Cytomegalovírus (CMV)

Cytomegalovírus patrí do skupiny herpes vírusov, ktoré môžu u ľudí s oslabeným imunitným systémom spôsobovať vážnejšie zdravotné problémy. Ako prebieha jeho diagnostika a nevyhnutná liečba?

Cytomegalovirus Zdroj foto: Shutterstock.com

Čo je to cytomegalovírus?

Cytomegalovírus (CMV) je vírus patriaci do skupiny herpes vírusov. CMV môže byť nájdená skoro vo všetkých orgánoch ľudského tela a tiež v telesných tekutinách vrátane ejakulátu, slín, moču, stolice, materinského mlieka a poševného sekrétu. Infekcia CMV nemusí mať vôbec žiadne príznaky, z druhej strany môže spôsobovať veľmi vážne problémy u ľudí so zoslabeným imunitným systémom. CMV je tiež častá príčina defektov u novorodencov.

CMV je extrémne rozšírený organizmus, odhaduje sa, že až 70 % dospelej populácie USA a Európy ním bolo nainfikovaných počas svojho života.

Príznaky

Ako aj iné herpes vírusy, CMV zostáva často bez príznakov v tele po celý život po prvotnej nákaze. Akútna CMV infekcia sa vyskytuje najčastejšie ako reakcia na oslabenie imunitného systému. U zdravého jedinca sa počiatočná CMV infekcia buď vôbec neprejaví, alebo má len slabé prejavy.

Niekedy sa prvotná infekcia môže prejaviť ako "mononucleosis". Symptómy potom sú: zväčšené lymfatické uzliny, pečeň, zvýšené biele krvinky, bolesti hlavy, bolesti hrdla. Asi 8 % mononucleosis je spôsobených CMV vírusom.

Príčiny vzniku

CMV sa prenáša kontaktom telesných tekutín a pohlavným stykom. Plod môže byť infikovaný ako počas tehotenstva prostredníctvom maternice, tak počas pôrodu prostredníctvom cervikálneho sekrétu.

Cytomegalovírus Zdroj foto: Shutterstock.com

Čo spôsobuje cytomegalovírus?

Pretože CMV môže prechádzať aj cez placentu, akútna infekcia u tehotnej ženy môže viesť ku infekcii vyvíjajúceho sa plodu.

U ľudí s oslabeným imunitným systémom môže CMV spôsobovať vážne problémy a potencionálne život ohrozujúce choroby. Môže sa vyvinúť pneumónia, zápal pečene (hepatitis), mozgu (encephalitis), pažeráku (esophatis), hrubého čreva (coltis), a očného pozadia (retinitis). Novorodenci sú len zriedkakedy postihovaní týmito zápalmi, ale majú väčšiu šancu na ich vznik počas života.

Avšak u nenarodeného dieťaťa je veľké riziko na vážne problémy, ak je matka infikovaná prvý krát počas tehotenstva. Asi 10% týchto infikovaných detí sa narodí s bežnými problémami ako predčasný pôrod, pľúcne problémy, žltačka, anémia, nízka hmotnosť, zápal očných spojoviek. Asi 90 % takto nainfikovaných detí sa narodí úplne v poriadku, bohužiaľ asi u 20 % z nich sa neskôr vyvinú problémy so sluchom a mentálna retardácia.

Diagnostika

CMV môže byť nájdená skoro vo všetkých orgánoch ľudského tela a tiež v telesných tekutinách vrátane ejakulátu, slín, moču, stolice, materinského mlieka a poševného sekrétu.

Na prítomnosť CMV v tele sa testuje najčastejšie krv formou zisťovania protilátok. Protilátky sa však nemusia vytvárať u ľudí so zníženou imunitnou schpnosťou a preto sa v tomto prípade používajú kultivačné testy na priamy dôkaz vírusu z bioptických vzoriek alebo telesných tekutín. Informácia o infekcii je ale často bezcenná, lebo vírus zostáva po infikovaní v tele celý život. Testom na špeciálne antigény, ktoré sa vytvárajú po infikovaní jednoducho len dokazujeme prítomnosť víru v tele, ale nedávame nijakú informáciu, kedy došlo k nákaze.

Liečba

Na liečbu pacientov s oslabeným imunitným systémom, ktorý majú problémy v dôsledku infikovania CMV sa používajú antivírové medikamenty ako Ganciclovir (Cytovene) a foscarnet. Tieto lieky majú výrazné vedľajšie účinky a preto sú predpisované len vo vážnych prípadoch infekcie CMV.

U CMV infikovaných bez príznakov sa však nedoporučuje žiadna umelá liečba. Pre zdravého jedinca vírus CMV nepredstavuje veľké riziko. Rizikovou skupinou sú ženy infikované počas tehotenstva, HIV pacienti, príjemcovia krvných derivátov, ak predtým nemali CMV.

Ako sa chrániť pred cytomegalovírusom?

  • Umývanie rúk
  • Monogamita
  • Používanie prezervatívu a zamedzenie styku slizníc pri viacerých partneroch. Nepraktizovať "jazýčkové" bozky

Prečítajte si aj:

Aké sú príznaky genitálneho herpesu?