Slnečné žiarenie je hlavnou súčasťou vonkajšieho prostredia človeka a ovplyvňuje priamo aj nepriamo väčšinu živých foriem na Zemi. Ako prvá bola zistená zdraviu pozitívna vlastnosť slnečného žiarenia v prevencii nedostatku vitamínu D a pri liečbe detského ochorenia krivica – rachitída.
Slnečné žiarenie je v istej miere prospešné. Dôležité je vedieť určiť si správne fototyp vašej pokožky, ktorý vám určí čas vystavenia sa slnečným lúčom bez a s ochranným opaľovacím prípravkom.
Úpal je poškodenie zdravia, ku ktorému dochádza pôsobením vysokej teploty a/alebo vlhkosti prostredia na organizmus. Ľudské telo sa nedokáže vyrovnať s teplotou okolia, prestáva odvádzať prebytočné teplo, dochádza k zlyhaniu termoregulačných mechanizmov a telesná teplota jadra prudko stúpa. Ak sa včas neposkytne prvá pomoc, môže dôjsť k trvalému poškodeniu zdravia až smrti.
Zelenina a ovocie s obsahom beta-karoténov sú výborným prostriedkom ochrany pokožky. Vďaka pravidelnému príjmu týchto potravín vo vašej strave dožičíte koži výživu a potrebnú obnovu a ochranu pokožky zásahom škodlivých slnečných lúčov.
Aj bežne dostupné prírodné látky dokážu ochrániť kožu pred škodlivými vplyvmi slnečného žiarenia. Poskytujú nášmu telu okrem ochrany aj rad vitamínov a živín. Príroda nás obdarila množstvom rastlín s účinkami proti UV lúčom.
Z každej strany počúvate o ochrane kože pred UV žiarením a ja Vám chcem poradiť: nechráňte sa hystericky. Je pravda, že nadmerné pôsobenie UV žiarenia na pokožku, zvyšuje riziko jej zhubného ochorenia. Na strane druhej je UV žiarenie takmer nenahraditeľným faktorom, ktorý podporuje tvorbu vitamínu D.
Výsledky štúdie najväčšieho a najmodernejšieho laboratória v strednej Európe, Medirex, a.s., upozorňujú na výrazný nedostatok vitamínu D v slovenskej populácii.