Alergie rôznych tipov sú fenoménom dnešnej doby a trpí nimi čím ďalej tým viac ľudí. Čo je to vlastne alergia? Aké formy alergií poznáme? Ako alergia súvisí s ročným obdobím? Odpovede nie len na tieto otázky vám prinášame v našej téme týždňa.
Jedná sa o vyšetrenie hrtanovej časti hltana (hypofarynx) a hrtana (larynx). Lekár najprv nahreje laryngeálne zrkadielko nad kahancom, aby sa nerosilo. Teplotu zrkadielka si vyskúša na koži svojho predlaktia, aby nebolo príliš horúce. Pacient otvorí ústa, vyplazí jazyk von a dýcha len ústami...
Angína je akútny zápal podnebných mandlí (mandle = tonzily, zápal mandlí = tonzilitída). Býva často spojená so zápalom sliznice hltana (hltan = farynx, z toho názov tonzilofaryngitída).
Akútna bronchitída je zápal postihujúci sliznicu priedušiek. Najčastejšie sa vyskytuje súčasne so zápalom ďalších úsekov dýchacích ciest.
Proces dýchania riadi dychové centrum v predĺženej mieche, ktorého úlohou je prijímať a spracovávať informácie, napr. o hladine kyslíka v krvi.
Sínusy sú otvorené dutiny, ktoré sa nachádzajú v kostiach a komunikujú s dutinou nosovou. Keď sa sínus infikuje vzniká ochorenie, ktoré sa nazýva zápal prínosových dutín.
Pneumotorax (kolaps alebo spľasnutie pľúc) znamená vniknutie vzduchu do hrudníka, do priestoru medzi popľúcnicou a pohrudnicou - pleurálnej dutiny. Pľúca kolabujú a nastáva porucha dýchania a cirkulácie rôzneho stupňa – podľa rozsahu.
Chlamydia pneumoniae je jedným z najrozšírenejších druhov chlamýdií v súčasnosti. Jej priebeh je zväčša mierny a asymptomatický, no u starších pacientov prebieha ťažko a môže skončiť aj smrťou.
Silikóza je neinfekčné chronické pľúcne ochorenie, ktoré zaraďujeme medzi pneumokoniózy. Silikóza je spôsobená vdychovaním a dlhodobým ukladaním prachu s obsahom oxidu kremičitého. Častice oxidu kremičitého, ktoré sa dostanú do pľúc, vyvolávajú tvorbu väzivových uzlíkov.
Pri pneumónii, zápale alebo infekcii pľúc, vzniknutá tekutina alebo hnis upcháva časť pľúc, čo je prekážkou vstupu kyslíka do organizmu.