Pri zástave činnosti srdca vykonávame nepriamu masáž srdca. Postihnutého uložíme na rovnú a pevnú podložku. Hrudníka sa dotýkame iba spodnou časťou dlane jednej ruky. Dlaň a prsty ruky musia byť zdvihnuté, aby sa nedotýkali hrudníka.
Epidurálne krvácanie (epidurálny hematóm)je krvácanie do priestoru medzi tvrdou blanou mozgu a lebkou.
Zlomeniny vznikajú keď sa poruší celistvosť kosti a dôjde k zlomeniu kosti alebo jej prasknutiu. Zlomeniny môžu byť spôsobené priamym nárazom alebo úderom. Inokedy je dôvodom poranenia celistvosti kosti nepriama sila, vtedy k poškodeniu dochádza v určitej vzdialenosti od miesta pôsobiacej sily.
Krvácanie je narušenie celistvosti steny cievy a prejavuje sa vytekaním krvi do vonkajšieho alebo vnútorného mimocievneho prostredia. Ak sa cievy roztrhnú, alebo prerušia skôr ako sa začne proces zrážania krvi, vzniká nekontrolovateľné krvácanie. Následkom čoho sa môže rozvinúť šok!
Takéto ťažkosti sú väčšinou spôsobené zlomením kosti, ale môže byť spôsobená aj zlomením chrupavky. Prejavujú sa bolesťou, deformáciou v mieste zlomeniny a stratou pohyblivosti poškodenej časti tela.
Mozog je krytý obalmi, tvrdou, mäkkou mozgovou blanou a pavúčnicou, arachnoideou. Priestor medzi tvrdou blanou a subarachnoidálnym priestorom sa označuje subdurálny priestor. V prípade, že dôjde k poraneniu hlavy, cievy, ktoré sa v tomto priestore nachádzajú sa môžu poškodiť, roztrhnúť a spôsobiť tzv. subdurálne krvácanie.
Subarachnoidálne krvácanie predstavuje krvácanie do subarachnoidálneho priestoru. Je to priestor medzi mozgom a jemnou blanou pokrývajúcou mozog- arachnoideou (pavúčnicou).
Úrazy hlavy môžu byť rôzne fraktúry lebky, otras mozgu, krvácanie..
Ľahké mozgové poranenie resp. otras mozgu (commotio cerebri) je najčastejšou neurologickou a neurotraumatologickou diagnózou.
Abrázia predstavuje obrúsenie, opotrebovanie, zoškrabanie rohovky spôsobené poranením, poškriabaním, porušením celistvosti rohovky papierom, nechtami na prstoch rúk, kontaktnými šošovkami alebo cudzím telesom.