Reumatoidná artritída je chronické zápalové ochorenie neznámej príčiny, ktoré je charakterizované symetrickým postihnutím kĺbov. Postihnuté kĺby sú opuchnuté, bolestivé, teplé s obmedzenou pohyblivosťou.
Dna, latinsky arthritis urica, sa dosť často označuje aj názvom pakostica a dodnes sa používa aj starší termín gréckeho pôvodu podagra. V staršej lekárskej literatúre sa uvádza, že táto choroba postihuje osoby žijúce v blahobyte a najmä labužníkov, ktorí sú zvyknutí veľa jesť a piť. Dnes však vieme, že dna sa môže prejaviť aj u ľudí, ktorí sa stravujú striedmo a skromne, a že pri jej výskyte sa výrazne uplatňuje dedičný faktor práve tak, ako pri iných poruchách látkovej výmeny (pri cukrovke, obezite a pod.).
Chronické ochorenie dna sa prejavuje zvýšenou hladinou kyseliny močovej v krvi, čo vedie k tvorbe a ukladaniu jej solí do kĺbov a do podkožia. Vplyvom toho dochádza ku trvalým zmenám v kĺboch.
Malú Veroniku začali bolievať nôžky. Rodičia jej skúšali vymeniť topánočky, no nepomáhalo to. Po opakovaných sťažnostiach šli s problémom ku lekárke. Tá vyslovila diagnózu: reumatická choroba. Na Slovensku sme podľa MUDr. Eleny Koškovej, reumatologičky, zaznamenali v posledných troch rokoch enormný nárast detských reumatologických chorôb. Ako teda správne postupovať, ak nášmu dieťaťu diagnostikujú niektoré z viac ako 400 druhov reumatických chorôb?
Reuma alebo reumatoidná artritída je chronické zápalové ochorenie neznámej príčiny, ktoré je charakterizované symetrickým postihnutím kĺbov.
Dvanásty október je už tradične pripomienkou toho, že medzi nami žijú ľudia s reumatickými ochoreniami. Nejde len o ľudí vo vyššom veku. Reuma neobchádza ani mladých a deti. Tým, pre ktorých je každý krok víťazstvom nad bolesťou, pomáha už viac ako 24 rokov Liga proti reumatizmu. Pôsobí v štrnástich mestách a dvoch kluboch po Slovensku.