Štatistické údaje hovoria, že až 50% populácie nad 30 rokov má hemoroidy v rôznom klinickom štádiu od asymptomatických (bezpríznakových) až po pokročilé formy. Ako vznikajú, liečia sa a ako im možno predchádzať?
Prečítajte si niečo o definícii bezlepkových potravín a oboznámte sa s niektorými pojmami, ktoré sa v súvislosti s týmto ochorením častokrát skloňujú.
Angiodyspláziou označujeme malformácie ciev (na vrodenom alebo získanom podklade) v stene čreva. Poškodenie ciev zapríčiní dilatáciu (rozšírenie) kapilár. Kapiláry sú cievy, ktoré sa nachádzajú medzi tepnovým a žilovým koncom cievneho riečiska.
Napriek tomu, že hemoroidy nie sú ochorením typickým pre detský vek, možno sa s nimi stretnúť. Úlohou rodiča je sledovať zdravotný stav svojho dieťaťa a pri podozrení na každú závažnejšiu zmenu adekvátne reagovať a vyhľadať lekársku pomoc.
Ako polypy označujeme malé pologuľovité stopkaté alebo prisadlé útvary vyrastajúce z črevnej steny. Veľký polyp môže zužovať lúmen a tak brániť prechodu potravy črevným traktom.
Divertikulová choroba čreva je zápalové ochorenie diverukulov. Divertikuly sú výchlipky, vydutiny čreva, ktoré vznikajú za určitých podmienok.
Syndróm dráždivého čreva je ochorenie postihujúce hrubé črevo, pri ktorom je narušená jeho funkcia.
Zakázané pre ľudí, ktorí dodržiavajú bezlepkovú diétu nie sú len obilniny, kde sa vyskytuje glutén, ale aj mnohé výrobky, v ktorých výrobcovia používajú obilniny ako doplnok potraviny. Patria sem napríklad i mäsové a instantné výrobky či dochucovadlá.
Súčasná doba je veľmi hektická a uponáhľaná. Kvôli pracovnému vyťaženiu ľudia upúšťajú od pravidiel správnej životosprávy, ktorými sa riadili už predchádzajúce generácie. Nevhodná strava, stres a nedostatok pohybu narušujú prirodzenú funkciu hrubého čreva, čo sa môže prejaviť zápchou.
Análne fisúry sú trhliny na sliznici konečníka. Príčinou je trauma v konečníku spôsobená posunom tvrdej stolice alebo vysokým tonusom vnútorneho zvierača, pozápalové zmeny, trombotizované a zapálené hemoroidy.