Hromadná pripomienka k návrhu zákona o ZP - ministerstvo zdravotníctva ju odmieta
Podľa iniciátorov návrh nie je podoprený žiadnymi reálnymi dôvodmi. „Návrh urobí zo štátnych zamestnancov, detí, študentov, dôchodcov, invalidov a ďalších ľudí občanov druhej kategórie, ktorí budú mať obmedzené právo slobodne sa rozhodnúť, poistením v ktorej zdravotnej poisťovni môžu najlepšie realizovať ochranu svojho zdravia. Preto žiadame, aby boli z návrhu novely zákona o zdravotnom poistení vypustené všetky ustanovenia, ktoré obmedzujú slobodný výber zdravotnej poisťovne,“ uvádza sa v stanovisku iniciátorov.
V súčasnosti rozhodujú o výbere zdravotnej poisťovne detí ich rodičia. Podľa návrhu zákona majú mať toto právo obmedzené, čo je neprijateľný zásah do ich rodičovských práv a do autonómie rodiny. Diskriminačne pôsobí návrh aj voči dôchodcom, invalidom a ďalším skupinám. Štát totiž neplatí poistenie za vybrané skupiny ľudí zo zdrojov, ktoré sám vytvoril, ale z daní, ktoré získal od pracujúcich občanov, čiže aj od rodičov neplnoletých detí alebo od detí a vnukov súčasných dôchodcov.
Podľa Petra Pažitného z Health Policy Institute je neprípustné, aby v slobodnej spoločnosti štát prikazoval, kto má byť poistený v akej zdravotnej poisťovni. "Je neprípustné, aby napríklad dôchodca, ktorý by v súkromnej poisťovni mal šancu v krátkom čase dostať sa na náročnú operáciu, zmenou zdravotnej poisťovne túto možnosť stratí. Kým štátne zdravotné poisťovne majú na čakacích listinách 8 000 občanov, súkromné zdravotné poisťovne takéto zoznamy nemajú," tvrdí P. Pažitný. Na otázku ZDRAVIE.sk, či si myslí, že zákon schválila, odpovedal: "Ak vo vláde zvíťazí zdravý rozum, tak takýto zákon nemôže prejsť."
Stanovisko MZ SR
Podľa stanoviska ministerstva zdravotníctva pri posudzovaní hromadnej pripomienky je potrebné, aby každá osoba, ktorá sa s ňou stotožnila, k svojmu podpisu uviedla meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu. Ak ide o právnickú osobu, mala by uviesť svoj názov a sídlo, meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu osoby oprávnenej konať v jej mene.
„Po posúdení hromadnej pripomienky verejnosti k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z.z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov konštatujeme, že hromadnú petíciu vlastnoručne podpísalo 146 ľudí. Vzhľadom na to nie je ministerstvo zdravotníctva povinné uskutočniť rozporové konanie k tejto hromadnej pripomienke,“ uvádza sa v stanovisku MZ SR, ktoré ZDRAVIE.sk poskytla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková.
Čítajte viac: MZ odmieta hromadnú pripomienku - podľa HPI neoprávnene