Chlamydia pneumoniae je jedným z najrozšírenejších druhov chlamýdií v súčasnosti. Jej priebeh je zväčša mierny a asymptomatický, no u starších pacientov prebieha ťažko a môže skončiť aj smrťou.
Pri pneumónii, zápale alebo infekcii pľúc, vzniknutá tekutina alebo hnis upcháva časť pľúc, čo je prekážkou vstupu kyslíka do organizmu.
Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom. Klinicky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest a jej nástup je obvykle náhly, z plného zdravia.
Ako sa brániť proti nachladnutiu a chrípke? Umývať si ruky a jesť vitamín C. Každodenná konzumácia tučných či sladkých jedál, vynechané jedlá a veľké množstvo kofeínu oslabujú organizmus. Stavte skôr na tieto vybrané potraviny.
Nástup chrípky býva väčšinou náhly, človek prekypujúci zdravím sa ráno prebudí so zimnicou, bolesťou hlavy a teplota môže vystúpiť až na 39-40°C. Jednou z účinných prevencií je očkovanie, ktoré je najlepšie vykonať v októbri a novembri, no je vhodné dodržiavať aj ďalšie preventívne opatrenia.
Chrípka je vírusové ochorenie vyvolané influenzavírusom typu A alebo typu B. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou (kašľaním, kýchaním,...).
Je to vírusové ochorenie, ktoré šíri divoko žijúce vtáctvo. Ohrozuje predovšetkým vtáčie chovy a hydinu.
Vírusové ochorenie, ktoré šíri divoko žijúce vtáctvo. Ohrozuje predovšetkým vtáčie chovy a hydinu. Na ľudí sa prenáša len výnimočne po priamom kontakte s infikovanými alebo uhynutými zvieratami.
Prasacia chrípka je ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré často spôsobuje komplikácie vo forme zápalu pľúc a v niektorých prípadoch vedie až k smrti. Ochorenie postihuje všetky vekové skupiny.
Priamoúmerne s klesaním teplôt stúpa počet smrkajúcich a pokašliavajúcich ľudí v našom okolí. Môžu za to vírusy a baktérie, ktoré prichádzajú ruka v ruke s chladnejšími dňami. Príroda skúša našu trpezlivosť a nádcha, kašeľ či bolesť hrdla nenechajú na seba dlho čakať.