mladí ľudia sú obzvlášť náchylní pocítiť negatívne účinky fajčenia. Nikotín môže nepriaznivo vplývať na vývoj ich mozgu, pamäť, sústredenie, náladu a schopnosť kontrolovať svoje impulzívne správanie.