Zuby múdrosti sú tretie stoličky, posledné zuby v zuboradí - tzv. osmičky, ktoré zväčša nemajú dosť miesta na prerezanie a tak vyvolávajú mnoho problémov a bolestí.
Zápal jazyka môže byť rozlišná zmena povrchu jazyka, a to i taká, pri ktorej nejde o klasický zápalový proces. Len zriedka ide o samostatné ochorenie. Najčastejšie sa vyskytuje pri chorobných procesoch tráviaceho traktu, ale i pri mnohých infekčných chorobách. Zmeny povrchy jazyka sú pri niektorých chorobách typické a pomáhajú pri určení diagnózy.
Jednou z vecí, ktorá nás na človeku upúta, je pekný úsmev s bielymi zubmi. Farba zubov je ovplyvňovaná niekoľkými faktormi. Požívaním množstva farebných potravín a nápojov, či fajčením v kombinácii s nedostatočnou hygienou.
Po peknom a žiarivom úsmeve túžia ženy aj muži. Nie každý má však to šťastie mať zuby „od prírody“ krásne žiarivo biele. Existuje viacero možností, ako biele zuby docieliť.Mechanické či chemické bielenie nie je jedinou cestou. Na pomoc vám môžu prísť aj bylinky – najmä mäta pieporná.
U mladých ľudí býva niekedy problém s hygienou dutiny ústnej. Raz je to pravidelnosť či frekvencia čistenia zubov, inokedy efektivita. No nech už je to čokoľvek, isté je, že na to doplácajú zuby. Najčastejším problémom v tejto vekovej kategórii býva odvápnenie zubnej skloviny.
Absces slinnej žľazy nie je veľmi často sa vyskytujúce ochorenie bakteriálneho pôvodu.
V súčasnosti sa kladie veľký dôraz na prevenciu. Ochoreniam treba predchádzať, a to sa práve v stomatológii v značnej miere dá. Pravidelné preventívne prehliadky, správna ústna hygiena a zdravá strava pomôžu vášmu zdraviu a šetria peňaženku.
(MUDr. Katarina Veličová - Odborný prispievateľ Zdravie.sk) Opar na perách vyvoláva vírus Herpes simplex 1.typu (HSV 1). Jeho prenos je sprostredkovaný slinami nosiča vírusu. Pri prvej infekcii vírusom HSV I u viac než 90% nakazených ľudí nedôjde k žiadnym prejavom ochorenia. Vírus zostane v nervových bunkách, kde vyčkáva na oslabenie imunitného systému, aby sa mohol aktivovať.
Nekrotizujúci zápal ďasien je bakteriálna infekcia (zápal) ďasna. Pôvodcom infekcie je Borrelia Vincenti.
Výskyt zubného kazu u detí a mladistvých vo väčšine európskych krajín v priebehu posledných rokov troch desaťročí poklesol, hoci priemerný príjem sacharidov zostal približne rovnaký. Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú tento pozitívny trend patrí predovšetkým lepšia ústna hygiena (častejšie čistenie kefkou a zubnou niťou) a zvýšený príjem fluoridov.