Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom. Klinicky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest a jej nástup je obvykle náhly, z plného zdravia.
Ako sa brániť proti nachladnutiu a chrípke? Umývať si ruky a jesť vitamín C. Každodenná konzumácia tučných či sladkých jedál, vynechané jedlá a veľké množstvo kofeínu oslabujú organizmus. Stavte skôr na tieto vybrané potraviny.
Nástup chrípky býva väčšinou náhly, človek prekypujúci zdravím sa ráno prebudí so zimnicou, bolesťou hlavy a teplota môže vystúpiť až na 39-40°C. Jednou z účinných prevencií je očkovanie, ktoré je najlepšie vykonať v októbri a novembri, no je vhodné dodržiavať aj ďalšie preventívne opatrenia.
Je to vírusové ochorenie, ktoré šíri divoko žijúce vtáctvo. Ohrozuje predovšetkým vtáčie chovy a hydinu.
Vírusové ochorenie, ktoré šíri divoko žijúce vtáctvo. Ohrozuje predovšetkým vtáčie chovy a hydinu. Na ľudí sa prenáša len výnimočne po priamom kontakte s infikovanými alebo uhynutými zvieratami.
Priamoúmerne s klesaním teplôt stúpa počet smrkajúcich a pokašliavajúcich ľudí v našom okolí. Môžu za to vírusy a baktérie, ktoré prichádzajú ruka v ruke s chladnejšími dňami. Príroda skúša našu trpezlivosť a nádcha, kašeľ či bolesť hrdla nenechajú na seba dlho čakať.
Chrípka je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie s náhlym začiatkom, vysokou horúčkou a postihnutím dýchacích ciest. Pravidelne bývajú prítomné bolesti kĺbov a svalov, prípadne bolesti hlavy. Prenos ochorenia sa uskutočňuje kvapôčkovou nákazou a inkubačná doba je 1-3 dni.
Chrípka nás mnohých každoročne poriadne potrápi. Ako sa chrániť a čo robiť, ak už sme zostali chorí? Pozrite si niekoľko jednoduchých odporúčaní.
Vtáčia chrípka - Informácie o Vtáčej chrípke zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR
Zoznam dokumentov, ktoré sa týkajú vtáčej chrípky - štátne plány, doporučenia a informatívne dokumenty