Psoriáza je kožné ochorenie charakterizované náhle alebo postupne vznikajúcimi červenými svrbiacimi fľakmi. Fľaky sa objavujú najmä na lakťoch, kolenách, rukách, trupe a na nechtoch.
Psoriáza je dlhodobé ochorenie kože, ktoré postihuje okolo 80 miliónov ľudí na celom svete. Ochorenie nie je život ohrozujúce, ale ľudia so psoriázou môžu byť viac náchylní na diabetes, psoriatickú artritídu, choroby srdca či depresiu.
Priebeh choroby, akými je aj psoriáza (lupienka), ktorá postihuje na celom svete okolo 150 miliónov ľudí, sa zvykne zhoršovať práve na jeseň. Snahou odborníkov je upriamiť pozornosť na túto civilizačnú chorobu a odbúrať viaceré predsudky.
Parapsoriáza zahŕňa skupinu ochorení kože, ktoré niektorými vonkajšími prejavmi pripomína psoriázu. V skutočnosti so psoriázou nemajú žiadnu súvislosť.
Je to chronické, dlhodobé neinfekčné zápalové ochorenie s charakteristickým klinickým a histologickým obrazom, postihujúcim kožu, sliznice i nechty.
Pityriasis rosea je kožné ochorenie. Vzniká náhle. Na hrudníku alebo na trupe sa vytvorí ložisko pripomínajúce medailón.
Psoriáza sa vyskytuje najčastejšie vo forme ložísk (plaková psoriáza). Sú to oválne alebo okrúhle ostro ohraničené škvrny ružovočervenej farby, na povrchu pokryté suchými, striebristými šupinami. Môžu splývať aj do väčších plôch nepravidelného tvaru. Nachádzajú sa vo vlasoch, na kolenách, lakťoch, v oblasti krížov, ale aj na tvári. Pre túto formu svrbenie nie je tak obvyklé, ak sa vyskytuje, väčšinou je len mierne.
Zo začiatku šupinám vo vlasoch, ktoré si všimla už ako 20-ročná, ani nevenovala pozornosť. Až po pôrode prvého syna sa psoriáza „vybúrila“ – objavila sa jej na lakťoch, kolenách, neskôr po celom tele. Dlhší čas, podobne ako veľa iných psoriatikov, vôbec netušila o aký problém ide.
Ide o zápalový stav celého organizmu s viditeľným postihnutím kože. Pri tejto chorobe je pokožka tela suchá, šupinatá. Objavuje sa hlavne na kolenách, lakťoch, vo vlasoch na hlave.
Psoriáza je jedným z najčastejších kožných ochorení. Postihuje okolo 125 miliónov ľudí vo svete, pričom sa predpokladá, že na Slovensku sa reálne lieči len tretina pacientov (asi 24 000). Pritom sa môže prejaviť u hocikoho z nás, a to v ktoromkoľvek veku, aj pokiaľ ju v našej rodine nikto nemá. Aj preto je nutné venovať chorobe špeciálnu pozornosť.