Aluminóza je neinfekčné ochorenie dolných dýchacích ciest a pľúc spôsobené hliníkovým prachom a prachom z hliníkových zliatin. Radí sa medzi pneumokoniózy, čo sú ochorenia, ktoré vznikli profesionálnou expozíciou (pri výkone povolania) pľúc minerálnym prachom, ktorý sa dostáva do pľúc, kde sa zdržiava a kumuluje.
Alergény môžeme definovať ako chemické, fyzikálne alebo biologické faktory vyskytujúce sa v životnom prostredí, ktoré u citlivej – hypersenzitívnej časti populácie vyvolávajú alergické reakcie. Schopnosť alergizovať závisí od druhu alergénu, jeho množstva, doby pôsobenia, miesta vstupu a od stupňa precitlivenosti daného organizmu.
Vzduch nad Slovensko prečistili prehánky aj trvalejšie dažde, takže peľové spektrum oproti minulému týždňu na väčšine územia ostalo nezmenené. V ovzduší dominoval peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy a peľ tráv z čeľade lipnicovitých.
Silikóza je neinfekčné chronické pľúcne ochorenie, ktoré zaraďujeme medzi pneumokoniózy. Silikóza je spôsobená vdychovaním a dlhodobým ukladaním prachu s obsahom oxidu kremičitého. Častice oxidu kremičitého, ktoré sa dostanú do pľúc, vyvolávajú tvorbu väzivových uzlíkov.
Azbest je minerál zaradený medzi hlavných predstaviteľov skupiny priemyselných vláknitých prachov. Všetky priemyselné prachy sú popisované ako škodliviny v životnom aj pracovnom prostredí. Napriek vynikajúcim izolačným vlastnostiam azbestu je jeho využívanie zakázané pre závažné zdravotné dôsledky.
Berylióza (otrava berýliom, berýliová granulomatóza) je pľúcne ochorenie postihujúce ľudí, ktorí boli vystavení pobytu v prostredí s vysokým obsahom prachových častíc na báze berýlia.