Histamínová intolerancia (HIT) je pomerne novým pojmom. Často si ju zamieňajú s alergiou. Aj keď má HIT s alergiou veľa spoločných znakov, ich pôvod je celkom odlišný.
Alergény môžeme definovať ako chemické, fyzikálne alebo biologické faktory vyskytujúce sa v životnom prostredí, ktoré u citlivej – hypersenzitívnej časti populácie vyvolávajú alergické reakcie. Schopnosť alergizovať závisí od druhu alergénu, jeho množstva, doby pôsobenia, miesta vstupu a od stupňa precitlivenosti daného organizmu.
Alergény vyvolávajúce alergické reakcie sú veľmi rozmanité. V našich podmienkach vyvoláva precitlivenosť najčastejšie peľ rôznych tráv, stromov, bielkovinové zložky potravy, antigény kože psov, mačiek a prach s časticami odumretých tiel hmyzu (roztoče).
Kontaktná dermatitída vzniká v dôsledku dráždivého, toxického pôsobenia rôznych chemikálií na kožu.Jej vývoj nie je podmienený predchádzajúcou precitlivenosťou, senzibilizáciou, závisí len od vlastností, intenzity alebo koncentrácie poškodzujúceho faktora a od individuálnej odolnosti kože.
Ekzém predstavuje alergickú reakciu organizmu na podnety vonkajšieho a vnútorného prostredia.
Intertrigo predstavuje ochorenie kože, ktoré postihuje častejšie obéznych ľudí. Vzniká v podmienkach nadmerného tepla, vo vlhkom ovzduší.
Kontaktný ekzém je alergické zápalové kožné ochorenie vyvolané expozíciou, vystavením kože precitliveného jedinca špecifickému kontaktnému alergénu. Je to alergická reakcia organizmu na podnety vonkajšieho a vnútorného prostredia, prejavujúca sa zápalom kože.
Naše telo potrebuje pravidelnú údržbu. Spôsobov, ako na to, je veľa a jedným z nich je aj očistná detoxikačná diéta, alebo celková očistná zmena stravovania. Okrem toho, že reštartuje váš metabolizmus, pomôže i predchádzať rôznym ochoreniam.
Počas dnešného dňa si môžete dať v kožných ambulanciách v rámci preventívnej prehliadky vyšetriť materské znamienka bez toho, aby ste potrebovali odporučenie od obvodného lekára. Na preventívnu prehliadku má každý poistenec nárok z verejného zdravotného poistenia raz ročne. Každého, kto sa dá vyšetriť a diagnostikujú mu akýkoľvek kožný nádor, odporučia na ďalšie ošetrenie, liečbu alebo dispenzarizáciu do poradní pre pigmentové kožné zmeny, ktoré sú súčasťou každého kožného oddelenia nemocnice.
Atopická dermatitída (Atopický ekzém) je chronické alebo chronicky recidivujúce neinfekčné zápalové ochorenie kože, vyznačujúce sa výrazným svrbením a variabilnosťou klinického obrazu a celkového priebehu. Objavuje sa najčastejšie už v dojčenskom alebo detskom veku, v 30 - 40 % prípadoch prechádza aj do dospelosti.