Človeku sa nikdy nevypláca, ak zanedbáva starostlivosť o svoje zdravie. Hepatitída je jedným z ochorení, pri ktorých by ste nemali zabúdať na poctivú prevenciu formou očkovania. Kedy a proti ktorému typu choroby sa zaočkovať?
Existuje hneď niekoľko vírusových hepatitíd, no najrozšírenejšie sú hepatitídy A,B,C, ktoré prevládajú aj na Slovensku. Alarmujúce je, že väčšina nakazaných o svojom ochorení ani nevie. Zistite viac o príznakoch tejto choroby, aby ste jej mohli včas predísť.
Hepatitída typu C predstavuje ochorenie vyvolané vírusmi čeľade Flaviviridae. Oproti hepatitíde typu B má kratší inkubačný čas, miernejší priebeh a častejšie prechádza do chronickej formy ochorenia.
Hepatitída typu B predstavuje ochorenie vyvolané vírusmi čeľade Hepadnaviridae. Hlavnými zdrojmi nákazy sú krv a sekréty (sliny, spermie, materské mlieko).
Hepatitída A je poškodenie pečene s následnou zápalovou reakciou, vyvolané infekčnými, toxickými alebo inými agensami vyvolané vírusmi čeľade Picornaviridae.
Mnoho ľudí si nevie predstaviť, kedy a kde by sa mohli žltačkou nakaziť. Umývajú si ruky, žijú usporiadaným partnerským životom, neberú drogy. A myslia si, že sa ich toto ochorenie netýka. Na účinnú ochranu pred žltačkou to však nestačí.
Hepatitída C nie je len chorobou narkomanov alebo iných rizikových skupín. Dnes sa hepatitídou C možno nakaziť pri nedodržiavaní prísnych sterilných podmienok pri tetovaní, pírsingu, pri drobnom poranení alebo napríklad na dovolenke. Na Slovensku je podľa odborníkov asi 20 000 infikovaných pacientov s hepatitídou C, ktorí o svojej chorobe nevedia, len zhruba tisíc sa na hepatitídu lieči.
Porovnanie Hepatitídy A a Hepatitídy B